Aplikace eRouška nově hlásí i kratší kontakty s nakaženým

Mobilní aplikace eRouška, která své uživatele upozorňuje na setkání s nakaženým člověkem, nově hlásí i kontakty kratší než 15 minut na méně než dva metry. Umí také spolupracovat s podobnými aplikacemi v zahraničí, zatím ve 14 zemích EU. Autoři aplikace o nové verzi dnes informovali na facebooku. Aplikaci si v minulém roce instalovalo asi 1,2 milionu lidí.

"V nově vydané eRoušce může uživatel při odeslání dat zadat datum prvních příznaků. Díky tomu je zpětné vyhodnocování rizikových setkání s ostatními uživateli přesnější," napsali. Dosud se infekčnost odvozovala podle data, kdy nakaženému vyšel pozitivní test na covid-19.

Později autoři eRoušky na facebooku informovali, že mezi zeměmi, kde bude možné aplikaci používat, budou Rakousko, Belgie, Chorvatsko, Kypr, Dánsko, Finsko, Německo, Irsko, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko a Španělsko.

Vzdálenost mezi mobilními telefony s nainstalovanou eRouškou vyhodnocuje aplikace podle síly signálu bluetooth. V lednu byl její algorytmus upřesněný, což mělo vést k větší citlivosti a v důsledku toho k častějším hlášením uživatelům na rizikové kontakty.

Aplikace eRouška běží na pozadí mobilního telefonu, pokud je na něm nainstalovaná a přístroj má spuštěné Bluetooth. Sbírá anonymní data o kontaktu s dalšími mobily s nainstalovanou aplikací eRouška, v jejichž blízkosti se uživatel pohyboval. Nezná jejich telefonní čísla, přiřazuje jim vlastní kódy. V případě, že je někdo pozitivní, může anonymně rozeslat varování na všechny tyto mobily, v jejichž blízkosti se vyskytoval.

Oznámení kvůli ochraně soukromí požadované Google/Apple protokolem pro provoz aplikace obsahuje jen den kontaktu, bližší upřesnění času není možné. Telefon také nepozná, jestli měli uživatelé při setkání roušky nebo je třeba oddělovalo sklo.

Přijaté upozornění automaticky neznamená nařízenou karanténu. Lidé by se podle informací v aplikaci ale měli, i když nemají příznaky, vyhýbat zbytečnému shromažďování a dodržovat od ostatních lidí minimálně dvoumetrový odstup. Mají také nosit roušku či respirátor přes ústa i nos, často a důkladně si mýt ruce a používat dezinfekci na ruce i předměty denní potřeby. Pokud se příznaky objeví, mají kontaktovat svého praktického lékaře.

Související

eRouška, ilustrační fotografie.

eRouška končí, za svou existenci varovala přes 400 tisíc uživatelů

Ministerstvo zdravotnictví ukončilo provoz mobilní aplikace eRouška, která upozorňovala na riziková setkání s lidmi nakaženými covidem-19. Za dobu své existence varovala přes 400.000 uživatelů. S ohledem na proočkovanost, další nástroje a vývoj epidemie už aplikace není nadále potřeba, uvedl dnes na twitteru tým eRoušky.
Roman Prymula

Aplikace eRouška se změní. Kvůli britské mutaci nefunguje správně

Kvůli britské mutaci koronaviru se změní nastavení mobilní aplikace eRouška. Na twitteru to dnes uvedli zástupci aplikace. O změnách jednají se společnostmi Google a Apple, jejichž protokol pomáhá vyhodnocovat kontakty s nakaženými lidmi. Takzvaná britská mutace je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Důkazem šíření této mutace v Česku je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to, že protiepidemická opatření proti šíření covidu-19 přestala fungovat.

Více souvisejících

eRouška

Aktuálně se děje

před 36 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cameron: Rusko využívá střední Asii k obcházení sankcí

Britský ministr zahraničí David Cameron upozornil, že Rusko využívá Střední Asii k obcházení sankcí. Uvedl to irský server Irish News.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy