Babiš se dohodl s Filipem: Do zdravotnictví půjde 4,9 miliardy navíc

Premiér Andrej Babiš (ANO) s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem se dnes domluvili na tom, že do zdravotnictví skrz úhradovou vyhlášku půjde dalších 4,9 miliard korun navíc. Novinářům to dnes řekli po jednání zdravotnických expertů obou stran. Babiš dosud úhradovou vyhlášku otevírat odmítal, dnes ale připustil, že je to nutné kvůli kompenzaci zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun. Platí i původní závazek rozdělit z rezerv pojišťoven dalších šest miliard, takže v rozpočtu přibude zhruba 10,8 miliardy korun.

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Andrej Babiš (ANO)
doporučujeme

Podle původního znění vyhlášky má být příští rok na zdravotní péči k dispozici 334 miliard korun. "Když vezmeme ty rezervy a k tomu 4,9 miliardy, tak se bavíme kolem 10,8 miliardy přibližně. To si myslím, že je blízko představám zástupců KSČM," uvedl po jednání Babiš.

Filip dodal, že skrze vyhlášku se rozdělí i zhruba šest miliard, které plánovalo ministerstvo distribuovat nad její rámec. "V podstatě se otevře úhradová vyhláška a prostřednictvím vyhlášky se celkový ten objem prostředků zvýší o 10,8 miliardy, což považuji za dobrý kompromis v řešení krize ve zdravotnictví," řekl.

Z dnešních jednání s poskytovateli péče vyplynulo, že peníze přidané do úhradové vyhlášky budou kompenzovat zvýšení platů a navýší se o 300 milionů rozpočet na domácí péči. "Do vyhlášky jde řádově asi 4,8, téměř 4,9 miliardy, v tom si víceméně rozumíme, definitivně kolik půjde do vyhlášky a jak to bude, to ještě samozřejmě budeme diskutovat s ministrem a úředníky, ale nebude to míň, než jsme se tady domluvili," uvedl.

Podle předchozí dohody měly pojišťovny rozdělit šest miliard podle smluv se zdravotnickými zařízeními tam, kde to bude podle nich potřeba. "Ty samozřejmě jsou domluveny a jsou i v těch plánech," řekl Babiš. Definitivní dohoda ohledně vyhlášky by měla vzniknout do příštího pátku, uvedl Babiš.

Předseda KSČM předpokládá, že komunisté na základě dnešní dohody pravděpodobně podpoří vládní návrh rozpočtu v prvním čtení Sněmovny. Hlasovat o tom nyní bude výkonný výbor, který dá doporučení poslancům.

Babiš několikrát úpravy vyhlášky odmítl, dnes je připustil kvůli schválenému zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře. "Je tady problém s plošným navýšením 1500 korun pro všechny zaměstnance. Musíme se nad tím zamyslet a neopakovat chybu z loňského roku, kdy byla nejdřív vyhláška a v ní to nebylo zohledněno," vysvětlil dříve Babiš.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Růst platů? Nastala komplikace. Možná se znovu otevře úhradová vyhláška,…

11.10.2019 14:27 Kvůli schválenému zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře plošně o 1500 korun bude podle…

ČSSD si dupla: Do zdravotnictví by mělo jít o osm miliard víc

11.10.2019 13:09 Do lůžkové a domácí péče by mělo jít v příštím roce o osm miliard korun víc, než navrhuje…

Babiš navrhl radikální reformu nemocnic. Mají být jen dva systémy

08.10.2019 15:03 Zdravotní systém v Česku je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) roztříštěný a měl by se do budoucna…

Krize ve zdravotnictví trvá. Babiš se s odbory nedohodl, Vojtěch pod…

08.10.2019 14:19 Aktualizováno Zástupci krizového štábu zdravotníků a premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes neshodli na posílení…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama