Blatný: Při odmítnutí testu na covid nebudou klienti sociálních služeb pokutováni

Klienty sociálních služeb nebude ministerstvo zdravotnictví za odmítnutí testu na covid-19 pokutovat. Na twitteru ministerstva to uvedl ministr Jan Blatný (za ANO). Za porušení kteréhokoliv mimořádného opatření, které vydalo ministerstvo zdravotnictví, hrozí pokuta až tři miliony korun. Klienty a zaměstnance musí domovy pro seniory a další pobytová zařízení povinně testovat od středy každých pět dní.

Jan Blatný v útrobách ministerstva zdravotnictví. (29.10.2020)
doporučujeme

"V žádném případě nedopustíme, aby došlo k represivním opatřením kvůli nepodstoupení testu na covid. Nebudeme pokutovat klienty sociálních služeb, ani klienty zařízení dlouhodobé péče. Testováním naopak nabízíme pomocnou ruku," uvedl.

Ministr Blatný v ČT ve středu řekl, že sady pro testování budou do zařízení doručovány dnes nebo v pátek. První testování by se podle něj mělo stihnout do pondělí 9. listopadu. Celkem bude třeba otestovat asi 200.000 lidí, zhruba půl na půl klienty a zaměstnance. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři, někde ale upozorňují, že personálu nebude dostatek i kvůli jeho nákaze.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) je nákaza ve více než dvou stovkách takových zařízeních. Ke konci října byl potvrzen koronavirus u 4763 pracovníků a klientů uvedených domovů, v září to bylo zhruba u čtvrtiny. Senioři mají při nákaze asi 30procentní riziko, že budou potřebovat péči v nemocnici, mladší lidé asi čtyři procenta.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek ve středu na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví řekl, že v říjnu tvořili lidé nad 65 let asi 14,5 procenta všech nakažených. Nakazilo se jich téměř 39.000, což bude v příštích týdnech znamenat další nutnost hospitalizací. Denně roste počet lidí, kteří do nemocnic s covidem-19 směřují, asi o 250.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

V pondělí vypuknou kampaně, které budou vyvracet dezinformace o covidu-19

04.12.2020 18:30 Od pondělí budou menší informační kampaně ministerstva zdravotnictví v některých televizích,…

Blatný: Epidemická situace je křehká, lyžařské areály se otevřou 18.…

04.12.2020 17:13 Aktualizováno Počet nových případů covidu-19 klesá pomaleji než v minulých týdnech. V některých regionech se…

Spoluautoři systému PES kritizují rychlejší rozvolňování, vadí jim …

04.12.2020 15:20 Spoluautoři výpočtu rizikového skóre protiepidemického systému PES Jan Kulveit a Jakub Steiner…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama