Česko a Slovensko mají v rámci střední Evropy nejvíce nových případů koronaviru

Nejvíce potvrzených nových případů koronaviru v přepočtu na obyvatele mají z pěti středoevropských zemí Česko a Slovensko, lépe jsou na tom Rakousko, Maďarsko a Polsko. Novinářům to dnes řekl slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí.

Koronavirus, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Česku a na Slovensku se křivka zaoblila a má tendence jakoby růst, což není dobrá zpráva," uvedl Krajčí k vývoji epidemické situace ve střední Evropě.

Podle analýzy slovenského ministerstva zdravotnictví Česko zaznamenalo k pondělí za období předchozích dvou týdnů v přepočtu na 100.000 obyvatel s odstupem nejvíce nových případů infekce, a to 910. Na druhém místě skončilo Slovensko s hodnotou 410. Naproti tomu Maďarsko, Polsko a Rakousko měly ve sledovaném období od 178 do 213 nových případů koronaviru v přepočtu na 100.000 obyvatel.

Krajčí uvedl, že vláda premiéra Igora Matoviče by se měla zabývat tím, jak v praxi kontrolovat lidi, kteří přijíždějí do země ze zahraničí. Například při cestách z Česka na Slovensko se lidé až na výjimky musejí elektronicky registrovat a pokud nemají test na koronavirus, tak by v zemi pod Tatrami měli nastoupit do karantény a následně test absolvovat. Plošné kontroly na svých hranicích se svými sousedy z EU ale Slovensko nevykonává.

Slovenský ministr potvrdil dříve ohlášenou změnu očkovacího plánu země. Již od nadcházejícího víkendu bude proti covidu-19 očkováno postupně také 40.000 učitelů, jež zajišťují prezenční výuku na školách, a rovněž pracovníci v takzvané kritické infrastruktuře. Stávající pravidla počítala s tím, že po zdravotnících či klientech a zaměstnancích domovů seniorů budou očkování obyvatelé postupně podle věku, s upřednostněním starší generace. Od března pak země plánuje otevřít hromadná očkovací centra, kde budou lidé očkováni vakcínou od firmy AstraZeneca.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zjistí od nemocnic, zda mají dostatek personálu

04.03.2021 13:18 Vedení hlavního města osloví pražské nemocnice, zda potřebují doplnit personál, případně jaké…

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 10:58 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Vakcínu dostalo za dva měsíce jen čtvrt milionu Čechů

04.03.2021 10:20 Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama