Šok: Pacienti v Česku umírají hlady! Kvůli pojišťovnám?

Praha - Tři ze čtyř onkologických pacientů ohrožuje při léčbě podvýživa, ve středním až extrémním riziku je téměř 30 procent z nich. Specializované nutriční péče se ale dostane jen necelým 13 procentům lidí s rakovinou.

Ilustrační foto

"Onkologové chtějí podvýživu řešit. To je ta dobrá zpráva. Ta špatná je, že počet onkologických pacientů roste, riziko podvýživy je vysoké a možnosti tento stav ovlivnit jsou v ČR omezené," řekl dnes novinářům ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu a předseda České onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček.

Zásadní problém je podle něj ten, že onkolog nemůže pacientovi předepsat speciální tekutou výživu jako třeba na Slovensku, kde je plně hrazena ze zdravotního pojištění. "Přitom náklady nutriční péče jsou ve srovnání s farmakoterapií řádově nižší a zcela jistě se vyplatí," zdůraznil.

"Podvýživa je jako tichý zabiják. Už relativně malé zhubnutí o pár kilogramů zhoršuje vyhlídky nemocného, zvyšuje nežádoucí účinky radioterapie a chemoterapie a prodlužuje pobyt v nemocnici. Úbytek váhy nad deset procent zvyšuje riziko úmrtí," varoval primář s tím, že u podvyživených pacientů klesá účinnost léků, roste úmrtnost a stoupají náklady na léčbu.

Ročně je v ČR zjištěna rakovina u téměř 80.000 lidí, z nich podle onkologů minimálně třetina potřebuje nutriční podporu. V ČR je 76 nutričních ambulancí, nutriční terapeutky jsou ale dostupné většinou jen při nemocničním léčení.

V rámci celé Evropy je to více než 30 miliónů lidí. Podvýživa bývá často lékaři přehlížena a nediagnostikována. Přitom nedostatečná výživa pacienta vede ke znehodnocení účinnosti mnohdy i nákladné léčby, neumožňuje účinnou rehabilitaci, vede k úbytku svalové hmoty, zhoršení tělesné zdatnosti a kvality života. Podvýživa však také navyšuje potřebu zdravotní péče, jak v nemocnicích, prodloužení doby hospitalizace, výskyt infekčních komplikací, tak v péči ambulantní.

Údaje z Velké Británie ukazují, že zde přibližně 3 miliony lidí trpí podvýživou. Náklady na léčbu zdravotních komplikací spojených s podvýživou dosahují 15 miliard euro. V zemích EU se odhadují tyto náklady na 170 miliard euro, v České republice pak 60 miliard Kč. Prevence nedostatečné výživy přitom může ušetřit až 1000 euro na 1 hospitalizovaného pacienta.

„Podvýživa je pro pacienta životně nebezpečná a pro společnost velmi nákladná. Jen v České republice náklady na léčbu zdravotních komplikací spojených s podvýživou představují částku 60 miliard Kč", říká prof. MUDr. Luboš Sobotka, CSc. Zajištění výživy v nemocnici však neznamená jen plný talíř. Důležité je udržení dobrého nutričního stavu pacienta od stanovení diagnózy po celou dobu jeho léčby s využitím všech dostupných prostředků včetně klinické výživy."

Podvýživa prodlužuje až o 50 % hospitalizaci a až o 30 % zvyšuje úmrtnost.

Témata: lékaři | nemocnice | pacienti

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 12:31 Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Za úterý přibylo dalších 131 nakažených. Reprodukční číslo se drží nad 0,8

23.06.2021 09:15 Testy v Česku v úterý potvrdily 131 případů koronaviru, o třetinu méně než před týdnem. Na 100.000…

Uzavření škol a obchodů bylo nezákonné, rozhodl NSS

22.06.2021 21:57 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zpětně označil za nezákonná další tři opatření ministerstva…

Ministr Vojtěch: Stravování v nemocnicích by se mělo výrazně změnit

22.06.2021 12:47 Pacienti v nemocnicích by v následujících měsících měli začít dostávat moderní, chutnou a zdravou…

V pondělí přibylo v Česku 121 případů nákazy, je to méně než před týdnem

22.06.2021 09:19 Laboratoře v pondělí potvrdily v Česku 121 nových případů nemoci covid-19, před týdnem jich bylo o…

Související:

Právě se děje