Nedostatek těl k pitvě komplikuje transplantace očních rohovek

Praha - Od nového roku klesl v Česku počet pitev o desetinu. Důvodem je nový občanský zákoník, který uvádí, že bez souhlasu zemřelého není možné pitvu provést, pokud tak stanoví zvláštní zákon. Lékaři ale nepovažují za etické žádat o souhlas s pitvou všechny pacienty při přijetí do nemocnice. Proto dělají pouze pitvy nařízené soudem. Nesprávný výklad nového občanského zákoníku má kromě dramatického snížení počtu pitev vliv i na další oblasti zdravotnictví.

Přidejte svůj názor

FN Brno, Klinika dětské chirurgie, ortipedie a traumatologie
doporučujeme

„Podle nového občanského zákoníku má člověk právo rozhodnout, jak bude po jeho smrti naloženo s jeho tělem. Pokud člověk nevyjádří souhlas s pitvou nebo použitím svého těla pro potřeby lékařské vědy, výzkumu nebo k výukovým účelům, není možné jeho tělo pro tyto účely použít," vysvětlil Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Transplantace rohovky je často jedinou a poslední možností na zlepšení zraku pro pacienty se závažnějším očním onemocněním nebo poškozením oční rohovky. Po nabytí platnosti nového občanského zákoníku nastal v Česku nečekaný nedostatek očních rohovek pro potřeby transplantace. Kvůli obavě z odběru oční rohovky zemřelému bez jeho písemného souhlasu poskytnutého před smrtí mají oční kliniky nedostatek rohovek a musí odvolávat operace.

„Od začátku roku jsme museli rušit několik naplánovaných transplantací rohovky, na které byli pacienti v pořadníku několik týdnů až měsíců. Pro mnohé pacienty, kteří na operaci s nadějí čekali, to bylo velké zklamání," uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

„Nový občanský zákoník je normou obecnou a před jeho aplikací má přednost speciální právní předpis, kterým je transplantační zákon. Ten oblast pořízení tkání pro potřeby transplantace i po úmrtí člověka upravuje a není v tomto případě nutno postupovat podle nového občanského zákoníku a řešit jeho výklad či zajišťovat předchozí souhlas k provedení pitvy," vysvětlil Pavel Vyroubal z advokátní kanceláře AKV ve Vsetíně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Infekce COVID-19: Začíná test chytré karantény, mohla by nahradit plošná…

30.03.2020 07:44 Na jižní Moravě dnes začíná testování takzvané chytré karantény, která má pomoci v boji proti…

Koronavirus v ČR: Mezi 16 oběťmi je i zdravotní sestra Thomayerovy…

30.03.2020 05:59 Od vypuknutí koronavirové epidemie v Česku dosud zemřelo 16 pacientů s onemocněním COVID-19. Jednou…

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

29.03.2020 22:22 Aktualizováno ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Nakažených je přes 2700. 16 lidí s koronavirem zemřelo

29.03.2020 22:21 Aktualizováno Od vypuknutí koronavirové epidemie v Česku dosud zemřelo 16 pacientů s onemocněním COVID-19.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama