Češi by měli být klidnější, mají dobrou zdravotní péči, míní epidemiolog IKEM

Americký systém zdravotního pojištění je unikátní a zcela se liší od evropského modelu, který není postavený na veřejném pojištění, které kryje náklady všech obyvatel. Epidemiolog Petr Smejkal se po revoluci rozhodl odejít do Spojených státu, kde žil 25 let, může tak srovnávat rozdílný přístup k vlastnímu zdraví mezi Čechy a Američany i přístupnost zdravotní péče a zodpovědět otázku, proč jsou Američané o tolik klidnější tváří v tvář celosvětové pandemii covid-19.

Petr Smejkal

V systému zdravotního pojištění v USA a v Evropě je základní rozdíl ten, že jeho sjednání je zcela dobrovolné. Platí, že i pojišťovny se mohou rozhodnout, koho pojistí a mohou odmítnout hradit lékařské výkony spojené se zdravotními obtížemi, které nastaly již před uzavřením smlouvy.

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal se domnívá, že Američané jsou vedeni k větší osobní zodpovědnosti. Když si chcete udělat pojištění, je to na celý den, abyste si přesně určili, na co se bude pojištění vztahovat, uvedl epidemiolog. „Mám pojištění na automobilovou nehodu, ale nemohl bych si dovolit onemocnět rakovinou. To je to, co Češi neznají a vlastně jsou tak trochu rozmazlení s tím, že to zdravotnictví je velmi funkční, na ty peníze, co se do toho investují,“ řekl Smejkal v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdravotní pojištění se v USA velmi liší, a ne všichni si ho mohou dovolit, tak to je i se zdravotní péčí. Ale rozdíl Smejkal vidí v tom, že Američané neviní stát, jako lidé v České republice, ale naopak mají pocit, že stát je něco nadbytečného a omezuje je ve svobodě. „Bohužel to souvisí i s vlastnictvím střelných zbraní a myslí si, že na to mají nárok. Pojetí svobody Američanem je trochu jiné,“ vysvětluje epidemiolog. Hlavní rozdíl je podle Smejkala v tom, že lidé v USA si uvědomují, jak je pojištění a s tím spojené zdraví nákladné a přistupují k prevenci zodpovědněji než Češi.

Kvůli zcela odlišnému zdravotnímu systému pojišťoven zde působí nejlepší lékaři a také z USA přicházejí důležité lékařské objevy. „Bohužel jsou tam i skupiny lidí, které žádné zdravotní pojištění nemají, a proto se nedostanou k preventivním prohlídkám,“ podotýká epidemiolog. Vysvětluje, že když se člověku bez pojištění něco vážného stane, léčba stojí mnohem více než investice do pojištění. „Vyplatí se investovat do prevence, ale i nám se vyplatí chodit na preventivní prohlídky, protože tím člověk zabrání onemocněním, které bude stát v oblasti ekonomiky daleko méně peněz,“ poznamenal Smejkal.

Epidemiolog vidí značný rozdíl mezi Českem a USA převážně v životním stylu. Američané mají větší problém s civilizačními chorobami, a to podle Smejkala souvisí převážně s velikostí země. „Tam opravdu záleží, v jaké sociální skupině jste,“ míní epidemiolog. Dobré vzdělání následně souvisí s dobrou prací a také s tím, jak lidé dbají o své zdraví. Sociálně slabé skupiny podle Smejkala nedostanou dobré vzdělání a s tím spojené dobré zdravotní pojištění či kvalitní jídlo.

Kvalitní jídlo úzce souvisí s civilizačními chorobami, jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo obezita. „Tyto choroby souvisí také s covidem, proto v těchto sociálních skupinách zemřelo mnoho lidí. Čili záleží na tom, jaké máte vzdělání, ale to něco stojí. Je to hodně o penězích a hodně o osobní zodpovědnosti,“ zdůraznil epidemiolog. Češi si podle Smejkala myslí, že zdraví je zadarmo a školství berou také jako samozřejmost.

Na otázku, proč jsou Češi více vystrašení z pandemie covid-19 než Američané odpověděl epidemiolog, že je to tím, že Česká republika není země, která by se musela neustále potýkat s přírodními katastrofami jako jsou hurikány nebo zemětřesení. „Ta příroda je tolik nepřekvapuje a ten virus je přeci taky příroda. Život berou s větším nadhledem, my jsme hrozně vystrašení,“ míní Smejkal.

„Možná se mi to zdá, ale třeba Anglosasové obecně stojí ve frontách, prostě si zvykli, že na nějaké věci si musíte počkat, tak stojíte ve frontě. I ta epidemie v klidu přejde – ono to prostě nějak dopadne. Češi jsou hrozně roztěkaní, nervózní, už aby to bylo za námi, jak to, že je tady druhá vlna, proč musím stát tuhle dlouhou frontu. Jsme zvyklí, že všechno jde hned. Buďme trpělivější, oni ty věci trvají déle a život přináší jak velkou radost, tak kolikrát i velké katastrofy, ale to je život. Buďme trošku klidnější,“ radí epidemiolog.

Personál pardubické nemocnice fatálně selhal, tvrdí matka chlapce po…

21.09.2021 14:29 Aktualizováno Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi…

Příznaky chřipky a covidu jsou podobné, připomíná lékař. Test je nutný

21.09.2021 12:38 Příznaky chřipky a covidu-19 jsou špatně rozeznatelné, pacienty s nemocemi dýchacích cest proto…

Česko eviduje za pondělí téměř 500 nově nakažených

21.09.2021 08:37 Laboratoře v Česku potvrdily v pondělí 489 nových případů koronaviru, což je prakticky stejně jako…

V Česku se nedaří snížit počet nových případů rakoviny dělohy

20.09.2021 17:19 V Česku neklesá počet nových případů rakoviny dělohy, ročně lékaři tento typ rakoviny odhalí u 1900…

Ordinace se po covidu plní vážněji nemocnými, kteří odkládali vyšetření

20.09.2021 16:53 Ordinace ambulantních specialistů plní po koronavirové pandemii pacienti ve vážnějším stavu, kteří…

V Česku začalo očkování třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Aktualizováno Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

Pomahač: V Česku je kvalitní a dostupná péče, v USA lidé na lékaře často…

20.09.2021 14:53 V České republice je velmi kvalitní a dostupná zdravotní péče, což lidé někdy ne úplně doceňují.…

Mezi seniory je o třetí dávku očkování zájem

20.09.2021 13:33 Mezi seniory v pobytových zařízeních sociální péče v Praze je o očkování třetí dávkou vakcíny proti…

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

20.09.2021 12:15 Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než…

Počet nakažených roste. V neděli přibylo přes 180 případů

20.09.2021 10:51 Aktualizováno Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Související:

Právě se děje

reklama