Antigenní testy mají u bezpříznakových jedinců citlivost jen 44 procent, zjistila česká studie

Antigenní test na covid-19 je podle studie Fakultní nemocnice v Motole třeba častěji opakovat, aby se snížila jejich falešná negativita. Z 93 pozitivních odhalil antigenní test 41 nakažených, o dva dny později 11 dalších. U bezpříznakových pacientů mají antigenní testy citlivost 44 procent, u silně pozitivních 75 procent. Nemocnice o výsledcích testování u zhruba 400 pacientů ve druhé polovině února dnes informovala v tiskové zprávě.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Antigenní testy se používají pro povinné testování ve firmách, pro testování návštěv v domovech seniorů a dobrovolné preventivní testování veřejnosti. Zvažují se také pro testování žáků a studentů po otevření škol nebo pro účast na sportovních či kulturních akcích.

Každému účastníkovi studie byl odebrán vzorek z nosohltanu pro laboratorní vyšetření PCR a z přední části nosu pro antigenní test od firmy Abbott. "Všichni účastníci studie měli možnost zopakovat antigenní test, a to ve dvoudenním odstupu jako samoodběr, aby studie zohlednila aspekt opakování antigenního testu," uvedla nemocnice. Test podstoupilo 496 lidí a 360 z nich poskytlo do studie i výsledek samotestování.

Závěry potvrdily výsledky z podobné studie z podzimu 2020, který ukázal, že citlivost antigenního testu u bezpříznakových jedinců je kolem 44 procent. U lidí, u kterých PCR test ukazuje velmi silnou pozitivitu, je to kolem 75 procent. Žádný testovaný ve FN Motol neměl test falešně pozitivní. Pokud je antigenní test pozitivní, potvrdilo ho i PCR vyšetření.

Z 93 pacientů v Motole, jejichž pozitivitu potvrdil test PCR, mělo 54 výsledek jako "silně" pozitivní a 39 jako "slabě" pozitivní. Antigenní test mělo pozitivní 41 osob, všechny PCR silně pozitivní. O dva dny později potvrdil antigenní test pozitivitu u dalších šesti osob ze skupiny silně pozitivních a navíc u pěti slabě negativních. Navíc odhalil nákazu i u dvou dříve PCR negativních, u kterých se virus teprve krátce od nákazy namnožil.

"Díky PCR metodě je možné zjistit pozitivitu, i když antigenní test zatím vykazuje negativní výsledek. Pravidelné opakování antigenního testu je proto opodstatněný krok, který je nezbytný pro snížení počtu falešně negativních případů," uvedl k tomu přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a FN Motol Pavel Dřevínek.

S antigenním testováním se v ČR začalo v listopadu loňského roku. Povinné byly pro klienty a zaměstnance v pobytových zařízeních sociálních služeb jako jsou domovy pro seniory. Postupně bylo testování umožněno také učitelům a od začátku prosince také všem zájemcům z řad veřejnosti, kteří mají test hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Původně bylo možné vyšetření absolvovat jednou za pět dní, v současné době je to jednou za tři dny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama