Babiš převzal od maďarského ministra 41 tisíc dávek vakcíny Pfizer

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odpoledne před Národním očkovacím centrem v pražské hale O2 universum převzal od maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa 40.950 dávek vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer/BioNTech. Očkovat se jimi budou lidé v O2 universu, kde se aktuálně podle Babiše podává denně až 6000 dávek, v polovině června to bude 7000. Maďarsko Česku vakcíny půjčí. Politici to řekli na tiskové konferenci.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

V dubnu slíbily Česku vakcíny Slovinsko, Rakousko a Maďarsko. Na přeposlání zhruba 80.000 dávek se země domluvily poté, co Česko nesouhlasilo s kompromisem o rozdělení dodatečných deseti milionů dávek v EU. Podle vyjádření úřadu vlády pro server Seznam Zprávy se vše opozdilo a vakcíny jsou slíbeny do konce června. Slovenský premiér Eduard Heger také při dubnové návštěvě ČR přislíbil dar 10.000 dávek od společnosti Moderna.

Babiš připomněl, že Maďarsko dříve Česku darovalo 160 plicních ventilátorů a přenechalo dodávku 200 nemocničních lůžek. "Když jsem bojoval s (rakouským kancléřem) Sebastianem Kurzem v rámci Evropy, aby se vakcíny rozdělovaly podle počtu obyvatel, tak ta deklarovaná solidarita bohužel nedopadla. Nebylo to hezké. Já jsem se potom obrátil na moje přátele a (maďarský premiér) Viktor Orbán byl první, který mi slíbil tuto dodávku 40.000 vakcín," řekl premiér.

Server iROZHLAS.cz dnes uvedl, že Česko vakcíny nedostalo darem. Podle mluvčí vlády Jany Adamcové je země pouze zapůjčily. "V případě vakcíny z Rakouska, Maďarska a Slovinska jde o zápůjčku, kterou vrátíme, až budeme mít dostatek vakcíny," uvedla. Kdy a za jakých podmínek Česko bude vakcíny vracet, není jasné. "Nejsou stanoveny termíny, jedná se o gentlemanskou dohodu na úrovni předsedů vlád," vysvětlila. Babiš dnes uvedl, že takový postup byl zamýšlen od počátku.

Szijjártó poznamenal, že Maďarsko ČR dodalo vakcíny, protože jsou země přáteli, jejich ekonomiky jsou propojené a turisté obě země rádi navzájem navštěvují. Připomněl, že mezi Maďarskem a Českem je dohoda, že občané mohou přijet bez omezení, pokud jsou alespoň 22 dní po podání první dávky vakcíny. Musí to ale být schopni doložit národním certifikátem.

V pondělí přivezlo české vojenské letadlo z Bělehradu přes 100.000 dávek vakcíny od Pfizer/BioNTech, které Srbsko Česku darovalo.

Od začátku vakcinace loni v prosinci bylo celkem rozdáno zhruba 5,66 milionu dávek, u většiny vakcín jsou potřebné dvě. Ukončené očkování má víc než 1,65 milionu lidí.

Jednoznačně nejpoužívanější vakcínou je v Česku očkovací látka Comirnaty od Pfizer/BioNTech. Připadají na ni čtyři z pěti aplikovaných dávek. Přibližně desetiprocentní podíl mají vakcíny od firem Moderna a AstraZeneca. Jednodávková vakcína od společnosti Johnson & Johnson má zhruba jednoprocentní podíl na všech podaných dávkách.

Tempo vakcinace v Česku v poslední době zrychluje. Více než 100.000 dávek za den dokázali zdravotníci naočkovat zatím šestkrát, z toho třikrát minulý týden a třikrát tento. Ve středu dostalo očkování rekordních 112.231 lidí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda zrušila povinné roušky ve školách ve všech krajích

14.06.2021 17:26 Žáci a učitelé mohou odložit roušky při výuce i ve Zlínském, Jihočeském a Libereckém kraji, kde…

Soud zrušil opatření, které nařizovalo před návratem do Česka vlastní…

14.06.2021 16:36 Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z…

K očkování se už zaregistrovala třetina lidí ve věku 16 až 29 let

14.06.2021 15:18 K očkování proti covidu-19 se za devět dní registrovala více než třetina všech mladých ve věku 16…

Krev nepřestali lidé darovat ani při pandemii koronaviru, přibyli i dárci…

14.06.2021 12:30 Počet dárců krve v České republice je ještě dostačující na pokrytí potřeb nemocnic, chybí ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama