Aplikace eRouška byla aktualizována, nová verze má být přesnější

Aplikace eRouška zaznamenávající kontakty s nakaženými covidem-19 by měla být po aktualizaci přesnější. Uživatelé si v poslední době stěžovali na falešná hlášení, uvedli na twitteru zástupci Chytré karantény, jejíž je aplikace součástí. Aktualizace je zatím pro telefony s operačním systémem Android, připravuje se i pro výrobky Apple. Aplikaci má aktivováno 1,265 milionu lidí.

Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.
doporučujeme

"Pokud s vám aplikace neaktualizovala sama, udělejte to prosím hned v obchodě Play," napsali k tomu správci aplikace eRouška.

Aplikace běží na pozadí a sbírá přes bluetooth anonymně kontakty na další mobily, se kterými se uživatel setkal. V případě, že je někdo pozitivní, jeho mobil opět anonymně rozešle varování všem kontaktům, které mohl nakazit. Za rizikové setkání aplikace považuje kontakt na vzdálenost kratší než dva metry po dobu delší než 15 minut. V pondělí takto své kontakty varovalo 674 nakažených, upozornili tak na možné riziko 11.500 lidí. Oznámení kvůli ochraně soukromí požadovaného Google/Apple protokolem pro provoz aplikace obsahuje jen den kontaktu, bližší upřesnění času není možné.

V poslední době se na sociálních sítích objevují informace o tom, že lidem přišlo upozornění i přes to, že v daný den neopustili svůj byt. Přesnost měření vzdálenosti u aplikace podle jejího webu ovlivňuje například typ mobilního telefonu, ale také stav baterie, umístění přístroje na těle nebo pohyb jeho uživatele.

"V malém procentu případů proto může docházet jak k mylnému vyhodnocení rizikového kontaktu tam, kde skutečně rizikovým nebyl, tak i k mylnému vyhodnocení kontaktu jako nerizikového tam, kde rizikovým ve skutečnosti byl. Z pohledu jednotlivce se taková míra spolehlivosti může jevit jako nedostatečná, například by zbytečně měli zůstávat doma. Z pohledu ochrany veřejného zdraví společnosti jako celku je však pro zastavení šíření nákazy kritické zejména informovat většinu rizikových kontaktů co nejdříve, nezáleží na malém procentu nepřesností," uvádí web.

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. Pokud se příznaky objeví, mají kontaktovat svého praktického lékaře.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 14:20 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Vláda opět požádá o prodloužení nouzového stavu, rozhodne Sněmovna

29.11.2020 12:50 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znovu požádá Sněmovnu o prodloužení…

Blatný: Hromadné očkování proti covidu by mohlo být v nemocnicích

29.11.2020 11:49 Očkování proti covidu jednou z vakcín, která má náročnější skladování, bude hromadné. Větší skupiny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama