Holcát upravil poplatky v nemocnici, ovšem po svém. ČSSD bude zuřit

Praha - V průběhu září předloží ministerstvo zdravotnictví vládě návrh zákonného opatření, kterým se upraví regulační poplatek v nemocnici. ČTK to dnes řekl legislativní náměstek ministerstva Martin Plíšek. Ministerstvo navrhne 60 korun za den, děti do 18 let by neplatily. Limit počtu dní, který by ochránil hlavně seniory pobývající dlouhodobě v nemocnicích a léčebnách, ministerstvo nechystá. V Senátu by tak mohl návrh narazit, protože ČSSD i komunisté limit chtějí.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pokud se na tom vláda shodne, měl by hospitalizační regulační poplatek řešit Senát. Zatím ministerstvo chce předložit verzi 60 korun za den a osvobodit děti. Na tom je shoda," uvedl náměstek.

Pokud Senát zákonné opatření schválí, musí je po volbách potvrdit nová Poslanecká sněmovna, aby od ledna příštího roku mohla změna platit. Ústavní soud zrušil k 1. lednu 2014 stokorunový poplatek v nemocnici s tím, že jeho výše je diskriminační. Pacienti ho tedy zatím hradí. Pokud by zákonodárci neschválili od ledna poplatek 60 korun, byl by zcela zrušen a pacienti by neplatili nic.

Loni vybraly nemocnice na stokorunových poplatcích 1,9 miliardy korun, dá se předpokládat, že podobná částka to bude i letos. Když se platilo 60 korun, měly nemocnice z poplatku ročně kolem 1,2 miliardy. Pokud tedy by se obnovil šedesátikorunový poplatek, klesly by příjmy nemocnic z něj v příštím roce proti letošku zhruba o třičtvrtě miliardy. Pokud by byl zcela zrušen, chyběly by nemocnicím téměř dvě miliardy korun. Zdravotnictví spotřebuje za rok zhruba 290 miliard.

Jaký je vlastně důvod zavedení regulačních poplatků? Vždyť platíme nemalé částky za zdravotní pojištění, tak proč ještě platit navíc? Podle vyjádření ministerstva zdravotnictví by tyto poplatky neměly v občanech vyvolávat dojem, že budou za zdravotní služby platit dvakrát. Měly by mít spíše jakýsi výchovný charakter a vést lidi k regulaci (snížení) v České republice vysoké spotřeby léků a návštěv lékaře.

Tím se mají ušetřit prostředky veřejného zdravotního pojištění na to, co bude doopravdy potřeba (a zbytečně pořízené léky se nevyhodí), očekává se také zlepšení kvality zdravotních služeb, protože lékaři budou mít více času na jednotlivé pacienty. Odvody na zdravotní pojištění nepředstavují platbu za poskytnuté služby ani jejich předplácení, ale vyjádření solidarity s nemocnými, jejichž léčba je často velmi drahá, například jeden den na jednotce ARO může stát až statisíce korun.

Veřejný ochránce práv kritizoval skutečnost, že od povinnosti platit regulační poplatek nejsou osvobozeni žadatelé o azyl, informuje ferovanemocnice.cz. Ti se mohou dostat do situace, kdy jsou zcela bez možnosti legálního příjmu a osvobození od povinnosti platit regulační poplatek by tedy bylo na místě. Nepříznivý dopad může mít povinnost platit regulační poplatek také na některé další skupiny.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví bude moci "vypnout" celé Česko? Návrh zákona budí…

26.05.2020 13:31 Lidovci budou uvažovat o podpoře dočasného zákona o mimořádných opatřeních pouze v případě, že by…

Od středy lze krátkodobě vycestovat na Slovensko a Maďarsko bez testů

26.05.2020 11:57 Od středy budou moci Češi, Slováci a Maďaři mezi zeměmi cestovat bez nutnosti předložení…

Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadky příjmů

26.05.2020 11:38 Zdravotnická zařízení patrně dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž…

V souvislosti s Dolem Darkov hygienici evidují 239 nakažených

26.05.2020 10:53 V souvislosti s ohniskem nákazy covidem-19 v Dole Darkov společnosti OKD v Karviné nepřibyl žádný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy