Brno staví na výstavišti záložní nemocnici pro pacienty s covidem

Na výstavišti v Brně v pavilonu G2 začala dnes stavba záložní nemocnice s 300 lůžky pro pacienty s nemocí covid-19. ČTK to řekla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Postavená by měla být za týden, zcela hotová i s vybavením za dva týdny. Fungovat by podle Vaňkové začala ale jen v případě nedostatku lůžek v nemocnicích v kraji. Provoz by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno.

BVV
doporučujeme

Nemocnice v Jihomoravském kraji zatím lůžka pro pacienty s covidem-19 mají, musely ale omezit plánované operace. Počet pacientů na lůžkách narůstá. "Situaci poslední dny monitorujeme. Byla jsem v kontaktu s krajským koordinátorem, který mi říkal, že je možné, že potřeba lůžek v záložní nemocnici vyvstane. Bavili jsme se i s řediteli brněnských nemocnic a vývoj není moc příznivý," uvedla Vaňková.

Nemocnici staví město. Podle Vaňkové by náklady na stavbu neměly přesáhnout dva miliony korun a město ji uhradí z vlastního rozpočtu. Provoz včetně nákladů a personálu by měla zajistit Fakultní nemocnice Brno zřizovaná státem.

"Bude v řádu desítek až sto tisíc korun podle počtu pacientů. Nemocnice poskytne i lékaře a sestry. Je ale potřeba ještě velké množství pomocného personálu jako sanitáři a podobně. Počítá se s dobrovolníky, pomoct by měl Český červený kříž, už je tam nějaké zaškolování dobrovolníků, aby měli nějaké minimum," řekla Vaňková.

Fakultní nemocnice Brno už dříve informovala, že poskytne pro polní nemocnici traumatým, který vysílá v případě katastrof do zahraničí. Tým má šest lékařů a 18 sester různých odborností.

Nájem za nemocnici stanovila městská firma Veletrhy Brno na symbolickou jednu korunu. V neděli dokončila armáda práce na záložní nemocnici na výstavišti v pražských Letňanech, která nabídne 500 lůžek pro lidi s covidem-19. Její uvedení do provozu závisí na vývoji pandemie koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blatný: Testování učitelů by mělo být zdarma v prosinci a lednu

25.11.2020 08:31 Učitelé by měli dostat možnost se nechat zdarma otestovat na koronavirus v první polovině prosince…

Covid: V Česku se nakazilo přes půl milionu lidí, za úterý 5854 nových…

25.11.2020 07:54 Aktualizováno Celkový počet potvrzených případů nemoci covid-19 od začátku epidemie překročil v Česku 500.000. V…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 22:04 Aktualizováno Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Za úterý zatím 3151 případů covidu. Celkem se nakazilo skoro půl milionu…

24.11.2020 19:22 Hygienici do dnešního večera potvrdili zatím 3151 případů covidu. Je to zhruba o 500 víc než za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama