Aplikace eRouška nově hlásí i kratší kontakty s nakaženým

Mobilní aplikace eRouška, která své uživatele upozorňuje na setkání s nakaženým člověkem, nově hlásí i kontakty kratší než 15 minut na méně než dva metry. Umí také spolupracovat s podobnými aplikacemi v zahraničí, zatím ve 14 zemích EU. Autoři aplikace o nové verzi dnes informovali na facebooku. Aplikaci si v minulém roce instalovalo asi 1,2 milionu lidí.

Nová verze aplikace eRouška je ke stažení.
doporučujeme

"V nově vydané eRoušce může uživatel při odeslání dat zadat datum prvních příznaků. Díky tomu je zpětné vyhodnocování rizikových setkání s ostatními uživateli přesnější," napsali. Dosud se infekčnost odvozovala podle data, kdy nakaženému vyšel pozitivní test na covid-19.

Později autoři eRoušky na facebooku informovali, že mezi zeměmi, kde bude možné aplikaci používat, budou Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Finsko, Německo, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Španělsko.

Vzdálenost mezi mobilními telefony s nainstalovanou eRouškou vyhodnocuje aplikace podle síly signálu bluetooth. V lednu byl její algorytmus upřesněný, což mělo vést k větší citlivosti a v důsledku toho k častějším hlášením uživatelům na rizikové kontakty.

Aplikace eRouška běží na pozadí mobilního telefonu, pokud je na něm nainstalovaná a přístroj má spuštěné Bluetooth. Sbírá anonymní data o kontaktu s dalšími mobily s nainstalovanou aplikací eRouška, v jejichž blízkosti se uživatel pohyboval. Nezná jejich telefonní čísla, přiřazuje jim vlastní kódy. V případě, že je někdo pozitivní, může anonymně rozeslat varování na všechny tyto mobily, v jejichž blízkosti se vyskytoval.

Oznámení kvůli ochraně soukromí požadované Google/Apple protokolem pro provoz aplikace obsahuje jen den kontaktu, bližší upřesnění času není možné. Telefon také nepozná, jestli měli uživatelé při setkání roušky nebo je třeba oddělovalo sklo.

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. Pokud se příznaky objeví, mají kontaktovat svého praktického lékaře.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama