Česko je čisté. Koronavirus nemá žádný z 38 testovaných

V ČR bylo podle informací na webu ministerstva zdravotnictví do soboty testováno 38 osob na nový koronavirus, výsledky všech jsou negativní. V sobotu přibyla jedna další osoba. Počet nakažených celosvětově přesáhl 14.000 lidí, v Evropě jsou přes dvě desítky případů. Nemoci podlehlo více než 300 lidí, mimo Čínu jeden Číňan zemřel na Filipínách. Pět Čechů, kteří požádali o evakuaci centra nákazy, je v současné době na cestě zpět do Česka.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mezi testovanými lidmi v ČR byli jak Češi, kteří cestovali z Asie, tak turisté ze zahraničí. Preventivně byli vyšetřeni také například muž z Orlickoústecka, který se vrátil z Mexika, nebo žena z Brazílie, která cestovala přes mezinárodní letiště v jihovýchodní Asii. V karanténě je zatím také žena z Libereckého kraje, která byla v kontaktu s jedním z nakažených Němců. Její výsledky byly také negativní.

Krajská hygienická stanice nařizuje karanténu a další vyšetření lidem, kteří cestovali v posledních týdnech z Číny a mají příznaky podobné chřipce. Pokud cítí dýchací potíže, kašel a horečku, mají kontaktovat lékaře nejdříve telefonicky. V karanténě musí zůstat do konce inkubační doby, která je podle odborníků asi 12 dní. Nákaza se testuje z výtěru z krku nebo nosu a vzorku krve.

Zdravotní vyšetření a karanténa v pražské Nemocnici Na Bulovce čekají také pětici Čechů, kteří dnes přiletěli zpět do Evropy z epicentra nákazy, čínského města Wu-Chanu. Dnes večer by je měl vládní speciál přepravit do Prahy z Bruselu. Speciálními sanitkami pak budou převezemi na Bulovku. Výsledky jejich testů budou podle mluvčí nemocnice Simony Krautové známé v pondělí.

Své občany postupně evakuují z Wu-Chanu také další evropské země. V sobotu se vrátila více než stovka Němců, u dvou z nich se nákaza potvrdila. V letadle do Evropy spolu s Čechy cestují lidé z 30 zemí včetně dvou Slováků, kteří poletí z Bruselu spolu s nimi do Prahy. Do nemocnice v Banské Bystrici je pak odvezou slovenské sanitky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Roušky zase v říjnu, přeje si epidemiolog Maďar. Kvůli seniorům

14.07.2020 11:37 Epidemiolog Rastislav Maďar je přesvědčený, že se Češi budou muset v říjnu opět vrátit k povinnému…

Roušky v MHD se možná vrátí od října či listopadu, naznačil Vojtěch

14.07.2020 09:59 Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly…

Vojtěch: Uzavření hranic pro pendlery z Polska zatím nezvažujeme

14.07.2020 09:37 O uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací do Moravskoslezského kraje, se…

Covid-19: S nemocí se v Česku potýká 4512 lidí, v pondělí přibylo 64…

14.07.2020 08:44 V pondělí v Česku přibylo 64 případů koronaviru. Jde o podobný přírůstek jako v sobotu či neděli, v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy