Blatný dostal jako první vakcínu ve FN Brno. Není čeho se bát, vzkazuje veřejnosti

Fakultní nemocnice Brno dnes zahájila očkování proti nemoci covid-19. Prvním očkovaným byl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo v nemocnici náměstkem. Zařízení má asi 3000 vakcín. Dalších bezmála 2000 má Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která začala očkovat v ranních hodinách.

Jan Blatný
doporučujeme

Ministr podstoupil očkování krátce po 10:00. "Jsem rád, že máme bezpečnou vakcínu a můžu lidem ukázat, že není čeho se bát," řekl bezprostředně po očkování Blatný. Podle něj není náhodou, že vakcína přišla do ČR v období Vánoc. "Vánoce jsou spojeny s dobrými zprávami a nadějí. Možnost očkování pro nás pro všechny je dobrou zprávou a nadějí, že se budeme moct vrátit k normálnímu životu," uvedl Blatný. Vyzval spoluobčany, aby se očkovali, zejména oslovil starší generaci. "Očkování je ochrání a umožní jim znovu se setkávat s blízkými. Nenabízel bych nic, čemu bych sám nevěřil a sám nevyzkoušel. Očkování má smysl," zdůraznil Blatný.

Kromě pracovníků poslouží první dodávka vakcíny i pro seniory z léčeben dlouhodobě nemocných, například z Nemocnice Milosrdných bratří. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá ČTK řekla, že vakcíny chce nemocnice vypotřebovat do tří dnů, v úterý by mělo dorazit dalších 10.000 vakcín. "Poté nám už bude každý čtvrtek chodit 10.000 vakcín," poznamenala Plachá. O přerozdělení se bude jednat.

Svatoanenská nemocnice poskytne část z první dodávky vakcín Masarykovu onkologickému ústavu, Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie a také domovům pro seniory Jihomoravského kraje.

Česká republika má k dispozici téměř 10.000 vakcín. Polovina zůstala v Praze, kde dnes ráno podstoupil očkování jako první premiér Andrej Babiš (ANO), polovina zamířila do Brna. Kromě zdravotníků se vakcíny dostanou například i do domovů seniorů Jihomoravského kraje. Podle Blatného budou chodit další vakcíny postupem času, v první části příštího roku by měla být dostupná i pro širší veřejnost. "Největší množství dávek se do České republiky dostane od února a dále," řekl Blatný. Do té doby bude v zemi kampaň, která bude mít za úkol přesvědčit lidi, aby se nechali očkovat. V příštích dnech se spustí registrační systém, v lednu by měl začít pracovat i objednávkový systém. Podle Blatného se bude zpočátku očkovat asi 300 lidí denně, nyní je nasmlouvaných asi 30 center. Časem by se měl počet zvýšit na desetitisíce osob denně na více než 200 místech.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nachází 61 kandidátních vakcín proti nemoci covid-19 v klinickém hodnocení a 172 vakcín je v předklinickém testování. V poslední, třetí fázi klinických studií, WHO uvádí 11 vakcín.

Termín 27. prosince jako zahájení očkování proti koronaviru v zemích Evropské unie oznámila ve čtvrtek 17. prosince předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. V pondělí 21. prosince doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vakcínu proti covidu-19 firem Pfizer a BioNTech k podmínečné registraci na trhu EU, Evropská komise následně podmínečnou registraci schválila. EMA ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna. Podle nejnovějšího vyjádření by měla posudek k ní vydat 6. ledna.

Některé společnosti již oznámily odhadovanou účinnost vakcín. Pfizer a BioNTtech má podle klinických testů odhadovanou účinnost až 95 procent. Ruská vakcína Sputnik podle ruských údajů dosahuje podle předběžných výsledků účinnosti 92 procent. A vakcína americké biotechnologické společnosti Moderna má podle testů účinnost 95 procent. Vakcína vyvíjená čínskou společností Sinopharm chrání před koronavirem s účinností 86 procent.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Některé kraje nám v očkování brání, lidé nám ale důvěřují. Chybí vakcína i…

21.01.2021 17:10 Praktičtí lékaři si stýskají, že ve svých ordinacích nemají k dispozici vakcinaci proti koronaviru,…

Od pátku se mění systém rezervací pro seniory

21.01.2021 17:01 Od pátku se změní systém rezervací termínů pro očkování seniorů starších 80 let na očkování proti…

ONLINE: Koronavirus má v USA víc obětí než druhá světová. Reprodukční…

21.01.2021 16:45 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Praha chce jednat s Blatným o postupu očkování proti covidu

21.01.2021 15:42 Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama