Blatný: Zpřísnění opatření by mohlo nastat od 27. prosince

Zpřísnění opatření na nejvyšší stupeň protiepidemických opatření by mohlo podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) nastat nikoliv od pátku 25. prosince, ale až od neděle 27. prosince. Důvodem je podle ministra umožnit lidem, aby se během vánočních svátků setkali s příbuznými.

Jan Blatný

O termínu rozhodne ve středu vláda, řekl dnes poslancům ministr při projednávání žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu do 22. ledna. Novinářům ve Sněmovně později sdělil, že v případě posunu ČR do pátého stupně systému PES by chtěl, aby se i ve velkých obchodech prodávalo pouze nezbytné zboží.

"Jedna z věcí, o které uvažujeme, je právě to, že to nebude od 25., ale až od 27., čímž se umožní, aby se lidé, kteří se zejména nechali otestovat, měli možnost se setkat během vánočních svátků. Ale definitivní rozhodnutí opravdu padne až zítra (ve středu)," řekl ministr. Novinářům večer řekl, že se kabinet rozhodne i po zhodnocení statistik, které obdrží ve středu ráno. "V případě, že by to čísla umožnila, tak bychom preferovali 27.," dodal.

Blatný však nebyl nakloněn možnosti učinit výjimku z opatření během Silvestra a oslav příchodu nového roku, kterou svůj souhlas s prodloužením nouzového stavu podmiňovali komunisté. "Myslím, že bychom byli všem k smíchu, kdybychom dělali další a další výjimky," uvedl ministr.

Pokud se Česko posune do pátého stupně systému PES, chce Blatný zachovat stejný přístup k malým a velkým obchodníkům. "Můj návrh půjde tím směrem, aby se i ve velkých obchodech prodávalo jen zboží, které je nezbytně potřebné," řekl novinářům.

Ministr také rozptyloval obavy opozice z toho, že Česko není připraveno na očkování proti koronaviru. První dávky vakcíny Pfizer budou k dispozici 27. prosince a 29. prosince má být dovezeno dalších 20.000 vakcín, uvedl ministr. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je na leden objednáno 50.000 vakcín. Detailní metodika k podávání vakcíny Pfizer bude k dispozici 23. prosince vládě a následně i poslancům, uvedl Blatný.

"Jsou k dispozici jmenné seznamy lidí, kteří se budou očkovat," řekl ministr. Prioritně budou během ledna podle Blatného očkováni lékaři z nemocniční kritické infrastruktury, další pracovníci zdravotnických zařízení a senioři v nemocnicích a v domovech důchodců. Očkování v lednové vlně se podle ministra nemá týkat praktických lékařů.

Veřejnost bude mít podle Blatného možnost se nechat očkovat od února, bude pro ni zprovozněn rezervační systém. Přednostně budou očkováni zbývající senioři. "Nedomnívám se, že se jedná o nějaká chaotická rozhodnutí," uvedl ministr. "I při rozhodování o tom, do jakého rizikového scénáře se přesuneme, používáme ty stejné parametry, jako má Německo. Ono totiž nic jiného dělat nelze," dodal Blatný.

Ministr také řekl, že v očkovacích centrech bude moci dostat vakcínu až 280 lidí denně, čímž by bylo možné objednanou vakcínu využít. Vakcína vydrží 30 dní v chladicím boxu, v němž bude dodána, v mrazicím boxu šest měsíců.

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 22:20 Aktualizováno Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Související:

Právě se děje

reklama