Brněnská laboratoř vyvinula hromadné PCR testy ze slin

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon vyvinula PCR testy pro hromadné testování například ve firmách nebo ve školách. Testy podstupují společně uzavřené skupinky lidí například po 20, vyhodnocení odhalí, zda je ve skupině někdo s koronavirem. Zároveň test odhalí, zda je ve skupině britská nebo jihoafrická mutace koronaviru. ČTK to dnes řekl ředitel laboratoře Omar Šerý.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

"K testování není zapotřebí přítomnost zdravotníka, vzorek si každý odebere sám. Výtěrovou tyčinkou setře sliny ze zadní části jazyka a tyčinku celou vhodí do odběrové nádoby. Ta obsahuje roztok, který okamžitě zlikviduje viry, ale uchová nukleovou kyselinu. Tento roztok není potřeba chladit ani mrazit, vzorek se dostane k nám do laboratoře, kde jej analyzujeme," popsal postup Šerý.

Test rozezná, zda je ve skupině někdo nakažený koronavirem a zda se jedná o britskou nebo jihoafrickou mutaci. Pokud by se nákaza potvrdila, je zapotřebí všechny členy skupiny otestovat individuálně. Test je vysoce citlivý, citlivější a přesnější než antigenní testy, a i ve skupinovém vzorku zjistí přítomnost viru stejně dobře, jako by šlo o vzorek jediného člověka analyzovaný metodou PCR.

"Test je vhodný pro skupiny lidí, kteří spolu tráví čas, například pracují ve stejné místnosti, nebo sedí ve stejné třídě. Je pouze zapotřebí spárovat konkrétní nádobu s konkrétní skupinou lidí. Pokud dostaneme vzorky do poledne pracovního dne, výsledky zašleme ještě tentýž den," dodal Šerý.

Postup je zatím na míru ušitý laboratoři, v níž vznikl, pracuje s jejími vlastními postupy, materiálem, pomůckami a je začleněn i do počítačového laboratorního systému. Elisabeth Pharmacon tak zatím neplánuje prodej tohoto postupu dalším laboratořím, hromadné testování nabízí jako službu firmám na jihu Moravy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama