Call centrum Libereckého kraje zaregistrovalo jediného seniora, Babiš přesto kritiku odmítá

Po spuštění on-line systému pro registraci k očkování proti covidu-19 dnes ráno museli operátoři posílat stejné množství SMS zpráv jako na Silvestra, řekl na tiskové konferenci po návštěvě pražské Nemocnice Na Františku premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že systém sice na chvíli vypadl, ale funguje. Večer se podle něho první den provozu vyhodnotí. Podle operátorů je vláda o zasílání zpráv předem vůbec neinformovala.

Andrej Babiš
doporučujeme

Systém pro registraci lidí starších 80 let se spustil dnes v 08:00. Vykazoval například problémy se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které chodily se zpožděním. Volné termíny pro očkování proti covidu byly po hodině obsazeny. Fungování a podobu systému kritizovala opozice.

Babiš odmítl kritiku, systém podle něj funguje. "Systém nezkolaboval, jak někteří tvrdili, ale byl přetížen," řekl. Problémy s rozesíláním SMS zpráv jsou podle něj věcí operátorů. Ti nicméně uvedli, že s nimi stát tuto otázku vůbec neprobíral. "Jestli někdo mluvil s operátory nebo ne, na to já neumím odpovědět," řekl Babiš. Dodal, že on osobně to neřešil. Hlavní nápor na registrační systém podle něj bude dnes a dále se situace zklidní.

"Je to velký nápor, a pokud operátoři nestíhají posílat esemesky a říkají, že to je jako na Silvestra, tak je třeba si uvědomit tu situaci," řekl Babiš. Podle statistik operátorů lidé v poslední den loňského roku odeslali 31,4 milionu SMS zpráv.

Premiér dodal, že nyní je v systému registrováno 65.000 lidí a termín jich má rezervováno 3000. Další rezervace termínů budou následovat s tím, jak budou do Česka přicházet další dávky vakcín. Stát má nyní podle premiéra objednáno 12 milionů dávek.

Fakt, že termín si mohlo zarezervovat jen 3000 lidí, je podle premiéra dán tím, že většina dávek vakcín je stále určena k očkování v nemocnicích a domovech pro seniory, tedy mimo rezervační systém.

Prostřednictvím telefonního centra, které na svém úřadě zřídil Liberecký kraj, se dnes dopoledne podařilo k očkování proti koronaviru zaregistrovat jediného seniora staršího 80 let. Důvodem je přetížení systému, který neustále padá, řekl na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). V krajském call centru na bezplatné lince 800 880 066 pracují tři lidé, ve všedních dnech od 08:00 do 16:00, v sobotu a v neděli od 08:00 do 14:00.

Registrace pro seniory nad 80 let začala dnes v 08:00, přihlašování je možné přes internet na webech registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz nebo také prostřednictvím telefonní linky 1221. Pomoci mohou i praktičtí lékaři a od příštího týdne by se mohla spustit také registrace v lékárnách. Podle informací na twitteru Chytré karantény bylo hodinu před polednem v rezervačním systému už 65.000 lidí a 3000 z nich mělo termín očkování.

"My pro ten příští týden budeme mít asi 460 vakcín pro lidi, kteří se hlásí prostřednictvím rezervačního systému a je dost možné, že v tuhle chvíli jsou už termíny, které se tam nemocnicím podařilo zadat, obsazené," řekl před polednem Půta. Problémy s připojením do systému měly podle něj i samy nemocnice, které budou seniory očkovat. "Teprve dnes o půl deváté ráno dostaly některé nemocnice informaci, aby se znovu zaregistrovaly a zadaly ty sloty pro očkování," sdělil Půta.

Podle hejtmana je zatím v kraji vakcín k masivnímu očkování veřejnosti málo. "Na příští týden máme k dispozici 2340 vakcín pro celý Liberecký kraj, dohoda je taková, že budou prioritní zdravotníci, klienti a zaměstnanci ústavů sociální péče. Zhruba 20 procent bude určeno pro seniory v rezervačním systému," doplnil Půta, který požádal ministra Blatného o přehodnocení systému, jakým se vakcíny v Česku rozdělují. "Dosavadní rozdělování není podle počtu obyvatel, obávám se, že jsou znovu preferována státní zařízení, státní nemocnice. Kraje, jako je Liberecký, kde takové zařízení není, tak mají k dispozici méně vakcín," řekl hejtman.

Do konce března by mělo být podle Půty v kraji dostatek vakcín na očkování seniorů nad 80 let, kterých je podle statistik zhruba 17.000. V příštích dvou týdnech chce kraj vyřešit, jak zajistí očkování pro seniory, kteří žijí sami, a dopravit se do očkovacího centra by pro ně bylo příliš náročné. "Budeme žádat o spolupráci obce. Pro seniory, kteří nemají žádné příbuzné, mohou pomoci zajistit jak registraci, tak potom třeba nějaký hromadnější transport na očkování," dodal Půta.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ivermektin v zajetí dezinformací. Pasta na koňský chrup míří navzdory…

02.03.2021 22:10 Aktualizováno O ivermektinu v poslední době zřejmě slyšel již každý. Tento lék je skloňován stejně hojně, jako…

Nemocniční lůžka v Pardubickém kraji došla. Pacienty už není kam převážet

02.03.2021 22:09 Aktualizováno Pardubický kraj vyhlásil stav hromadného postižení osob. Podle České televize je kapacita nemocnic…

Česko v očkování zaostává. Pardubický kraj má plné nemocnice

02.03.2021 22:03 Aktualizováno V Česku přibylo za pondělí 12 150 nakažených. Je to zhruba třikrát více, než v podstatně větším…

Česko může pacienty posílat do Švýcarska či Německa, dostalo nabídku na…

02.03.2021 18:58 Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl dnes ministr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama