Špiclování kvůli koronaviru? Budoucí náměstek zdravotnictví argumentem vyvrátil další nepravdy

Děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo od září nahradí Romana Prymulu na pozici náměstka ministra zdravotnictví. Děkan poskytl rozhovor pro Český rozhlas, v němž mluvil nejen o rapidním nárustu počtu pozitivních případů covid-19 v České republice, ale také o aplikaci eRouška nebo o dostupnosti dat.

Aleksi Šedo
doporučujeme

Česká republika má v současné době přes 16 tisíc pozitivních případů covid-19 a v posledních dnech má nejvyšší nárůst nákazy ve srovnání se zeměmi střední Evropy. Na otázku Rozhlasu, jestli je situace v České republice vážná a jestli nás čeká další vrchol infekce Šedo odpověděl, že situace se tolik neliší od sousedních států.

Jediný rozdíl spočívá v tom, že Česko nemá tolik pacientů s těžkým průběhem onemocnění. Podle Šedy je vysoký nárůst odrazem chování obyvatel, protože vir nemá podle jeho slov sezónní průběh a virová zátěž je tu stále.

„Nemůžeme od veřejnosti chtít, aby něco naplňovala, když nemá dostatek informací pro rozhodnutí,“ řekl Šedo v reakci na aplikaci eRouška . Podle jeho slov by vláda měla zapracovat na větší informovanosti obyvatel a více investovat do kampaní, které by lidem vysvětlily důležitost chytré karantény.

„Cesta informovanosti je nezbytná, všichni jsme na jedné lodi,“ míní děkan, který uvedl, že až nastoupí v září letošního roku na post náměstka ministerstva zdravotnictví, bude pracovat hlavně na komunikaci, ale je to podle jeho názoru nekončící proces.

Dostupnost dat se stala hlavním námětem debat poté, co ministerstvo zdravotnictví během pár dní několikrát změnilo počty nakažených covid-19, zemřelých a uzdravených. Podle děkana není transparentnost dat nijak jednoduchá, protože je to vázáno zákony, například GDPR. „Chceme-li data, musí se lidé podílet na tom, aby mohla být generována,“ prohlásil Šedo.

Podle Českého rozhlasu existuje pětina populace v seniorském věku, která nemá k dispozici chytré telefony a nemohou tak být součástí chytré karantény. Podle děkana je to pouze populační menšina, která nemůže vyhovět veškerým globálním opatřením a to neznamená, že zrezignuje naprostou většinu, která z toho bude mít benefit. Dodal, že je určitě namístě hledat řešení i pro tyto skupiny.

„Děsím se, jak zase někdo řekne, že je to velký bratr. Musíme si uvědomit, že používáme mobilní telefony a platební karty, takže kdyby nás někdo chtěl špicovat, tak může. V souvislosti s epidemií apeluji na to, abychom se chovali solidárně,“ podotýká Šedo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda mimořádně projedná opatření už v neděli, oznámil Blatný

23.11.2020 20:47 Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či…

Laboratoře za pondělí zatím odhalily přes 1800 případů covidu

23.11.2020 19:20 V Česku dnes do 18:00 přibylo zatím 1841 potvrzených případů nemoci covid-19, o 163 méně než minulé…

Nové odůvodnění roušek je třikrát delší než původní

23.11.2020 19:15 Nové odůvodnění mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví o nošení roušek je trojnásobně…

Pravidelné testování klientů v domovech důchodců má skončit 4. prosince

23.11.2020 18:00 Pravidelné testování klientů v domovech pro seniory vždy po pěti dnech by mělo skončit 4. prosince.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama