Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP 09 a lidovci

Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích studenty lékařských oborů a nechat je vrátit se do škol. Novinářům to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně řekl poslanec TOP 09 Vlastimil Válek. V prvním až třetím stupni protiepidemického systému PES podle tzv. anticovid týmu již není pomoc mediků nutná a studentům brání v přípravě na zkoušky, což by mohlo za rok poznamenat zdravotnictví v Česku.

Martin Kupka

Vláda uložila v polovině října pracovní povinnost studentům čtvrtého a pátého ročníku všeobecného lékařství na lékařských fakultách či pátého ročníku zubního lékařství. "Začíná zkouškové období, oni jsou osm až deset hodin v nemocnici, pak se v noci učí, aby se mohli přihlásit na termín zkoušek. Pokud nebudou moct brzy začít studovat a vrátit se do školy, hrozí, že situace ve zdravotnictví bude za rok katastrofální," řekl Válek.

Apel na vládu, aby umožnila návrat studentů do škol, tento týden zveřejnil i rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Opatření v Česku se ve čtvrtek posunou ze čtvrtého do mírnějšího třetího stupně rizika. Válek uvedl, že zdravotnictví v takové chvíli již pomoc mediků nepotřebuje. "Není nutné, aby v úrovni PES jedna, dva a tři byli studenti dále v nemocnicích. Důkazem je, že nebyla využita ani jedna z připravených polních nemocnic," uvedl Válek.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že stát by v posledních měsících bez mediků epidemii nezvládl. "Systém by se zhroutil, nebo by epidemii zvládal s horšími výsledky," uvedl. Studenty však podle něj bude možné uvolnit až ve chvíli, kdy se situace víc stabilizuje. "Nemocnice stále potřebují pomoc mediků, protože je tam část personálu, která je nakažena," uvedl. Prioritou je uvolňovat studenty tak, aby stíhali zkoušky, což podle Hamáčka hejtmani dělají. "Ale kdybychom dnes řekli, že pustíme všechny mediky, to by systém zásadně poškodilo a doplatili by na to pacienti," řekl.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka chce apelovat na premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně financí Alenu Schillerovou (za ANO) a práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD), aby náhrada, která medikům za uloženou pracovní povinnost v nemocnicích a zařízeních sociální péče přísluší, nepodléhala zdanění a odvodům na zdravotní pojištění.

"To není pracovní vztah uzavřený na základě dvoustranné dohody studenta a zařízení, potažmo poskytovatele, ale uložená povinnost podle krizového zákona. Je to kompenzace újmy a náhrady, to nemá podléhat ani daním, ani odvodu zdravotního pojištění," řekl Jurečka. "Z našeho pohledu nejen, že to je nezákonné, ale i nemravné," dodal.

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 oznámili vznik anticovid týmu před dvěma týdny. Každá strana v něm má tři představitele, které podle tématu doplňují experti z daného oboru. Před týdnem tým doporučil státu, aby nabídl dobrovolné a plně hrazené očkování. Do první vlny vakcinace by měli být zařazeni zdravotníci, rizikoví občané i učitelé.

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Ode dneška platí nová opatření. Respirátory nařizují prakticky všude

25.10.2021 09:42 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku platí ode dneška povinnost nosit respirátory ve…

V neděli přibylo v Česku více než 1800 nově nakažených

25.10.2021 09:08 V neděli přibylo v Česku dalších 1823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve…

Vakcínou Pfizer ode dneška začnou očkovat i praktici

25.10.2021 08:17 Vakcínu Pfizer/BioNTech proti koronaviru začne ode dneška distributor Avenier rozvážet do ordinací…

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Související:

Právě se děje

reklama