Asociace vyzvala stát, aby odložil pravidelnou revizi cen léků

Členské společnosti České asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyzvaly stát, aby odložil pravidelnou hloubkovou revizi cen léků, kterou ze zákona provádí nejméně jednou za pět let Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Asociace o tom dnes informovala ČTK. Revize, která se má uskutečnit v letošním roce, podle ní může mít kvůli současné koronavirové krizi negativní vliv na dostupnost některých léků.

"Stát by nám měl pomoci po dobu koronavirové krize udržet ceny léků alespoň na současné úrovni, kroky vedoucí k jejich snižování jsou v tuto chvíli hazardováním s dostupností léků pro české pacienty," uvedl výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl. Mluvčí SÚKL Barbora Peterová dnes ČTK řekla, že lékový ústav je povinen jednou za pět let systém maximálních cen revidovat. "Poslední hloubkové revize byly vedeny v roce 2015, a proto je povinností SÚKL v letošním roce revize provést," podotkla.

Uvedla, že zatímco dříve byly revize maximálních cen zahajovány pouze během třetího čtvrtletí (hrazené léčivé přípravky), respektive čtvrtého čtvrtletí (léčivé přípravky používané pouze v ústavní péči, nehrazené léčivé přípravky se stanovenou maximální cenou a potraviny pro zvláštní lékařské účely) daného roku, v letošním roce přistoupil SÚKL právě i s ohledem na nepříznivou situaci k rozvolnění plánu hloubkových revizí maximálních cen na období celého roku 2020 tak, aby měly všechny dotčené subjekty více prostoru se těmto řízením věnovat, respektive aby jejich zahájení najednou, v příliš úzkém časovém intervalu, nezpůsobovalo žádné straně větší komplikace.

"Dne 17. března byla na webových stránkách SÚKL zveřejněna aktualizace plánu s referenčními skupinami a ATC (anatomicko-teraupeticko-chemickými) skupinami nezařazenými do referenční skupiny, se kterými je plánováno zahájení revizí ve druhém kvartálu letošního roku. Tyto skupiny zahrnují pouze část celkového počtu léčivých přípravků, které mají být v letošním roce revidovány. Při sestavování plánu SÚKL již zohlednil zhoršenou situaci z důvodu pandemie a počet zahajovaných skupin snížil," uvedla Peterová.

Ústav podle ní také interně odsunul vydávání oznámení o zahájení revizí maximálních cen do druhé poloviny dubna, aby datum zahájení a rozhodné období větší části revizí připadlo až na druhou polovinu tohoto čtvrtletí a dále. "Situaci samozřejmě i nadále monitorujeme a vyhodnocujeme v návaznosti na přijatá opatření a v případě významnějšího zhoršení situace plán revizí dále upravíme," dodala mluvčí.

Vláda tento měsíc rozhodla na základě podnětu ČAFF o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.

"Vážíme si dosavadního přístupu státu a vstřícnosti k farmaceutickému průmyslu, z nichž výrobní část je vyhodnocena jako kritická infrastruktura. Jsme si vědomi, že je tu zákonný rámec, který nařizuje pravidelné revize. Byli bychom však rádi, kdybychom našli způsob, jak během této krize pozdržet další mandatorní snižování cen," sdělil dnes Mátl.

Během koronavirové krize se podle asociace mimo jiné zvyšují náklady na pořízení lékových komponentů a jejich přepravu. Plánované revize by se podle výrobců takzvaných generických léčiv mohly negativně podepsat na dostupnosti léků určených pro léčbu běžných chronických onemocnění i pro léčbu pacientů s covid-19. Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.

Zvyšování cen se podle ČAFF může dotknout celé Evropy, a to zejména u léků pro chronicky nemocné. V Česku se situace týká hlavně léků na léčbu cukrovky, osteoporózy nebo například léků pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kterých je v tuzemsku kolem dvou milionů, uvedla asociace. "V této době je potřeba přistupovat k regulačním zásahům velmi opatrně. Je riziko, že v nadcházejících týdnech či měsících by případné regulace mohly narazit na globální realitu z hlediska zvyšujících se nákladů a cen," dodal Mátl.

ČAFF sdružuje všechny hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilarních léků v ČR a je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe. Takzvané biosimilars jsou moderní biologické preparáty obdobné generikům. Mezi členy asociace jsou například společnosti Zentiva, Teva nebo Krka.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky súkl Zdravotnictví Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy