Chřipka nás neskolí, očkování Češi ignorují. Pozor na tyto mýty

Praha - Česko má pro tuto sezónu připraveno 630.000 očkovacích vakcín proti chřipce, což je o 130.000 víc než loni. Vyplývá to z údajů společností, které vakcínu do ČR dovážejí. Přečtěte si také, jaké jsou nejrozšířenější mýty o chřipce a nachlazení a jak je to ve skutečnosti.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Pacienti se nemusejí obávat, že by vakcíny nebyly k dostání. Dobře zásobena jsou očkovací centra ve velkých městech i ordinace v malých městech," řekl ČTK Karel Torner ze společnosti Sanofi Pasteur, která letos dovezla 587.000 vakcín, o 130.000 víc než loni. Firma Abbott dodává ročně na český trh kolem 50.000 vakcín.

Na očkování proti chřipce je podle garanta sítě českých očkovacích center Rastislava Maďara nyní nejvhodnější čas. V Česku i v Evropě je výskyt chřipky minimální a akutní onemocnění způsobují zatím nechřipkové respirační viry. V minulém týdnu potvrdila národní laboratoř první český případ chřipky B v této sezóně. V Evropě je 11 případů, převažuje typ A.

V ČR je i přes osvětu a výzvy hlavního hygienika zájem o očkování malý. Očkováno je v průměru jen pět procent lidí, ve skupinách se zdravotním ohrožením a mezi seniory kolem 20 procent. V Evropě je v průměru očkováno 17 procent obyvatel, v Kanadě 33 procent, v USA 46 procent.

Zájem se letos pokusily zvýšit nabídkou bezplatného očkování tři ze sedmi zdravotních pojišťoven. Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž je téměř šest milionů obyvatel ČR, nabízí očkování zdarma až do konce roku, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra s 1,2 miliony pojištěnců očkuje zdarma do 30. listopadu. Oborová zdravotní pojišťovna nabídku už uzavřela.

A jaké jsou ty největší mýty o chřipce?

Chřipka je jen horší nachlazení.

Nachlazení a chřipka jsou způsobeny dvěma naprosto odlišnými viry. Chřipka je přitom mnohem závažnější než nachlazení. Pro některé skupiny lidí (jako například seniory, dlouhodobě nemocné, s oslabenou imunitou a podobně) může vést chřipka k velmi závažným komplikacím, které často vyžadují hospitalizaci v nemocnici, a může dokonce představovat i ohrožení života. Diagnóza chřipky však může být někdy obtížná i pro samotné lékaře uvádí magazín Health.

"Mám střevní chřipku."

Mnoho lidí zaměňuje střevní problémy s chřipkou. Je sice pravda, že podrážděný žaludek se k chřipce může přidružit, ale jen ve velmi ojedinělých případech se jedná o hlavní symptom. Pokud trpíte nevolností, zvracením, nebo průjmem, pravděpodobně jste se nakazili ještě jiným virem, bakterií, nebo máte otravu z jídla. Téměř určitě se nejedná o chřipku.

Horečka se musí vyhladovět a nachlazení zajíst.

Nic horšího už pro své zdraví udělat nemůžete. Naopak při horečce je důležité dodávat tělu všechny potřebné živiny a především dostatek tekutin. Obojí potřebuje pro boj s virem a hladovkou ho jen ještě víc oslabíte. Dostatečný pitný režim navíc usnadní vaše vykašlávání a zvlhčí sliznici v krku.

"Na očkování proti chřipce jsem příliš zdravý."

Očkování proti chřipce je nejdůležitější pro děti, seniory a osoby se zdravotními problémy. Nicméně proti chřipce není imunní nikdo z nás. Naopak lidé, kteří nemají žádné zdravotní problémy, mají tendenci chřipku přecházet i přes jasné příznaky a šířit jí mezi ostatní. I v očkování proti chřipce však platí určitá omezení: neměly by jej podstupovat děti mladší šesti měsíců, nebo například ti, u nichž se někdy v minulosti objevila alergická reakce na vakcínu. Stejně tak je nutné počkat s očkováním, pokud máte akutně zvýšenou teplotu.

Témata: chřipka | očkování
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Změny v opatřeních: Karanténa pro očkované první dávkou, rozvolní se…

14.06.2021 18:16 Aktualizováno Karanténa bude povinná po setkání s nakaženým koronavirem i pro lidi, kteří jsou očkovaní jednou…

Vláda zrušila povinné roušky při výuce ve všech krajích

14.06.2021 17:50 Aktualizováno Žáci a učitelé mohou od úterý odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji…

Soud zrušil opatření, které nařizovalo před návratem do Česka vlastní…

14.06.2021 16:36 Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z…

K očkování se už zaregistrovala třetina lidí ve věku 16 až 29 let

14.06.2021 15:18 K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala více než třetina všech mladých ve věku 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama