Podle expertů by více vakcín mělo směřovat praktickým lékařům

Více vakcín proti covidu-19 by mělo podle vědců z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) směřovat do ordinací praktických lékařů. Senioři jim často dávají přednost před často vzdálenějšími očkovacími centry, uvedli na webu.

Eurozpravy.cz

Podle Sdružení praktických lékařů čeká na očkování v ordinaci asi 130.000 lidí nad 70 let. Podle pondělního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) budou ordinace v další fázi očkování čím dál důležitější a činnost velkokapacitních očkovacích center se bude postupně utlumovat.

Podle BISOP seniory odrazuje od očkování v centrech složitá registrace přes webové stránky nebo nutnost cestovat do neznámého prostředí. Problémem pro některé mohou být i formuláře, které je třeba v centru vyplňovat. Pro očkování v ordinaci se lidé rozhodují zejména proto, že praktický lékař dobře zná jejich zdravotní stav i rodinnou anamnézu a mají k němu důvěru. Očkování navíc mohou spojit s běžnou pravidelnou prohlídkou a jednu cestu tak ušetří.

Distribuci vakcíny Pfizer/BioNTech do ordinací zatím komplikují podmínky jejího skladování v hluboce zmrazeném stavu a velká balení o skoro tisícovce dávek. Centrum navrhuje, že by praktický lékař mohl využít prostory očkovacího centra, kam by si pozval své pacienty. "Lidé jsou ochotnější na velkokapacitní očkovací místo dorazit, pokud ví, že se dostanou za svým ošetřujícím lékařem, který zná jejich anamnézu a svou přítomností vakcíně dodá i důvěru," popsali členové BISOP.

Seniory mohou podle nich odrazovat od očkování i často zmiňované, byť velmi vzácné, nežádoucí účinky. "Přitom čísla mluví jasně – rizika spojená s očkováním jsou nesrovnatelně nižší než rizika spojená s onemocněním. Ovšem takto racionálně se nerozhodujeme, pokud jsou ve hře silné emoce, zejména strach," dodali.

Už od začátku epidemie jsou starší lidé označovaní jako skupina, kterou nemoc covid-19 nejvíc ohrožuje. Jsou podle zprávy BISOP často vyděšení ze zveřejňovaných statistik vážných průběhů a úmrtí. "Pokud praktický lékař osobně zavolá svému pacientovi, a po zvážení jeho anamnézy jej pozve k očkování a dá mu navíc brzký termín, výrazně to zvyšuje šanci na úspěšnou vakcinaci seniorů," uvedl BISOP.

Údaje ukazují, že jeden ze šesti seniorů nad 70 let se zatím k očkování nezaregistroval. "S postupujícím časem určitě bude o očkování stoupat zájem tak, jak se připravují covidové pasy," řekl v pondělí ministr. Podle něj budou nejen pro cestování, ale i pro různé činnosti v České republice. Už dnes oznámil, že očkovaní mohou jet do lázní na zdravotní pobyt jako samoplátci a nemusí při návratu z méně rizikových zemí nastoupit karanténu.

Témata: EZ

VIDEO: Z Prahy vyjel záchranářský konvoj. Do Jihomoravského kraje míří…

25.06.2021 00:40 Z Prahy míří na Moravu konvoj záchranných složek. Policie už dříve vyzývala na sociálních sítích…

Vojtěch: Z Prahy míří na Moravu Golem a Fénix. Zasahují vrtulníky,…

24.06.2021 23:44 Z Prahy na místo katastrofy míří velkokapacitní záchranářské vozy Golem a Fénix. Na Jižní Moravě…

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Související:

Právě se děje