Bude letos dostatek vakcíny proti chřipce? Možnost navýšit výrobu je velmi omezená

Možnost navýšit výrobu vakcíny proti chřipce ještě v této sezoně je velmi omezená. Proces výroby je relativně obtížný a pomalý, informovala dnes v tiskové zprávě firma Mylan, která je jedním ze dvou výrobců dodávajících očkovací látku do Česja. Letos jí Mylan a firma Sanofi Pasteur dodaly dohromady zhruba 870.000 dávek.

Proti loňskému roku jde podle ministerstva zdravotnictví o navýšení o 170.000 dávek, meziročně o 20 procent víc. Do konce roku úřady začnou jednat o vyšších dodávkách na příští rok.

Podíl lidí, kteří se každý rok nechávají očkovat je v Česku kolem šesti procent. Také proto výrobci meziročně nenavyšují dodávky výrazněji. "Bohužel doplácíme na náš nezájem o očkování v minulých letech, kdy se dodané vakcíny ani nevyužily," uvedla v tiskové zprávě hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Lékaři si očkování pro své pacienty objednávají většinou rok dopředu, další doobjednávky mohli udělat na jaře. "S ohledem na plánování výrobního procesu, zahájíme společně s ministerstvem aktivity směrem k výrobcům ještě do konce tohoto roku, abychom pro ČR zajistili větší množství vakcín pro chřipkové období na příští rok," doplnila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

V září a říjnu distributoři dodávají očkovací látku do ordinací a očkovacích center. "Snažíme se nejdříve zásobovat organizace spadající do kritické infrastruktury z řad dodavatelů energií, nemocnic a ústavů, ve kterých jsou hospitalizovány ohrožené skupiny obyvatel. Následně budou původní předobjednávky dodány v původním plánovaném rozsahu," uvedl country manager české pobočky Mylan Milan Černek. Proces dodávání lékařům může podle něj trvat několik týdnů.

Složení vakcín proti chřipce vychází každý rok z doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Aktualizuje se dvakrát ročně, jednou pro severní a jednou pro jižní polokouli podle toho, jaké typy chřipky odborníci očekávají, že budou v populaci kolovat nejčastěji.

"Při zpracování nové vakcíny začíná výroba pomnožením viru ve vejcích. Virus je poté usmrcen, následuje štěpení virových částic a 'rozpuštění reprezentativních částí viru'. Po očištění a sterilní filtraci se tyto antigeny individuálních kmenů smíchají s cílem dosáhnout požadovaného množství kmenu ve vakcíně. Poté je každá dávka balena jako jednorázová stříkačka," popsala proces výroby firma.

Část praktických lékařů má obavy z toho, že nebudou mít dostatek vakcín. Podle zdravotních pojišťoven by měli sdílet informace o tom, kdo ještě očkovací látku má a vzájemně si pacienty přeposílat. Podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jana Kyčla ale většinou na začátku epidemie je zájem o očkování velký, vakcíny téměř dojdou a z pozdějších dodávek pak zbudou nevyužité, a musí se zlikvidovat. Loni to bylo 40.000 balení, řekl ve středu na tiskové konferenci k očkování proti chřipce.

Většinou chřipková epidemie ČR zasáhne koncem roku, v posledních letech někdy až koncem ledna. Očkování je třeba kvůli měnícímu se složení vakcíny opakovat každý rok. V sezoně 2016/2017 se v Česku nechala očkovat proti chřipce jen asi pětina seniorů. Vakcína je hrazena seniorům a vybraným rizikovým skupinám z veřejného zdravotního pojištění. Ostatním přispívají zdravotní pojišťovny, někde očkování hradí zaměstnavatel.

Jedna dávka vakcíny stojí 298 nebo 329 korun. Zdravotní pojišťovny hradí cenu nižší, podle Storové si tak mohou někteří po 1. říjnu, pokud bude mít jejich lékař dražší vakcínu, doplatit 31 korun. Ochrana přichází asi 14 dní po očkování, chrání šest měsíců až rok.

Očkování proti chřipce v době epidemie covidu-19 doporučuje i WHO. Snížení počtu nemocných s chřipkou může ulevit nemocnicím, kde vážné případy chřipky i covidu-19 potřebují stejná lůžka intenzivní péče. Lidé s příznaky chřipky, které jsou stejné jako u nákazy novým typem koronaviru, budou také čerpat kapacity odběrových míst a laboratoří testujících vzorky.

Související

Ilustrační foto

Epidemie chřipky v Česku je poblíž svého letošního vrcholu

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se epidemie chřipky nachází poblíž svého letošního vrcholu. V minulém týdnu bylo v České republice 1901 případů nemocných na 100 000 obyvatel, s ještě vyššími čísly v některých krajích, jako je Jihomoravský, Pardubický nebo Karlovarský.

Více souvisejících

chřipka očkování Sanofi Zdravotnictví Jarmila Rážová (hygienička) súkl

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 49 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy