ANO a KSČM se shodly na sloučení pojišťoven MV a VoZP

Lídři ANO a KSČM se shodli na sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZPMV) a Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP). Novinářům to po dnešním jednání na úřadu vlády řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (ZPMV) Hana Kadečková ČTK sdělila, že pojišťovna je připravená se zapojit do diskuse o zlepšení péče. Vyjádření Vojenské zdravotní pojišťovny ČTK shání. O další podmínce komunistů pro toleranci vlády, vzniku banky komerčního typu vlastněné státem, dnes zástupci stran nejednali. Další schůzka bude následovat.

KSČM, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) podle Filipa oznámil řediteli Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra, aby připravil podklady pro případné sloučení pojišťoven. Premiér Andrej Babiš (ANO) podle něj koordinací sloučení pověřil náměstka ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Davida Šmehlíka.

"Jsme uprostřed náročného období. Pro ZPMV je klíčové nadále poskytovat klientům špičkovou péči. Jakoukoli odbornou diskusi, která by vedla k jejímu zlepšení, vítáme a jsme připraveni se do ní aktivně zapojit," reagovala pro ČTK mluvčí pojišťovny Kadečková.

Filip už po jednání minulý týden uvedl, že na požadavku na nárok zaměstnanců na pětitýdenní dovolenou se strany shodly. Dnes to potvrdil. "To už je jenom technická záležitost, že na nejbližší schůzi Sněmovny proběhne druhé a třetí čtení," řekl. "Pokud se KSČM podařilo přesvědčit hnutí ANO, tak je to dobrá zpráva a je šance, že to hlasy těchto tří stran projde," poznamenal Hamáček.

Politici jednali též o problematice peněz pro ministerstvo obrany. Resort přišel o deset miliard korun v prosinci při schvalování státního rozpočtu. Poslanci na základě požadavku komunistů částku převedli do rezervy státního rozpočtu. KSČM jinak nechtěla státní rozpočet jako celek podpořit. Zástupci vlády poté slíbili celou částku ministerstvu vrátit již na začátku ledna, nakonec ale kabinet obraně převedl zpět až na konci ledna jen polovinu. O dalších pěti miliardách chce rozhodnout později. S navrácením peněz i nadále komunisté nesouhlasí.

"Tohle vypadá jenom jako schválnost. To, že to není převedeno do kapitoly investic, to znamená, že se za to nenakupuje těžká technika, je pro nás sice pozitivní signál. Ale není to signál, že prostředky se opravdu používají na řešení pandemie covidu-19. Naším nepřítelem není někdo, kdo proti nám bojuje těžkými zbraněmi, ale pandemie," uvedl Filip. "Máme před sebou docela těžké období a z těch deseti miliard hned polovinu v lednu vydat nám nepřipadá jako krok správným směrem," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V neděli vzrostl počet těžkých případů, přibylo téměř 4 tisíce nakažených

08.03.2021 09:18 V neděli stoupl v Česku počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu na 1728, což je o 155 více…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

07.03.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Policie dohlížela na demonstrace, přibylo 9 tisíc nakažených

07.03.2021 21:53 Aktualizováno Sedmým dnem platí v Česku přísná opatření proti šíření koronaviru, epidemická situace v zemi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama