Česká studie je nesmysl? S covid-19 přišlo do styku přes milion lidí, zpochybnil vakcinolog čísla vlády

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu oznámil, že počet lidí s onemocněním COVID-19 je v jednotkách promile. Ministr se opírá o předběžné výsledky studie kolektivní imunity a výzkumníci zachytili z téměř 27 tisíc provedených testů jen 107 osob pozitivních na COVID-19. Podle ředitele očkovacího centra Jiřího Berana není možné, aby jednorázová studie ukázala, zda byly restrikce účinné a vynáší pochybnosti i případě české vakcíny na koronavirus.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Profesor epidemiologie a vakcinolog Jiří Beran v rozhovoru pro Interview Plus uvedl, že výzkumníci se měli zaměřit spíše na jiný parametr měření, než byl stanoven, protože studie neuvádí bezpříznakové prodělání nemoci COVID-19 a výzkumníci by došli k úplně jiným závěrům, protože až 30 % obyvatel mělo bezpříznakový průběh nemoci.

Podle Berana se měl výzkum zaměřit na celulární (buněčnou) imunitu, jako to bylo v případě stomatologů, kteří vyšetřili 400 osob a z toho 14 % lidí bylo pozitivních na protilátky, „To odpovídá realitě. Kdybych to měl vztáhnout na celou populaci, v tuto chvíli by to znamenalo, že je tady 1,4 milionu lidí, kteří byli v kontaktu s virem a nemusí se toho už obávat,“ uvedl vakcinolog.

Beran v rozhovoru reagoval i na oznámení vlády, že Česká republika vyvíjí vlastní vakcínu na COVID-19. „Jsem k tomu projektu skeptický,“ řekl a vysvětlil, že Česká republika se snaží o vývoj inaktivované vakcíny, která vede pouze k tomu, že se zvýší protilátky v těle. Podle Berana je zapotřebí, aby se vakcína vyvíjela na základě zvýšení buněčné imunity, která vyvíjí rafinovanější metody vyhledání a usmrcení patogenních organismů. Na tento princip funguje například vakcína proti ebole.

Druhý aspekt, kvůli kterému nemá vakcína naději na úspěch podle Berana, je výroba samotné vakcíny. „Nemáme kvalitní produkční linky, kde by se mohly vakcíny vyrábět, které mají schválenou dobrou výrobní praxi třeba Státním ústavem pro kontrolu léčiv,“ řekl Beran, ale podotkl, že metody, které se instituce při vývoji nové vakcíny naučí, můžou pomoci v budoucnosti v boji proti jiným virům.

Lékař David Nabarro, jeden ze šesti zvláštních vyslanců WHO, který má za úkol reagovat na pandemii COVID-19 uvedl pro CNN, že nemůžeme předpokládat, že se vakcína proti COVID-19 objeví a pokud se objeví, nevíme, zda bude účinná a bezpečná.

„Obavy jsou na místě,“ reagoval Beran na otázku, jestli s výrokem Nabarroa souhlasí a uvedl příklad s vakcínou proti Ebole, kdy Anthony Stephen Fauci, americký lékař a imunolog vyprávěl, že je již účinné očkování k dispozici, ale nakonec se ukázalo, že je to jen „svěcená voda“ než vakcína a vývoj nakonec trval velmi dlouho.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slezská nemocnice v Opavě nabídne další formu testování na covid-19

31.05.2020 12:53 Slezská nemocnice v Opavě nabídne samoplátcům od pondělí testování protilátek na covid-19 formou…

Narození dítěte musíte ohlásit pojišťovně. STAN to chce změnit, vláda je…

31.05.2020 10:28 Návrh poslanců STAN, podle kterého by narození dítěte oznamoval zdravotní pojišťovně matriční úřad…

Koronavirus v Česku: Za sobotu přibylo 34 nakažených, málo se testovalo

31.05.2020 09:38 Za sobotu přibylo v Česku 34 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejméně za posledních…

Vojtěch v Jáchymově: Lázním pomůžou vyšší platby od pojišťoven a otevření…

30.05.2020 14:56 Aktualizováno Českému lázeňství, které se kvůli opatřením proti šíření koronaviru, na jaře prakticky zastavilo,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy