Potřebujeme sjednotit pojišťovny a vytvořit unikátní VZP, říká předseda Svazu pacientů

Praha – Vláda v demisi i budoucí Sobotkova vláda mluví o zrušení poplatků ve zdravotnictví. Je to dobrý kdo, ale je potřeba udělat víc, myslí si Svaz pacientů. Musíme sjednotit pojišťovny do jediné velké, tvrdí viceprezident svazu Mrázek.

Operace, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle průzkumů stoupla spokojenost se zdravotnictvím od loňska z 32 na 39 procent. „Přičítáme to jednoznačně lékařům a sestřičkám, protože rozhodně teda to nemůžeme přičítat politikům, v tom směru se nezlepšilo zdaleka nic ještě. Doufáme, že se zlepší," vysvětlil Josef Mrázek ze Svazu pacientů. Chválí sice kroky obou vlád v oblasti poplatků za léčbu, přesto ale doufá v další změny.


Pluralita zdravotních pojišťoven podle Svazu pacientů vede hlavně po finanční stránce k zaneřádění celého systému. „Jestliže se to má napravit, tak předpokladem by bylo, aby byla jedna státem plně kontrolovaná zdravotní pojišťovna. Čili jedno takové unikátní VZP," uvedl v Impulsech Václava Moravce Mrázek.


Zavedením jedné pojišťovny by se podle viceprezidenta svazu snadno kontrolovalo, jestli jsou peníze využity tam, kde je jich potřeba. Nelíbí se mu ani, že dnešní systém je do jisté míry špatný. „Pokud mluví některá strana o připojištění, tak to hned musíme říci, že to je něco, co je v podstatě protiústavní výrok. Protože nevyplývá z těch mezinárodních dokumentů, ani z naší Ústavy, že by měla být různá zdravotní péče pro různé lidi. Všichni mají mít tu péči kvalitní, kompletní, úplnou a podle jednoho z těch mezinárodních zákonů patřičnou," kritizuje stávající stav Mrázek, který si myslí, že z hlediska zákona jsou si pacienti rovni, proto mají mít stejné nároky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy nelze jen tak otevřít. Máme až statísice nakažených, můžeme jen vše…

30.10.2020 11:29 Jednou z variant, jak v Česku omezit šíření koronaviru, je tvrdý lockdown. Ten sice nemá…

Blatný: Petici proti Babišovi mohl mým jménem podepsat někdo jiný

30.10.2020 10:41 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zpochybnil, že se před časem připojil k petici vyzývající…

Slovenské ministerstvo a WHO reagují na Zlámalovou: Covid-19 má vyšší…

30.10.2020 10:36 Velké vášně vzbudilo vystoupení analytičky a novinářky Lenky Zlámalové v pořadu Partie na televizi…

Piráti připravili balík opatření ohledně koronaviru, vláda má víc…

30.10.2020 09:37 Vláda by podle Pirátů měla vést evidenci průměrné doby trasování kontaktů. Apelují také na důsledné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama