Absolventi zdravotnických VOŠ by měli mít místo DiS bakalářský titul

Absolventům nelékařských zdravotnických oborů na vyšších odborných školách by v budoucnu měl být místo titulu diplomovaný specialista (DiS) přiznán titul profesní bakalář (Bc. p.). Shodli se na tom představitelé vyšších odborných škol (VOŠ) zdravotnických, kteří se dnes v Ostravě sešli na celostátní konferenci.

Ilustrační foto

Přiznání titulu profesního bakaláře by podle nich nejen zvýšilo prestiž absolventů VOŠ, ale urychlilo by rovněž jejich profesní zapojení, zjednodušilo jejich nástup k vysokoškolskému studiu a zkrátilo dobu potřebnou pro dosažení plného univerzitního vzdělání. ČTK to řekli představitelé VOŠ.

"Je třeba se zaměřit na reformu celého vzdělávacího systému zdravotnického školství, protože právě vzdělávání všeobecných sester je toho důkazem. Máme tady studenty, kteří studují u nás na vyšší odborné škole a končí titulem diplomovaný specialista, a pak tady máme studenty, kteří totéž v podstatě studují na vysokých školách, ale končí s titulem bakalář," uvedla ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava Jana Foltýnová. Podle ní je jednou z hlavních vizí zrovnoprávnit postavení absolventů vyšších odborných škol.

"Profesní bakalář není akademický titul, ale domníváme se, že díky tomu bychom například mohli naše absolventy více přiblížit k vysokým školám. Vyvoláme diskusi nad spoluprací s vysokými školami. Naši absolventi by například nemuseli absolvovat celé tři roky bakalářského studia. Věříme, že přesvědčíme vysoké školy, aby jim uznaly vzdělání, a třeba se jim bakalářské studium zkrátí na jeden rok," míní Foltýnová. Podle ní mají vyšší odborné školy ve vzdělávacím systému své místo. Z jejích zkušeností totiž právě absolventi VOŠ častěji směřují přímo do praxe, zatímco absolventi bakalářského studia spíše dále pokračují ve studiu, případně po jeho dokončení upřednostňují spíše manažerské posty.

"Vyšší odborné školy zdravotnické jsou tady 26 let. Ten segment má už něco za sebou a prokázal, že je životaschopný," míní Karel Štixe, ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích a předseda Asociace zdravotnických škol ČR. Podle něj by například absolventům VOŠ měla být při nástupu do zaměstnání přiznána stejná mzda, jako je tomu u bakalářů, což nyní často není uplatňováno. Za jak dlouho by se případnou změnu mohlo podařit prosadit, není podle Štixe zatím jasné. O svém záměru chtějí nyní zástupci škol jednat s představiteli ministerstev zdravotnictví a školství a dalšími politiky.

"Musíme si uvědomit, že tak v horizontu deseti až 15 let se tahle republika bude potýkat s velkým nedostatkem sester. Zdravotnické školy v tom mohou sehrát klíčovou roli a VOŠ především. To je totiž takový nosný pilíř kvalitního profesního vzdělávání...a to navzdory tomu obrovskému handicapu, který mají, a to je ten nešťastný titul diplomovaný specialista," míní ředitelka Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy z Hradce Králové Soňa Lamichová.

V současnosti nabízejí VOŠ se zdravotnickým zaměřením tříleté vzdělávací obory pro dětské a všeobecné sestry, dentální hygienistky, farmaceutické asistenty, nutriční terapeuty, zdravotní laboranty a zubní techniky. Nejvyšší zastoupení má vzdělávací program diplomovaná všeobecná sestra. S výjimkou oborů farmaceutický asistent a zubní technik nabízí tytéž studijní programy také vysoké školy.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Související:

Právě se děje

reklama