Brno chystá očkovací centrum na výstavišti. Mohlo by zvládnout 3000 lidí denně, soudí hejtman

Plánované očkovací centrum na výstavišti v Brně by mohlo odbavit až 3000 lidí denně. Je však otázkou, zda bude mít dost personálu, zdravotníci jsou vytížení v nemocnicích. Novinářům to dnes řekl po zasedání krizového štábu jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Očkování, ilustrační fotografie

Na výstavišti je nyní připravená záložní nemocnice, dosud nevyužitá. Pokud ani nadále nebude její kapacita zapotřebí pro léčbu nemocných, změní se v lednu v očkovací centrum.

Pro očkování 3000 lidí denně je potřeba 30 týmů zdravotníků plus administrativa. Zatěžkávací zkouškou před případným otevřením centra pro veřejnost bude očkování integrovaného záchranného systému, tedy například policistů a hasičů.

Na jižní Moravu se zatím dostalo asi 5000 dávek vakcíny proti koronaviru. Asi tisícovku dávek kraj podle Grolicha poskytl silně zasaženému Moravskoslezskému kraji. Stejný objem získá zpět jako náhradu z nejbližší dodávky ještě před koncem roku.

V lednu pak kraj očekává dalších 50.000 dávek. Poslouží na očkování zdravotníků a hlavně seniorů i zaměstnanců v domovech důchodců a dalších podobných zařízeních. "Budou tam jezdit týmy z fakultních a krajských nemocnic," řekl Grolich.

Jihomoravský kraj plánuje vytvořit harmonogram jednotlivých zařízení podle nahlášeného zájmu. Práci by měl usnadnit i předem vyplněný souhlas s vakcinací a s tím spojená další potřebná administrativa, aby zdravotníci mohli na místě začít hned s očkováním.

"S Prahou aktuálně potřebujeme vyřešit dvě věci, které se týkají další fáze očkování pro veřejnost: vznik centrálního call centra, aby se mohli k očkování přihlásit i ti, kteří nemají internet, především naši senioři, a financování velkého očkovacího centra v Brně na výstavišti. Očkovací plán počítá s tím, že vznikne, ale zatím je mimo kategorie nastaveného financování," uvedl Grolich. Pro zřízení očkovacího centra na výstavišti je zapotřebí ještě vyřešit personál. Zdravotníků je málo, jsou silně vytížení v nemocnicích.

Hejtman v příštích týdnech počítá s povoláváním středoškoláků ze zdravotních škol pomocí pracovních příkazů. Na pozice sanitářů je připraveno nastoupit 27 policistů.

Krizový štáb také ustanovil krajský očkovací tým. Krajským koordinátorem bude Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Kraj také zvažuje, že nakoupí do zásoby injekční stříkačky a jehly pro případ výpadku v některé nemocnici.

Do dneška se podle Grolicha pouze v Brně podařilo očkovat asi 1700 zdravotníků a 520 seniorů. Přesná čísla za celý kraj nejsou k dispozici. "Mění se to každou hodinou, každým dnem," uvedl Grolich.

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

27.10.2021 14:19 Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti…

Tripartita nechce restrikce pro neočkované zaměstnance

27.10.2021 14:09 Aktualizováno Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení…

Počet nakažených skokově roste. Přibylo více než 6000 lidí s covidem

27.10.2021 09:47 Aktualizováno V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem.…

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Související:

Právě se děje

reklama