Alespoň jednu dávku vakcíny dostalo v Česku 39 procent zdravotníků

Alespoň jednu dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 39 procent zdravotníků, očkováno též k čtvrtku bylo 71.878 lidí starších 80 let. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Registraci k očkování provedlo přes 200.000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina. Skoro 80.000 osob nad 80 let má rezervovaný termín.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zdravotničtí a sociální pracovníci tvoří zhruba 63 procent všech dosud očkovaných lidí. Alespoň jednu dávku dostalo zhruba 39 procent všech zdravotnických pracovníků, v nemocnicích podíl činí téměř 60 procent, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Proočkováno je zhruba 2,5 procenta populace.

Očkování proti covidu-19 začalo v Česku loni 27. prosince. Celkem bylo zatím podáno zhruba 251.000 dávek vakcín. Potřebnou druhou dávku zatím dostalo přes 28.000 lidí. Ve čtvrtek bylo podle webu ministerstva očkováno 11.374 lidí, což je nejnižší počet podaných dávek vakcín za všední den od 11. ledna. Některé kraje musely v posledních dnech kvůli nedostatku vakcín přerušit očkování.

Česká republika podle Blatného bude mít v průběhu února dostatek vakcín od společností Pfizer a BioNTech na podání druhé dávky, povede to ale ke zpomalení dávek prvních. Zároveň podle ministra bude nutná redistribuce mezi kraji. "Předpokládám s ohledem na informace, které máme, že potřeba bude největší v druhém únorovém týdnu," řekl Blatný. Ve čtvrtek po jednání vlády ministr řekl, že Praha a Jihočeský kraj získají několik plat vakcíny společností Pfizer a BioNTech od ostatních krajů, aby mohly dokončit očkování druhou dávkou. Náhradou poskytnou krajům vakcínu Moderny, aby regiony mohly pokračovat s očkováním dalších lidí první dávkou.

Blatný také připustil, že jedním z důvodů, proč je v Evropě méně vakcíny, než se čekalo, je rozhodnutí získávat z lahvičky šest místo pěti dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech. "Striktně právnicky je to opravdu tak, smlouva je na dávky a není porušená, pakliže dokompenzují nedostatky, ke kterým v distribuci došlo v tomto měsíci, což asi dokompenzují. Ale v reálu dostaneme méně plat, než jsme si mysleli podle původních smluv," řekl ministr.

O to, aby Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila možnost očkovat z jedné ampule šest dávek namísto původních pěti, požádal na konci prosince předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou premiér Andrej Babiš (ANO). Ministerstvo zdravotnictví to schválilo 30. prosince, EMA to povolila také.

Společnosti Pfizer/BioNTech trvají na tom, že smlouvy jasně hovoří o počtu dávek, nikoli o počtu lahviček. Pokud se z lahvičky nyní oficiálně získává šest dávek, společnosti dodávky podle tohoto omezují. "Je to z mého pohledu nešťastné řešení a jeden z důvodů, proč je v Evropě méně vakcín, než jsme si mysleli, že bude," dodal Blatný.

S covidem se ke čtvrtku léčilo 4047 zdravotníků, počet klesá

Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, bylo podle dat ke čtvrtku 4047, z toho 639 lékařů a 1783 sester. Počet oproti úterý klesl zhruba o 250. Na dnešní tiskové konferenci data představil náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Na začátku listopadu byl počet nakažených zdravotníků dvojnásobný, na začátku prosince jich ale bylo zhruba o 1000 méně.

Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270.000 lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání.

Z krajů je nejvíc nakažených zdravotníků v Praze (661), druhý je Královéhradecký (431) a třetí Středočeský kraj (423). Naopak nejméně jich je ve Zlínském kraji (124) a na Vysočině (132).

Klesá i počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici. Za poslední tři dny ubylo hospitalizovaných zhruba o čtyři stovky na čtvrtečních 5856. Ve vážném stavu je podle dat, které Černý prezentoval, 1001 z nich. Zátěž nemocnic je tak podle něj stále na limitu možností. Nejvíce hospitalizovaných je v Praze (725), dále v Jihomoravském (687) a Moravskoslezském kraji (601). V některých krajích je počet volných lůžek velmi nízký, někteří pacienti se proto stále přesouvají do jiných zařízení.

Nejvíc pacientů s covidem je ve Fakultní nemocnici v Hradci králové (195), v pražské Thomayerově nemocnici (149) a ve Fakultní nemocnici Plzeň (140).

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 neumožňuje podle Černého plošně obnovit odkladnou péči. Zároveň zmínil, že informace o účelových hospitalizacích pacientů s covidem z důvodu vyšší úhrady nejsou podložené. "Považuji to za znevažování práce všech zdravotníků," poznamenal.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozornil na to, že od nového roku se změnily úhrady za pacienty s koronavirem. Standardní lůžka bonifikována nejsou, pouze ta na jednotkách intenzivní péče, jež jsou odstupňována podle intenzity péče. Znamená to jiný bonus za pacienta na umělé plicní ventilaci a bez ní. "Tento bonus je poskytován jen po dobu 20 dnů od prokázání nemoci, od pozitivního testu," řekl. "Toto samo o sobě vylučuje zájem na tom, aby někdo nechával pacienta na jednotce intenzivní péče déle," dodal Blatný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích půjde 12 miliard

08.03.2021 18:55 Zdravotníci v nemocnicích dostanou odměny za nasazení během koronavirové pandemie. V rozpočtu je na…

Potíže s nedostatkem testů se týkají hlavně menších firem

08.03.2021 18:07 Potíže s nedostatkem testů na covid-19 pro zaměstnance se týkají hlavně menších podniků nad 50…

Praha chce žáky při návratu do škol testovat PCR testy

08.03.2021 16:15 Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol…

ONLINE: Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou…

08.03.2021 16:11 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama