Češi nechtějí platit za služby ve zdravotnictví, ukázal průzkum

Výrazná většina lidí v Česku nadále odmítá poplatek u lékaře a za recept v lékárně, snížení počtu lůžek v nemocnicích a úbytek specializovaných pracovišť. Vzrostl souhlas s příplatkem na stravu a lůžko v nemocnici a postupně se zvyšuje podpora dělení zdravotní péče na standardní a placenou nadstandardní. Většina lidí ale stále příplatek na stravu ani placený nadstandard nechce. Vyplývá to z prosincového průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Lékaři
doporučujeme

V průzkumu se lidé vyjadřovali také k možnosti rušení oddělení v okresních nemocnicích, placení za návštěvu specialisty bez doporučení od praktického lékaře, zvýšení doplatků u dražších léků nebo většího zdanění potravin s vysokým obsahem cukru. "Obecně lze říci, že postoj občanů k předloženým opatřením je převážně negativní a odmítavý. Výjimku tvoří položka ´zavedení jedné veřejné zdravotní pojišťovny´, kde míra souhlasu a nesouhlasu jsou vyrovnané," uvedlo CVVM.

Téměř vyrovnaná je podpora pro zvýšení zdravotního pojištění rizikovým skupinám, například kuřákům, alkoholikům a lidem s výraznou nadváhou. Pro se vyjádřilo 43 procent, proti 51 procent lidí.

Ve srovnáni s prosincem 2018 se názory veřejnosti na poplatky a další možná opatření ve zdravotnictví téměř nezměnily. Pouze souhlas s příplatkem na stravu a lůžko v nemocnici se zvýšil z 32 na 37 procent. Postupný je nárůst podpory pro dělení zdravotní péče na standardní a nadstandardní. Z 29 procent v roce 2011 stoupla na 43 procent loni v prosinci. Proti se vyjádřila polovina lidí.

Nově zařazená položka zjišťující souhlas se zrušením oddělení v okresních nemocnicích a specializovaných center v krajských nemocnicích získala podporu jen 15 procent dotázaných, uvedli autoři průzkumu. Proti je 76 procent. S poplatkem u lékaře nesouhlasí 83 procent lidí, platbu za recept v lékárně odmítá 65 procent, návštěvu u specialisty bez doporučení nechtějí hradit dvě třetiny a proti placení za stravu a lůžko v nemocnici je 60 procent.

Se snížením počtu lůžek v nemocnicích nesouhlasí 88 procent lidí a více zdanit sladké potraviny odmítá 65 procent dotázaných. Snížení počtu specializovaných zdravotnických pracovišť nemá podporu 79 procent, stejný podíl lidí v Česku nechce více si připlácet na léky v závislosti na jejich ceně.

CVVM se v průzkumu od 30. listopadu do 11. prosince dotazovalo 1034 lidí ve věku od 15 let. Otázky směřovaly na opatření ve zdravotnictví, která platila v minulosti a byla zrušena, na nyní platná opatření a také na možnosti, které se objevují v debatě o stavu zdravotní péče.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické…

27.02.2020 22:02 Aktualizováno Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody,…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Pražské nemocnice mají dost roušek, na čtyři měsíce to ale nestačí

27.02.2020 17:26 Pražské nemocnice mají nyní dostatečné zásoby roušek, dezinfekce či mýdla. Některé ale ještě čekají…

Vzorky by se měly odebírat v domácí karanténě, naznačil Babiš

27.02.2020 17:18 Vzorky pro testování by se lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru měly podle premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama