Brno chystá očkovací centrum na výstavišti. Mohlo by zvládnout 3000 lidí denně, soudí hejtman

Plánované očkovací centrum na výstavišti v Brně by mohlo odbavit až 3000 lidí denně. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou vytížení v nemocnicích. Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na výstavišti je nyní připravená záložní nemocnice, dosud nevyužitá. Pokud ani nadále nebude její kapacita zapotřebí pro léčbu nemocných, změní se v lednu v očkovací centrum.

Pro očkování 3000 lidí denně je potřeba 30 týmů zdravotníků plus administrativa. Zatěžkávací zkouškou před případným otevřením centra pro veřejnost bude očkování integrovaného záchranného systému, tedy například policistů a hasičů.

Na jižní Moravu se zatím dostalo asi 5000 dávek vakcíny proti koronaviru. Asi tisícovku dávek kraj podle Grolicha poskytl silně zasaženému Moravskoslezskému kraji. Stejný objem získá zpět jako náhradu z nejbližší dodávky ještě před koncem roku.

V lednu pak kraj očekává dalších 50.000 dávek. Poslouží na očkování zdravotníků a hlavně seniorů i zaměstnanců v domovech důchodců a dalších podobných zařízeních. "Budou tam jezdit týmy z fakultních a krajských nemocnic," řekl Grolich.

Jihomoravský kraj plánuje vytvořit harmonogram jednotlivých zařízení podle nahlášeného zájmu. Práci by měl usnadnit i předem vyplněný souhlas s vakcinací a s tím spojená další potřebná administrativa, aby zdravotníci mohli na místě začít hned s očkováním.

"S Prahou aktuálně potřebujeme vyřešit dvě věci, které se týkají další fáze očkování pro veřejnost: vznik centrálního call centra, aby se mohli k očkování přihlásit i ti, kteří nemají internet, především naši senioři, a financování velkého očkovacího centra v Brně na výstavišti. Očkovací plán počítá s tím, že vznikne, ale zatím je mimo kategorie nastaveného financování," uvedl Grolich. Pro zřízení očkovacího centra na výstavišti je zapotřebí ještě vyřešit personál. Zdravotníků je málo, jsou silně vytížení v nemocnicích.

Hejtman v příštích týdnech počítá s povoláváním středoškoláků ze zdravotních škol pomocí pracovních příkazů. Na pozice sanitářů je připraveno nastoupit 27 policistů.

Krizový štáb také ustanovil krajský očkovací tým. Krajským koordinátorem bude Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Kraj také zvažuje, že nakoupí do zásoby injekční stříkačky a jehly pro případ výpadku v některé nemocnici.

Do dneška se podle Grolicha pouze v Brně podařilo očkovat asi 1700 zdravotníků a 520 seniorů. Přesná čísla za celý kraj nejsou k dispozici. "Mění se to každou hodinou, každým dnem," uvedl Grolich.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pět stupňů PSA nestačí, říká vědec z Oxfordu. Kvůli britské mutaci je…

19.01.2021 18:51 Kvůli rychleji se šířící britské mutaci nového typu koronaviru je podle spoluautora výpočtu…

ONLINE: Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 18:03 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Zájem o antigenní test je menší, termíny jsou i na zítra

19.01.2021 17:49 Zájem lidí o dobrovolný antigenní test se proti konci prosince snížil. Poslední dny je jich…

V Česku bylo podáno 130 tisíc vakcín, v rámci EU je to podle Blatného…

19.01.2021 17:19 Aktualizováno V Česku bylo k dnešním 11:00 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podáno 129.829…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama