Blatný: Situace se nevyvíjí nejlépe, zákaz pohybu mezi okresy nezrušíme

Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu-19 po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něho uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Bude také potřeba znovu požádat o prodloužení nouzového stavu, řekl Blatný na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády.

Jan Blatný
doporučujeme

"Situace se vyvíjí ani ne úplně kriticky, ale ani ne tím úplně nejoptimističtějším scénářem," uvedl Blatný. Není podle něho pochyb, že opatření jsou funkční a vedla k zastavení růstu počtu nově nakažených. Je třeba to vyhodnocovat i po krajích. "Je vidět, že v krajích, které na tom byly dříve špatně, jako je Královéhradecký a Karlovarský, se situace zlepšuje. Přesun na moravské kraje je pomalejší," dodal.

Základním problémem je podle něho velký počet lidí ze zranitelných skupin, kteří jsou denně pozitivně testováni. V posledních dnech je to podle Blatného 1500 až 2000 lidí denně, až třetina z nich skončí v nemocnicích. "Dalších zhruba deset dní bude do nemocnic proudit zhruba 550 až 600 lidí denně," dodal. V současné době je v nemocnicích kolem 8300 pacientů s covidem-19. Blatný v minulosti mluvil o tom, že cílem je dosáhnout asi 3000 hospitalizovaných s covidem-19.

S největší pravděpodobností tak podle něj nebude možno uvolnit po 21. březnu některá z nejpřísnějších protiepidemických opatření zavedených 1. března. "Určitě nebudu doporučovat uvolnění opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. I s ohledem na nadcházející velikonoční svátky," uvedl ministr. Předčasné uvolnění by podle něj mohlo vést k podobné situaci jako byl nárůst počtu nových nákaz po Vánocích.

Od začátku března byla v ČR přijatá zatím nejpřísnější protiepidemická opatření za celý rok trvání epidemie covidu-19. Lidé musí nosit respirátory nebo podobně účinnou ochranou dýchacích cest vevnitř v budovách a venku v zastavěném území. Je také zakázaný pohyb mimo okres bydliště kromě cesty do práce, k lékaři či dalších výjimek, na hranicích okresu to kontroluje policie a armáda. Při volnočasových aktivitách lidé nesmějí opouštět katastr své obce. Od začátku března také postupně nabíhá povinnost testovat pro firmy a úřady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama