Autisté zřejmě budou mít dotaci na auto a lidé s demencí na vozík

O příspěvek na pořízení auta zřejmě budou moci žádat i ty rodiny lidí s poruchou autistického spektra, kteří nemají vážné mentální postižení. Lidem s demencí bude moci stát přispívat na invalidní vozík.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Rozšíření okruhu lidí s nárokem na dotaci dnes schválila Sněmovna hlasy všech přítomných členů v novele zejména lidoveckých poslanců, která se týká pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Na auto stát přispívá částkou 100.000 až 200.000 korun podle výše příjmu rodiny. Pokud vozidlo stálo méně, poskytne úřad nižší částku. Jestliže stojí zvláštní pomůcka méně než 10.000 korun, příspěvek na ni se poskytne jen žadatelům s příjmem pod osminásobek životního minima. Postižený si u pomůcky za méně než 10.000 korun musí také sám zaplatit tisíc korun. Pokud pomůcka stojí víc než 10.000 korun, je spoluúčast deset procent. Žadatel může sám doplácet nejvýš 350.000 korun, u zdvihací plošiny pak až 400.000 korun. Pokud handicapovaní nemají dost peněz, jejich podíl určí úřad práce. Lidé ale musí dodat tisícikorunu.

Pokud by se situace změnila a lidé by měli příspěvek či jeho část vracet, musí to podle novely oznámit úřadu práce písemně do osmi dnů. Pokud by úřad zastavil či obnovil vyplácení příspěvků, nemusel by k tomu vést řízení.

Podle jednoho ze spoluautorů novely Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) je možnost získat podporu od státu pro rodiny lidí s autismem velká úleva. "Doposud to cítily jako diskriminaci," řekl novinářům poslanec. Podotkl, že je obtížné hromadnou dopravou přepravovat člověka ve vážném stavu s nezvladatelnými projevy a agresivitou. Schválení novely v dolní komoře označil za dobrou zprávu i pro rodiny lidí s demencí. "Budou mít lepší podmínky postarat se o svého blízkého v domácím prostředí," dodal Kaňkovský.

Novelu, která umožňovala autistům a lidem s demencí získat příspěvky, připravilo i ministerstvo práce. Vláda jeho návrh schválila koncem ledna. Vedení úřadu se ale kvůli urychlení přijetí nakonec dohodlo s poslanci, kteří úpravy doplnili do své projednávané předlohy.

Poslanecká novela předpokládá automatickou výměnu průkazu u lidí, kteří jej mají přiznaný trvale. Nebudou tak muset znovu chodit na prohlídky. Změna podle autorů uleví i lékařské posudkové službě. Podle sněmovních úprav se nebude vztahovat na lidí mladší 18 let, protože se jejich zdravotní stav může měnit.

Lidem do 18 let průkazy vydává úřad práce nejvýše na pět let a dospělým na deset let. Podle předkladatelů je běžné, že nárok na nový průkaz posuzuje posudkový lékař správy sociálního zabezpečení i v případech, kdy je zřejmé, že se zdravotní stav postiženého nezměnil.

Schválením novely o poskytování dávek dnešní jednací den Sněmovny skončil. Piráti si vzali čtvrthodinovou přestávku, a poslanci už proto nemohli pokračovat ve finálním čtení sporné předlohy o rozšíření některých pravomocí České národní banky. Vrátit by se k němu mohli předposlední březnovou středu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama