Češi na stopě léku na rakovinu? Vyrobili první dávky izotopu s metodou z ÚOCHB

První výrobu terapeutického izotopu lutecia 177 (Lu-177) s pomocí nové technologie v množství, které odpovídá dávkám pro pacienty, provedly společně Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) a společnost SHINE Medical Technologies LLC. Izotop byl také úspěšně otestován. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

lékaři, ilustrační fotografie
doporučujeme

Lu-177 je radionuklid, který se používá k léčbě neuroendokrinních nádorů. Podle ústavu se ale jeví jako slibný i pro léčení metastatické rakoviny prostaty. Izotop přímo ozáří rakovinné buňky poté, co ho do místa nádoru dopraví cílící molekula.

ÚOCHB uzavřel dohodu se společností SHINE loni na jaře. Firmě zaměřené na výrobu izotopů pro zdravotnictví tím poskytl přístup k nové technologii ústavu, která slouží k oddělení lutecia od obohacených terčů ytterbia.

Technologie z ÚOCHB je mnohem rychlejší než dosavadní postup. To může vést k větší výrobě vysoce koncentrovaného, takzvaného beznosičového, Lu-177 v lepší kvalitě a následně i k širšímu využití v léčbě. První dávky takto upraveného radionuklidu byly nyní dodány společnosti GE Healthcare, která je úspěšně otestovala, šarže podle mluvčího ústavu Dušana Brinzanika dostála i mezinárodním standardům radionuklidové čistoty.

Vědec Miloslav Polášek, který novou technologii vyvinul, uvedl, že výroba klinicky relevantních dávek jakéhokoliv terapeutického radionuklidu není snadná. "Nynější první dodávka již však prokázala, že metoda je skutečně využitelná a vyrobená látka dostatečně kvalitní," odpověděl vedoucí skupiny Koordinační chemie na dotaz ČTK. Podle jeho slov je nyní třeba optimalizovat celý proces po technické stránce, aby umožnil rutinní výrobu v mnohem větším množství.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie by zasáhla tři miliony Čechů, půl milionu onemocní během 10 dní,…

25.02.2020 22:03 Aktualizováno Pokud by Česko zasáhla virová pandemie, onemocnět by na ni mohlo více než tři miliony Čechů.…

Česko se chystá na koronavirus. Má plány na uzavření měst a vesnic

25.02.2020 22:01 Aktualizováno Pravděpodobnost výskytu koronaviru v Česku se posledních dnech zvýšila. Na České televizi to uvedl…

Hygienici na jihu Čech preventivně umístili do karantény kvůli koronaviru…

25.02.2020 19:21 Aktualizováno Jihočeští hygienici nařídili za tento měsíc preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí,…

Koronavirus v ČR zatím není. Je ale blízko. Sejde se Bezpečnostní rada…

25.02.2020 18:28 Česká letiště dnes přijala další opatření kvůli šíření nového koronaviru, poslední vývoj kolem něj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama