Bitva o peníze pro zdravotnictví nekončí, Hamáček čeká další koaliční jednání

Předseda ČSSD Jan Hamáček očekává další koaliční jednání s hnutím ANO o penězích ve zdravotnictví na příští rok. Novinářům to řekl po dnešní schůzce se zástupci tzv. krizového štábu proti kolapsu českého zdravotnictví. Stranická odbornice na zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová dodala, že strana preferuje rozdělení peněz v úhradové vyhlášce, nikoliv nad její rámec. Zástupci štábu postup mimo vyhlášku označují za netransparentní.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Vyhláška, kterou připravilo ministerstvo zdravotnictví, počítá s příjmy veřejného zdravotního pojištění ve výši 350 miliard korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) slíbil z rezerv zdravotního pojištění přidat na zdravotní péči šest miliard, celkem se tak má jednat o 340 miliard. Peníze ale mají být rozděleny mimo rámec vyhlášky. Kromě toho, že takový postup kritizuje, postrádá štáb na jednotlivých položkách dalších osm miliard.

Hamáček řekl, že na dnešní schůzce v pražském sídle ČSSD informoval partnery o posledním koaličním jednání. "Teď nás bude čekat další jednání na úrovni koalice. Chceme se sejít znovu, abychom probrali, co je možné," uvedl. Koaliční dohoda je zatím na šesti miliardách, potvrdil. "Požadavky jsou evidentně vyšší v oblasti lůžkové a následné péče," uvedl.

Arnoštová řekla, že lepší by bylo peníze rozdělit prostřednictvím vyhlášky. "Je systémová a řeší věci a segmenty, které lze nějak předvídat," uvedla. Rozdělení peněz nad rámec vyhlášky by podle ní mohlo vést k nesystémovým krokům, podle štábu se tak mohlo dít i na základě politických dohod a peníze by neputovaly tam, kde jsou potřeba. "Ministr má v ruce možnost transparentního přerozdělení, a to je právě přes úhradovou vyhlášku," řekla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková.

Krizový štáb českého zdravotnictví tvoří Česká konfederace odborových svazů, Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče, Asociace českých a moravských nemocnic a další organizace sdružující pacienty, lékaře, seniory, zdravotně postižené a poskytovatele domácí zdravotní péče. "My ta čísla máme spočítaná, chceme jen zaplatit dluhy a to, aby zdravotnictví prosperovalo," uvedla Žitníková.

Štáb čeká na upřesnění termínu schůzky s Babišem, s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) jednání domluvené nemá. "On ty problémy nepřiznává, což se obecně ví," řekla Žitníková.

Dnešní schůzku označila Žitníková za konstruktivní a ocenila, že ČSSD chce situaci znovu řešit na koaliční radě. Představitelé štábu v té souvislosti vyzvali lidi, aby zasílali e-mailem Babišovi a Vojtěchovi své příběhy, jak dlouho čekají na lékařské zákroky a jakými při tom trpí bolestmi. "Aby věděl i ministr, že je problém, ne že my ho vytváříme, ale že je a že ho mají občané," uvedl prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps zdravotnictví odvrácen? Odbory jednaly s Vojtěchem, zde jsou závěry

18.10.2019 15:05 Aktualizováno Peníze z veřejného zdravotního pojištění by podle organizací sdružených do Krizového štábu - 9…

V ČR je závadný lék na roztroušenou sklerózu, ústav stahuje šarže

17.10.2019 18:36 Společnost Biogen stahuje od pacientů v Česku dvě šarže přípravku Avonex, který je určen k léčbě…

Osud Nemocnice na Bulovce? Babiš předložil návrh, rýpl si do vedení Prahy

16.10.2019 17:40 Aktualizováno Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše (ANO) převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát…

Virus chřipky mutuje. Bez očkování hrozí i smrt, apelují lékaři na Čechy

14.10.2019 18:15 Chřipkou každý rok onemocní až deset procent dospělých a až pětina dětí. Asi 80 procent je z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama