Obavy se naplňují, nemocnice začíná děsit nedostatek lékařů a sester

Praha - Obavy z nedostatku lékařů a sester, ale i očekávání vyšších příjmů od zdravotních pojišťoven pro letošní rok vyjádřili ředitelé nemocnic ve výzkumu s názvem Barometr českých nemocnic 2014. Letos pošesté ho organizovaly společnosti HealthCare Institute a Ipsos, odpovídalo 72 ze 156 ředitelů nemocnic a tři ze sedmi ředitelů zdravotních pojišťoven. Výsledky má ČTK k dispozici.

Ilustrační foto
doporučujeme

Proti loňskému relativně optimistickému pohledu na personální oblast stouply letos obavy ředitelů z fluktuace zaměstnanců a hlavně z jejich nedostatku. Loni vnímalo odchody lékařů jako problém 24 procent ředitelů nemocnic, letos 38 procent. U sester je nárůst obav ještě rychlejší, z loňských sedmi procent na letošních 22 procent.

Nedostatek lékařů loni pociťovalo 44 procent nemocnic, letos 66 procent. Každá třetí nemocnice, 31 procent, trpí nedostatkem zdravotních sester, loni to bylo pouze deset procent. Situaci vyhrocuje to, že v prosinci 2013 skončila Česku výjimka pro přesčasovou práci. V téměř 40 procentech nemocnic to od ledna vedlo k nárůstu personálních nákladů.

Zaměstnavatelé podle odborů zneužívají toho, že podle vyhlášky stačí méně pracovníků, o 45 nemohoucích pacientů se tak stará jediná sestra. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) přizval odboráře do komise, která připraví novou personální vyhlášku. Počty lékařů a sester by měly odpovídat potřebám praxe, stoupnout by také měly platy. Odboráři žádají nárůst příjmů o pět procent.

Žebříček nemocnic (ročník 2013)

Nemocnice jsou pro stanovení jejich pořadí z hlediska výkonnosti, stejně jako v předchozích letech, rozděleny do tří skupin. První skupinu tvoří nemocnice s právní formou obchodní společnost, zbývající jsou nemocnice s právní formou příspěvková organizace. Ty se dále dělí na fakultní nemocnice a ostatní nemocnice ve vlastnictví státu, krajů a obcí. Pořadí nemocnic vyplývá z vyhodnocení údajů v účetních výkazech za rok 2012, podpůrně jsou pak použity i údaje za předchozí roky. V souboru jsou tedy pouze ty nemocnice, u nichž jsou tyto výkazy veřejně dostupné. Hodnotícím parametrem je výše Indexu Cribis, pro který platí, čím nižší hodnotu nemocnice dosáhne, tím lepší má souhrnnou výkonnost.

Do skupiny nemocnic s právní formou obchodní společnost bylo v letošním ročníku zařazeno 58 nemocnic. Měřeno Indexem Cribis se celková výkonnost těchto nemocnic meziročně mírně zhoršila. V letošním ročníku (údaje za rok 2012) obdrželo dvě nejhorší hodnoty indexu (tedy stupeň 4 a 5) 58 % nemocnic, zatímco v loňském ročníku (údaje se týkaly roku 2011) jich bylo pouze 45 %. Nejvyšší hodnotu indexu opět nezískala ani jedna nemocnice. Hospodaření nemocnic obchodních společností bylo v roce 2012 nejslabší za poslední tři roky, informuje hc-institute.org.

Na první místo se dostala Nemocnice Kadaň, s.r.o., která v loňském ročníku obsadila druhé místo. Druhou příčku obsadila Nemocnice Prachatice, a.s., která vloni skončila jako čtvrtá. Třetí pozici získala Nemocnice Český Krumlov, a. s., loni první.

Do skupiny nemocnic s právní formou příspěvková organizace, jejichž zřizovatelem je stát, kraj nebo obec, patří 41 nemocnic. Hodnoty Indexu Cribis dokládají i v tomto případě zhoršení jejich výkonnosti v roce 2012 (letošní ročník) ve srovnání s rokem 2011. Zatímco v loňském ročníku obdrželo 10 nemocnic hodnotu indexu ve výši 2, v letošním ročníku to bylo pouze 6 nemocnic. Potěšitelné je, že ani jedna nemocnice nezískala nejhorší Index Cribis.

Vítěznou nemocnicí v rámci této skupiny se stalo CENTRUM KARDIOVASKULÁRNÍ A TRANSPLANTAČNÍ CHIRURGIE, které v předchozím ročníku obsadilo až šesté místo. Druhé místo obsadil Revmatologický ústav (loni třetí) a třetí příčka patří Městské nemocnici v Odrách, která skončila v předchozím ročníku na devátém místě.

V letošním ročníku bylo hodnoceno 10 fakultních nemocnic. Všechny získaly průměrnou výši Indexu Cribis, tedy stupeň 3. Letos byla nejlépe vyhodnocena Fakultní nemocnice Plzeň, která v loňském ročníku obsadila až šesté místo. Tato nemocnice vykázala i největší postup v žebříčku. Druhou nejlépe hospodařící nemocnicí byla Fakultní nemocnice v Motole (loni třetí). Letošní třetí příčka patří Fakultní nemocnice Hradec Králové, která byla nejúspěšnější v loňském ročníku.

Témata: nemocnice | lékaři
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf VZP Kabátek přiznal, že se nechal přednostně očkovat

20.01.2021 17:40 Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se na začátku ledna nechal přednostně očkovat v…

Prezident Zeman dostal první dávku vakcíny proti koronaviru

20.01.2021 17:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti…

ONLINE: Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční…

20.01.2021 16:15 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

SÚKL: Očkování starších lidí by měl posoudit jejich lékař

20.01.2021 15:23 Před očkováním lidí starších 85 let proti nemoci covid-19 by měl jejich celkový zdravotní stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama