Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP 09 a lidovci

Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích studenty lékařských oborů a nechat je vrátit se do škol. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně řekl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. V prvním až třetím stupni protiepidemického systému PES podle tzv. anticovid týmu již není pomoc mediků nutná a studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku.

Martin Kupka
doporučujeme

Vláda uložila v polovině října pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku zubního lékařství. "Začíná zkouškové období, oni jsou osm až deset hodin v nemocnici, pak se v noci učí, aby se mohli přihlásit na termín zkoušek. Pokud nebudou moct brzy začít studovat a vrátit se do školy, hrozí, že situace ve zdravotnictví bude za rok katastrofální," řekl Válek.

Apel na vládu, aby umožnila návrat studentů do škol, tento týden zveřejnil i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Opatření v Česku se ve čtvrtek posunou ze čtvrtého do mírnějšího třetího stupně rizika. Válek uvedl, že zdravotnictví v takové chvíli již pomoc mediků nepotřebuje. "Není nutné, aby v úrovni PES jedna, dva a tři byli studenti dále v nemocnicích. Důkazem je, že nebyla využita ani jedna z připravených polních nemocnic," uvedl Válek.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že stát by v posledních měsících bez mediků epidemii nezvládl. "Systém by se zhroutil, nebo by epidemii zvládal s horšími výsledky," uvedl. Studenty však podle něj bude možné uvolnit až ve chvíli, kdy se situace víc stabilizuje. "Nemocnice stále potřebují pomoc mediků, protože je tam část personálu, která je nakažena," uvedl. Prioritou je uvolňovat studenty tak, aby stíhali zkoušky, což podle Hamáčka hejtmani dělají. "Ale kdybychom dnes řekli, že pustíme všechny mediky, to by systém zásadně poškodilo a doplatili by na to pacienti," řekl.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka chce apelovat na premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Alenu Schillerovou (za ANO) a práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), aby náhrada, která medikům za uloženou pracovní povinnost v nemocnicích a zařízeních sociální péče přísluší, nepodléhala zdanění a odvodům na zdravotní pojištění.

"To není pracovní vztah uzavřený na základě dvoustranné dohody studenta a zařízení, potažmo poskytovatele, ale uložená povinnost podle krizového zákona. Je to kompenzace újmy a náhrady, to nemá podléhat ani daním, ani odvodu zdravotního pojištění," řekl Jurečka. "Z našeho pohledu nejen, že to je nezákonné, ale i nemravné," dodal.

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili vznik anticovid týmu před dvěma týdny. Každá strana v něm má tři představitele, které podle tématu doplňují experti z daného oboru. Před týdnem tým doporučil státu, aby nabídl dobrovolné a plně hrazené očkování. Do první vlny vakcinace by měli být zařazeni zdravotníci, rizikoví občané i učitelé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Česko dostane v příštích týdnech méně vakcíny

22.01.2021 20:55 Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama