Sněm zubařů se vzbouřil: Zveřejňování našich smluv s pojišťovnami?

Olomouc - Sněm České stomatologické komory na svém víkendovém zasedání v Olomouci jednoznačně odmítl zveřejňování smluv zubařů a zdravotních pojišťoven. ČTK to dnes po skončení sněmu řekl prezident komory Pavel Chrz. Plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů je podle něj nesmyslný.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"Všechny ambulance mají stejnou smlouvu a stejný cenový dodatek. Když se někde na internetu objeví, že jsem v určitém měsíci vydělal tolik a tolik, není tam ta druhá stránka, kolik mě to stálo. Tato informace je pak neobjektivní. Pacienti nevědí, jaké jsou náklady zubních ordinací, myslí si, že to jsou mé osobní příjmy," uvedl Chrz.

Němeček, který na sněm stomatologů pozván nebyl, se již dohodl na zveřejňování smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i bez souhlasu druhé strany. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven trvá na souhlasu.

V současné době je v Česku přes 8000 zubařů, v ordinacích praktických zubních lékařů je jich do 6500. Problémem je vyšší průměrný věk a poměr žen a mužů, který je nyní téměř 70:30. "Průměrným zubním lékařem je 52letá žena, která už nebude pracovat od osmi do čtyř hodin," řekl. Podle Chrze už ale dnes je poměr mezi studenty asi 50:50.

"Nedostatek zubních lékařů v České republice je v současnosti pouze relativní, srovnáme-li počet obyvatel připadajících u nás na jednoho zubního lékaře se situací v okolních evropských státech, v nichž je tento počet mnohdy vyšší. Je proto vhodnější hovořit spíše o menší dostupnosti základní stomatologické péče či o její zvýšené potřebě," říká proděkan pro výuku zubního lékařství LF UK Hradec Králové Radovan Slezák pro server zdravi.e15.cz.

Psali jsme:  

"Tento problém však nelze posoudit zcela kompetentně pohledem lékařské fakulty, tj. instituce zabývající se převážně pregraduální výukou. Komentovat a vysvětlit by jej měly spíše instituce odpovědné za fungování tohoto segmentu českého zdravotnického systému. Lze však předpokládat, že zvýšení absolutního počtu zubních lékařů v produktivním věku, k němuž již nyní dochází, pomůže v budoucnosti zlepšit dostupnost stomatologické péče," dodal.

46 % lidí chodí na preventivní prohlídky jednou za půl roku a dalších 39 % jednou ročně. Znamená to, že 85 % lidí bere otázku zdraví svých zubů velmi vážně a je zde vidět pozitivní trend péče o svůj zevnějšek. Pouze 7 % lidí uvedlo, že zubaře navštěvuje nepravidelně nebo vůbec, ukázal průzkum, který na začátku roku 2013 iniciovala známá značka zubní hygieny Signal, patřící společnosti Unilever.

MUDr. David Kadlec z domažlické zubní ordinace k tomu říká: „Je potěšující, že většina dotázaných dbá o své zuby a dvakrát nebo alespoň jednou ročně navštíví svého zubního lékaře za účelem preventivní prohlídky. Zejména ve stomatologii je totiž prevence velmi důležitá, protože mnoho problémů v dutině ústní může začínat zcela bez příznaků a včasná diagnostika usnadňuje léčbu a zvyšuje její úspěšnost."

Podle MUDr. Davida Kadlece by si lidé měli měnit kartáček zhruba každé tři měsíce a při viditelné opotřebovanosti štětinek i dříve. Průzkum Signalu ukázal, že Češi toto pravidlo rovněž znají a dodržují. Plných 45 % dotázaných mění kartáček ihned, jak vidí známky opotřebení a 34 % zhruba po čtvrt roce. Pouhých 5 % „respondentů mění svůj kartáček déle, než po půl roce.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Korupce ve Vojenské zdravotní pojišťovně? Kauza vstoupila do další fáze

21.08.2019 10:58 Případ zakázek Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) a jejího někdejšího šéfa Karla Šteina vstoupil…

Doplatky na léky? Invalidním důchodcům se sníží ochranný limit

19.08.2019 17:23 Aktualizováno Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500…

Zdravotnický skandál: Nemocnice dluží za dodané léky miliardu

15.08.2019 17:45 Státní nemocnice dluží podle Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) po splatnosti za dodané léky…

Odvolání ředitele VoZP je neplatné, rozhodl soud. Chtělo se ho zbavit ANO?

15.08.2019 15:17 Městský soud v Praze zatím nepravomocně rozhodl, že odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama