Naděje pro pacienty: Soud VZP s protonovým centrem otevřel nové možnosti

Praha - Podle rozhodčího soudu ve sporu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) s pražským protonovým centrem neměl nucený správce pojišťovny Antonín Pečenka v roce 2006 oprávnění podepsat smlouvu o smlouvě budoucí. Ta centru přiznávala miliardu korun ročně za 1650 pacientů po dobu 15 let. ČTK to řekl mluvčí VZP Oldřich Tichý. Podle soudu je i proto smlouva neplatná.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Pečenka svůj podpis, jímž odstartovala 3,5 miliardová investice, vysvětlil v Mladé frontě Dnes tím, že protonové léčbě věří. Byl prý přesvědčen, že Česko bude jednou rádo, že takové zařízení má. Za podpis smlouvy prý nic nedostal. Pečenku kvůli podpisu vyšetřuje policie.

Absolutní neplatnost smlouvy, a tím i rozhodčí doložky, dovodil soud po posouzení právní otázky, zda byl či nebyl nucený správce oprávněn dokument jménem VZP uzavřít. "Nucený správce překročil meze své působnosti a učinil právní jednání, ke kterému neměl zákonné oprávnění," uvedli.

Protonové centrum se dvěma žalobami dožadovalo náhrady ušlého zisku a smluvní pokuty. Primárně nebyla arbitráž o platnosti smlouvy, ale aby o ní mohli rozhodci rozhodnout, museli nejprve určit, zda smlouva je platná.

Rozhodci konstatovali, že nemají pravomoc k rozhodování ve věci, protože smlouva o smlouvě budoucí je podle nich neplatná. A to stejně jako rozhodčí doložka ve smlouvě obsažená, doplnil Tichý k výroku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR. Protože dokument nebyl platně uzavřen, VZP k ničemu nezavazuje, uvedli.

Podle protonového centra soud fakticky přenesl odpovědnost za zajištění protonové léčby pro české pacienty s rakovinou na stát. "Je na straně VZP a nyní i státu, zda chtějí skutečně léčit pacienty tak, jak je běžné v zemích EU," sdělilo ČTK centrum.

Podle předního českého onkologa a předsedy sněmovního zdravotního výboru profesora Rostislava Vyzuly se výrokem rozhodců otevřela cesta k tomu, aby se VZP dohodla s centrem na řádné smlouvě, podle níž by platila léčení rakoviny protonem potřebnému počtu pacientů. Mluví se o zhruba 150 nemocných ročně.

Psali jsme:  

Pravděpodobnost vyléčení nádorového onemocnění je určena možností aplikovat co nejvyšší dávku na postiženou oblast (cílový objem). Obecně lze říci, že čím vyšší je dávka, tím vyšší je naděje na kurativní efekt. Ozáření však usmrcuje nejen buňky nádorové, ale i zdravé. Možnost ozáření vysokými dávkami je proto limitována především tolerancí zdravých tkání a orgánů, vysvětluje zdravi.e15.cz.

Ve standardní radioterapii je nejčastěji používáno ionizující záření využívající fotonové svazky (X paprsky urychlovačů nebo gama-záření izotopových zdrojů), případně urychlené elektrony. Další možností je použití těžkých částic (hadronů). Jedná se především o protony, neutrony a lehké ionty.

I když rozvoj radioterapie s použitím fotonových svazků přinesl podstatné zlepšení ozařovacích technik, hledají se cesty k dosažení ještě výhodnějších dávkových distribucí. Alternativou k použití fotonových svazků je využití jiných typů záření. Jde především o aplikaci těžkých částic (hadronů). Nabité částice, jako jsou protony, uhlíkové nebo heliové ionty, mají ve srovnání s fotony výhodu specifické dávkové distribuce.

Protonová terapie je schopná aplikovat dávku záření do jakékoli části těla pacienta s vysokou přesností, přičemž zdravé tkáně jsou zatíženy méně než při konvenční radioterapii s využitím fotonů. To má zásadní význam u specifických tumorů, lokalizovaných v blízkosti vitálně důležitých struktur, jako jsou melanomy oka, paraspinální tumory, nádory v oblasti baze lební, tumory prostaty nebo nádory hlavy a krku. Další skupinou indikovanou k léčbě protony jsou dětské tumory, v důsledku vysoké senzitivity dětského organismu na ozáření i malými dávkami. Menší zatížení zdravých tkání snižuje výskyt pozdních nežádoucích účinků, především poruch růstu.

Témata: VZP | Protonová léčba

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

22.09.2021 13:43 Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se…

Při rozhodování o úhradách léků se nově bude posuzovat také vliv na…

22.09.2021 13:35 Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Související:

Právě se děje

reklama