Blatný čeká v nemocnicích těžký týden, křivka nákazy se ale podle něj láme

Záložní nemocnice začnou sloužit pro pacienty s nemocí covid-19, jen kdyby se kapacita lůžek v nemocnicích v zemi blížila vyčerpání. Zatím je volná asi z 20 procent a vypadá to, že se křivka nákazy v populaci stáčí dolů, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle něj čeká nemocnice výrazná zátěž další týden, pak by mohla čísla klesat i tam. Blatný to řekl při návštěvě záložní nemocnice na výstavišti v Brně, jež funguje jako velkokapacitní očkovací centrum.

Jan Blatný
doporučujeme

Záložní nemocnice je kromě Brna i v Praze na Výstavišti. "Tyto záložní nemocnice nechceme ukončovat. Jejich aktivace je dána volnou kapacitou standardních a JIP lůžek v České republice. Je stále na 20 procentech, i když je pravda, že je to nerovnoměrně rozmístěné," uvedl Blatný. Zmínil problémy v chebské nemocnici, jež převezela některé pacienty do jiných krajů kvůli chybějícím kapacitám.

Křivka nákazy se podle Blatného možná otáčí. "Výraznou zátěž nemocnic můžeme předpokládat dalších sedm až deset dní a pak by to mohlo klesat i tam. Tím pádem se snižuje i pravděpodobnost aktivace záložních nemocnic," odhadl Blatný. To podle něj neznamená, že nemocnice nebudou dál vytížené, podle ministra je třeba jim ulehčit.

Brněnská záložní nemocnice má 300 lůžek, pražská 500 lůžek. Zatím v nich nebyl přijat žádný pacient s koronavirem. V Brně se záložní prostor na výstavišti proměnil v očkovací centrum, kde od pondělí podstoupilo očkování 1500 policistů, hasičů a seniorů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes při návštěvě výstaviště řekl, že je to první fungující velkokapacitní očkovací centrum v zemi. Blatný uvedl, že Fakultní nemocnice Brno denně očkuje v záložní nemocnici asi 500 lidí. Dalších až 300 lidí nemocnice očkuje pomocí mobilního týmu a asi 200 zaměstnanců a pacientů ve svých prostorách.

"Fakultní nemocnice je schopná očkovat až 1000 osob za den," řekl Blatný. Podle něj bude centrum denně očkovat až 3600 lidí. Další velké očkovací centrum má vzniknout v pražské O2 aréně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 16:33 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Naočkovaných už je 37 procent zdravotníků, většina má o vakcínu zájem

22.01.2021 15:45 Naočkovaných proti covidu-19 je v Česku nyní 37 procent zdravotníků. Tvoří 57 procent všech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama