Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti koronaviru, Blatnému napsali dopis

Ambulantní lékaři chtějí být v první vlně očkování proti covidu-19. V otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici, oslovili ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Podle současné verze vakcinační strategie mají přednost zdravotníci pečující přímo o nakažené na covidových odděleních a senioři nad 80 let. Na některých očkovacích místech s očkováním širších skupin lékařů už začali. Televize Prima v pátek uvedla, že ministr pokynem jejich vakcinaci zastavil. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové ale žádný takový pokyn vydán nebyl.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Naléhavě Vás tímto žádám, abyste své rozhodnutí v zájmu udržení stability českého zdravotnictví vzal zpět a nechal dál běžet očkování i ostatních skupin zdravotníků," napsal v dopise předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Blatný na twitterovém účtu ministerstva napsal, že finální podobu metodiky očkování, zohledňující připomínky, které resort obdržel, představí po neděli. "Jednu věc vám mohu slíbit už nyní - zdravotníci mají při očkování jasnou prioritu," uvedl.

Podle Peterové není při současném zatížení zdravotního systému možné od sebe nelze odlišovat ty, kteří se setkají a nesetkají s covidem-19. Prioritně se podle ní očkují všichni zdravotníci, ve vznikající nové verzi strategie to bude zmíněno.

"V původním textu je napsáno, že zejména ti, kteří jsou v přímém kontaktu s nakaženými covidem. To jsou nicméně v současné době všichni zdravotníci, navíc s ohledem na nedostatek personálu nelze určit, kdo bude muset zítra na covid oddělení," napsal ministr Blatný v odpovědi sdružení ambulantních specialistů. Jejich požadavek bude zapracován a v pondělí představen radě vlády pro zdravotní rizika.

V posledním měsíci podle Jojka stoupá podíl pacientů, kteří přicházejí s potížemi souvisejícími s covidem-19 i do ordinací ambulantních specialistů. "A to na začátku onemocnění, kdy ještě není stanovena diagnóza, v jeho průběhu při komplikacích, které ale ještě nevyžadují hospitalizaci, a pak i v rámci pozdější doby při přetrvávajících potížích," dodal předseda Sdružení ambulantních specialistů.

Ambulantní lékaři se podle něj chtějí také podílet na očkování, k čemuž je jejich sdružení plánuje vyzvat. Mohli by spolu s praktickými lékaři nebo stomatology pomáhat i ve velkokapacitních očkovacích centrech. Sami neočkovaní ale tuto dobrovolnou pomoc podle Jojka budou velmi zvažovat.

Přednostní očkování všech zdravotníků, kteří se potkávají s pacienty nebo infekčním materiálem, žádala také Česká lékařská komora. Ministr zdravotnictví v pátek na tiskové konferenci uvedl, že s prioritním očkováním všech zdravotníků, kteří se zapojí do očkování nebo testování, strategie počítá, přestože to v ní není explicitně uvedeno.

Návrh, který je v současné době v připomínkování, počítá v první fázi na leden a únor s očkováním seniorů nad 80 let, seniorů a zaměstnanců v pobytových zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory, a zdravotníků, kteří se starají o pacienty s covidem-19. Ostatní zdravotníci a další rizikové skupiny mají následovat poté, co se tyto skupiny podaří proočkovat ze 70 procent. Důvodem rozdělení je zatím hlavně nedostatek vakcíny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku…

16.01.2021 21:26 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

V Motole je na víkend k očkování objednáno 450 seniorů

16.01.2021 18:41 Fakultní nemocnice Motol by dnes měla naočkovat 250 seniorů, kteří si svůj termín rezervovali…

Rezervace podle Babiše fungují. Chce vyznamenání pro Dzurillu a nouzový…

16.01.2021 16:32 Aktualizováno V Česku bylo zatím proti koronaviru očkováno 105.167 lidí. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama