Problémy na Homolce nekončí? Transparency se obrátila na ministra Němečka

Praha - Problémy Nemocnice Na Homolce, kvůli nimž skončil ve vazbě bývalý ředitel Vladimír Dbalý, podle protikorupční organizace Transparency International (TI) částečně přetrvávají i za současného šéfa Michala Šetlíka. Ten totiž podle TI odmítl předat kontrolní skupině některé podklady týkající se nemocnicí zřízených či ovládaných obchodních společností. Uvedli to dnes zástupci TI na tiskové konferenci. Šetlík tvrzení TI ale odmítl a ministerstvo potvrdilo, že nemocnice s ním na kontrole spolupracuje.

Ilustrační foto

"Problémům s Nemocnicí Na Homolce se plně věnuji a současnému vedení jsem už před několika týdny uložil, aby ukončilo podivnou praxi nakupování přes dceřiné akciovky, kterou tato nemocnice provozuje jako jediná z nemocnic řízených ministerstvem zdravotnictví. Pokračování této praxe je pro mne neakceptovatelné," uvedl na dotaz ČTK ministr.

TI zaslala ministrovi otevřený dopis, v němž ho vyzývá, aby informace o přetrvávání problémů a nespolupráci vzal v úvahu při probíhajícím výběrovém řízení na nového ředitele. O jeho vypsání požádal ministra samotný Šetlík, který tak chce být potvrzen ve funkci.

"Vyjádření TI je nepravdivé, považuje jej za účelové a záměrně směřované na dobu, kdy probíhá výběrové řízení na místo ředitele Homolky, do nějž jsem se přihlásil," sdělil na dotaz ČTK Šetlík.

Němeček uvedl, že výběrové řízení bude podle zákona a že by byl rád, aby "jakékoli subjekty, byť vedené těmi nejlepšími úmysly, se zdržely aktivit, které by mohly být označeny za pokus o ovlivnění průběhu, či by mohly vést ke zpochybnění výběrového řízení".

Zásadním problémem je nevydání některých podkladů, kvůli nimž zůstala řada věcí kontrole skryta, uvedl na dnešní tiskové konferenci právník TI Petr Leyer. Šetlík si svůj postup nechal potvrdit stanoviskem externí advokátní kanceláře. To označil Leyer za absurdní.

Šetlík upřesnil, že kontrola v nemocnici byla od července 2013 do konce letošního dubna, ministerstvu předali na 130.000 stránek dokumentů. Kontrolní zprávu obdržela nemocnice 29. dubna, v požadovaném termínu pěti dní podala námitky. "Od ministerstva jsme dosud neobdrželi žádné vyjádření, a tedy kontrolu nelze považovat za uzavřenou," uvedl.

Transparency kritizovala současné vedení i za to, že úplně nezrušilo systém dceřiných společností Holte s.r.o a Holte Medical, a.s., jejichž prostřednictvím nemocnice hospodaří. "Nemocnice z nich podle nás nemá ty zisky, které by mít měla. Máme podezření, že tady jsou stále nastaveny penězovody někam mimo," řekl ČTK předseda TI David Ondráčka.

Němeček uvedl, že současnému řediteli zadal doložit veškeré informace o obchodních aktivitách zmíněných společností. Šetlík upřesnil, že oficiální příkaz od ministerstva ke zrušení dceřiných společností neobdrželi, byli o to jen požádáni. Přesto hned s procesem útlumu začali. Do nemocnice už byl převeden nákup léků pro nemocniční lékárnu, na převodu dalších komodit se pracuje. "Ministerstvo je pravidelně o útlumu činností dcer informováno v rámci harmonogramu, který obdrželo," shrnul Šetlík.

„Falešná" restituce pozemků

Na žádost kojeneckého ústavu v Krči prověřuje TI již několik měsíců miliardové machinace s pozemky v rámci uplatňování náhradních restitučních nároků. Hrozí mu totiž ztráta zahrady, jejíhož vlastnictví se prostřednictvím svého advokáta Honzíka domáhá „falešná" restituentka Bednářová.

Dosavadní zjištění ukazují na podezření z organizovaného protiprávního jednání, jehož charakter a rozsah nemá v polistopadové historii obdoby. Podstata jednání spočívá v uplatnění restitučního nároku na vydání náhradního pozemku, kdy původní pozemky vlastněné velkostatkářem Bečvářem nemohou být státem navráceny. "Tyto náhradní pozemky mohou dle zákona získat pouze přímí potomci vlastníka původního pozemku, v inkriminovaných případech však pozemky restituovala paní Bednářová, dědička ze závěti, nikoliv pokrevní příbuzná velkostatkáře Bečváře," uvádí se ve zprávě transparency.cz.

Pod záminkou nápravy křivd spáchaných komunistickým režimem tak stát postupně přichází o velmi lukrativní pozemky, jež nakonec končí v rukou neznámých vlastníků. Již získané pozemky byly následně převedeny na obchodní společnosti s nejasnou majetkovou strukturou končící v daňových rájích.

„Jde o odkrytí Pandořiny skříňky. Je jasné, že takto propracovaný mechanismus se nezrodil v hlavě jediné neoprávněné restituentky, která jej pak prostřednictvím „nevědoucího" advokáta realizovala, a další obětí jejího podvodu se staly příslušné úřady. Je tedy třeba prověřit veškeré okolnosti průběhu kauzy, zejména role všech zainteresovaných osob, včetně advokátů a firem, na něž byly pozemky převedeny," říká vedoucí právní poradny Radka Pavlišová. Hlavní odpovědnost dle názoru TI leží na bedrech Státního pozemkového úřadu.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Lidem s podezřením na covid budou nově dělat testy praktičtí lékaři

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich…

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů covidu

14.09.2021 09:01 V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Související:

Právě se děje

reklama