Soukromí lékaři hrozí: Přijdou masové protesty. Co je naštvalo?

Praha - Koalice soukromých lékařů pohrozila dnes ministru zdravotnictví Martinu Holcátovi v otevřeném dopise masovými protesty, pokud v úhradové vyhlášce pro rok 2014 přidá jen nemocnicím. Prý se v posledních dnech informace o zvýhodnění nemocnic objevily. Dopis má ČTK k dispozici. Resort by mohl příští rok dostat oproti letošku o deset miliard korun víc, celkem 230 miliard. Ministerstvo ani zdravotní pojišťovny podle zjištění ČTK ale neplánují, že by peníze navíc šly jen do nemocnic.

Ilustrační foto

"Dovolujeme si vás upozornit, že ambulantní sektor trpí významným finančním nedostatkem přinejmenším ve stejné míře jako lůžková zařízení," uvádí se v dopise. I ambulance se prý potýkají s nárůstem nákladů, přitom platby od pojišťoven stagnují, nebo dokonce klesly. Na rozdíl od nemocnic nemohou spoléhat na dotaci zřizovatele.

Koalice ambulantních specialistů žádá rovný přístup k péči v ambulancích i nemocnicích, je podle ní systémově správný a v EU obvyklý. "Naši pacienti nesmějí trpět nedostatkem péče jen kvůli tomu, že mají onemocnění řešitelné ambulantně," uvádí se v dopise. Koalice mluví za sdružení praktiků pro děti, dospělé, ambulantní specialisty, soukromé gynekology a za zubaře.

"Zástupci lékařů i nemocnic se budou moci vyjádřit k návrhu úhradové vyhlášky na příští rok v připomínkovém řízení," řekl ČTK legislativní náměstek Martin Plíšek a dodal, že plán na posílení příjmů nemocnic neznamená, že víc peněz nedostanou také ambulance.

Podle náměstkyně Heleny Rögnerové předá ministerstvo příští týden rámcové podmínky úhradové vyhlášky pro příští rok zdravotním pojišťovnám, aby je do 8. prosince zapracovaly do svých zdravotně pojistných plánů. Je to mezní termín, aby od ledna mohla vyhláška vstoupit v platnost. Úhradová vyhláška zohlední i zadání Ústavního soudu.

Letošní úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví je totiž protiústavní., řekl ve středu Ústavní soud. Rozhodnutí předseda Pavel Rychetský: „Je v rozporu s článkem 1, odstavec 1 Ústavy České republiky, a s článkem 1 a článkem 26 Listiny základních práv a svobod," řekl. 

Ústavní soud se ztotožnil s argumentem předkladatelů, že vyhláška vytváří nerovnost mezi poskytovateli zdravotní péče a že porušuje jejich základní právo na podnikání. A protože je to podnikání v oblasti zdravotnictví, má to přímý vliv na ochranu zdraví lidí.

Okamžité zrušení úhradové vyhlášky by ale podle soudců destabilizovalo zdravotnictví a ohrozilo pacienty. Ponechali ji proto v platnosti až do konce roku 2014. Vyúčotvání jednotlivých výkonů se totiž provádí až do poloviny následujícího roku, a je tedy potřeba dát nemocnicím i pojišťovnám čas na toto vyúčtování.

Pojišťovny také musí podle Ústavního soudu přihlížet k tomu, proč nemocnice případně překročily nasmlouvaný objem péče, a musí to zohlednit při stanovení úhrad nebo sankcí.

Zdravotnictví dostalo 1,5 miliardy navíc

Ve Sbírce zákonů č. 342/ 2013, která byla vydána dne 30. 10. 2013, vyšlo mj. zákonné opatření Senátu, kterým se mění zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění. Fakticky tak dochází k navýšení plateb za státní pojištěnce ve výši dojednané vládou, a sice o 64 Kč na pojištěnce, tj. na celkových 787 Kč měsíčně.

„Díky přijetí tohoto zákonného opatření s platností od prvního dne následujícího měsíce od zveřejnění ve Sbírce, tedy v tomto případě od 1. 11. 2013, je dnes jisté, že ještě v letošním roce dojde k navýšení prostředků do zdravotního systému. Půjde o zhruba 400 milionů korun měsíčně, tedy v součtu o dalších 800 milionů, s nimiž systém dosud nepočítal. Zhruba půl miliardy z těchto prostředků poputuje k pojištěncům VZP, zbytek bude náležet zbývajícím pojišťovnám. Suma pomůže zdravotnictví eliminovat některé nejakutnější problémy českých nemocnic. Zažehnat by měla například odkládání plateb pojišťoven zařízením i prodlužování čekacích dob u plánovaných operací," vysvětluje Martin Holcát, ministr zdravotnictví.

V celkové částce 1,5 miliardy korun, které budou ještě v letošním roce uvolněny do systému zdravotnictví, se počítá také s bezúročnou půjčkou pro VZP. Šéf resortu vyjednal s ministrem financí půjčku pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ve výši 700 milionů korun.

„VZP by tak měla od státu ještě letos získat v součtu zhruba 1,2 miliardy korun. Dílem půjde o finance, které získá pojišťovna díky navýšení plateb za státní pojištěnce a které tedy již nebude muset státu vracet, dílem půjde o faktickou půjčku od státu," vysvětluje Martin Holcát. Podle jeho slov jednání v této věci ještě nejsou ukončena, pokud se najdou rezervy ve státním rozpočtu, je možné, že suma půjčky bude ještě navýšena.

Ministerstvo už prohrálo 17 sporů o protikoronavirová opatření

17.06.2021 17:02 Ministerstvo zdravotnictví dosud prohrálo 17 soudních sporů o mimořádná protikoronavirová opatření.…

Česko dalo na boj s pandemií více než Slovensko, ukázala studie

17.06.2021 15:50 Česká republika vynaložila na boj s pandemií koronaviru 308 miliard korun, tedy 28.800 korun na…

Ve středu přibylo dalších 134 nakažených

17.06.2021 10:45 Laboratoře v Česku ve středu potvrdily 134 případů koronaviru, téměř o polovinu méně než před…

Kubek: Komora má lékařům poskytovat servis, řešit má nedostatek lékařů

17.06.2021 08:31 Česká lékařská komora (ČLK) má poskytovat svým členům co nejlepší servis. Lékař má komoru vnímat…

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Související:

Právě se děje