Špiclování kvůli koronaviru? Budoucí náměstek zdravotnictví argumentem vyvrátil další nepravdy

Děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo od září nahradí Romana Prymulu na pozici náměstka ministra zdravotnictví. Děkan poskytl rozhovor pro Český rozhlas, v němž mluvil nejen o rapidním nárustu počtu pozitivních případů covid-19 v České republice, ale také o aplikaci eRouška nebo o dostupnosti dat.

Aleksi Šedo

Česká republika má v současné době přes 16 tisíc pozitivních případů covid-19 a v posledních dnech má nejvyšší nárůst nákazy ve srovnání se zeměmi střední Evropy. Na otázku Rozhlasu, jestli je situace v České republice vážná a jestli nás čeká další vrchol infekce Šedo odpověděl, že situace se tolik neliší od sousedních států.

Jediný rozdíl spočívá v tom, že Česko nemá tolik pacientů s těžkým průběhem onemocnění. Podle Šedy je vysoký nárůst odrazem chování obyvatel, protože vir nemá podle jeho slov sezónní průběh a virová zátěž je tu stále.

„Nemůžeme od veřejnosti chtít, aby něco naplňovala, když nemá dostatek informací pro rozhodnutí,“ řekl Šedo v reakci na aplikaci eRouška . Podle jeho slov by vláda měla zapracovat na větší informovanosti obyvatel a více investovat do kampaní, které by lidem vysvětlily důležitost chytré karantény.

„Cesta informovanosti je nezbytná, všichni jsme na jedné lodi,“ míní děkan, který uvedl, že až nastoupí v září letošního roku na post náměstka ministerstva zdravotnictví, bude pracovat hlavně na komunikaci, ale je to podle jeho názoru nekončící proces.

Dostupnost dat se stala hlavním námětem debat poté, co ministerstvo zdravotnictví během pár dní několikrát změnilo počty nakažených covid-19, zemřelých a uzdravených. Podle děkana není transparentnost dat nijak jednoduchá, protože je to vázáno zákony, například GDPR. „Chceme-li data, musí se lidé podílet na tom, aby mohla být generována,“ prohlásil Šedo.

Podle Českého rozhlasu existuje pětina populace v seniorském věku, která nemá k dispozici chytré telefony a nemohou tak být součástí chytré karantény. Podle děkana je to pouze populační menšina, která nemůže vyhovět veškerým globálním opatřením a to neznamená, že zrezignuje naprostou většinu, která z toho bude mít benefit. Dodal, že je určitě namístě hledat řešení i pro tyto skupiny.

„Děsím se, jak zase někdo řekne, že je to velký bratr. Musíme si uvědomit, že používáme mobilní telefony a platební karty, takže kdyby nás někdo chtěl špicovat, tak může. V souvislosti s epidemií apeluji na to, abychom se chovali solidárně,“ podotýká Šedo.

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Související:

Právě se děje

reklama