Bitva o peníze pro zdravotnictví nekončí, Hamáček čeká další koaliční jednání

Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví na příští rok. Novinářům to řekl po dnešní schůzce se zástupci tzv. krizového štábu proti kolapsu českého zdravotnictví. Stranická odbornice na zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová dodala, že strana preferuje rozdělení peněz v úhradové vyhlášce, nikoliv nad její rámec. Zástupci štábu postup mimo vyhlášku označují za netransparentní.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Vyhláška, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, počítá s příjmy veřejného zdravotního pojištění ve výši 350 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil z rezerv zdravotního pojištění přidat na zdravotní péči šest miliard, celkem se tak má jednat o 340 miliard. Peníze ale mají být rozděleny mimo rámec vyhlášky. Kromě toho, že takový postup kritizuje, postrádá štáb na jednotlivých položkách dalších osm miliard.

Hamáček řekl, že na dnešní schůzce v pražském sídle ČSSD informoval partnery o posledním koaličním jednání. "Teď nás bude čekat další jednání na úrovni koalice. Chceme se sejít znovu, abychom probrali, co je možné," uvedl. Koaliční dohoda je zatím na šesti miliardách, potvrdil. "Požadavky jsou evidentně vyšší v oblasti lůžkové a následné péče," uvedl.

Arnoštová řekla, že lepší by bylo peníze rozdělit prostřednictvím vyhlášky. "Je systémová a řeší věci a segmenty, které lze nějak předvídat," uvedla. Rozdělení peněz nad rámec vyhlášky by podle ní mohlo vést k nesystémovým krokům, podle štábu se tak mohlo dít i na základě politických dohod a peníze by neputovaly tam, kde jsou potřeba. "Ministr má v ruce možnost transparentního přerozdělení, a to je právě přes úhradovou vyhlášku," řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče. "My ta čísla máme spočítaná, chceme jen zaplatit dluhy a to, aby zdravotnictví prosperovalo," uvedla Žitníková.

Štáb čeká na upřesnění termínu schůzky s Babišem, s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) jednání domluvené nemá. "On ty problémy nepřiznává, což se obecně ví," řekla Žitníková.

Dnešní schůzku označila Žitníková za konstruktivní a ocenila, že ČSSD chce situaci znovu řešit na koaliční radě. Představitelé štábu v té souvislosti vyzvali lidi, aby zasílali e-mailem Babišovi a Vojtěchovi své příběhy, jak dlouho čekají na lékařské zákroky a jakými při tom trpí bolestmi. "Aby věděl i ministr, že je problém, ne že my ho vytváříme, ale že je a že ho mají občané," uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nařizování léčby závislým lidem? Odvolaný šéf psychiatrické nemocnice…

21.02.2020 13:30 Nařizování ochranné léčby lidem, kteří pod vlivem návykových látek spáchali trestný čin, by v…

Nemocnice odmítají pachatele trestných činů s nařízenou léčbou

20.02.2020 17:50 Některé psychiatrické nemocnice podle ministerstva spravedlnosti opakovaně odmítají pachatele…

Koronavirus může zpozdit výrobu léků, tvrdí lékarník. Jaký bude dopad na…

20.02.2020 17:09 Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej…

Zdravotní péče v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

19.02.2020 15:00 Češi si doplácejí na zdravotní péči téměř nejméně z obyvatel Evropské unie, v roce 2017 to bylo 2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama