Česko nepodceňuje opatření proti koronaviru. Větší problém je chřipka, míní Vojtěch

Opoziční ODS neprosadila ve Sněmovně návrh, aby dnes vláda informovala poslance o opatřeních souvisejících s novým koronavirem. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navzdory tomu zákonodárce ujišťoval, že Česko situaci nepodceňuje a není důvod k jakékoli panice. Onemocnění se zatím u nikoho v České republice podle ministra neprokázalo.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

Vojtěch zdůraznil, že všechny orgány veřejného zdravotnictví, zejména hygienické stanice a infekční oddělení, jsou v pohotovosti. "Všichni vědí, co mají dělat," řekl.

Ministr také upozornil na to, že Světová zdravotnická organizace dosud nedefinovala onemocnění koronavirem jako vysoce nakažlivou nemoc, úmrtnost představují zhruba tři procenta.

"Opatření jsou dostatečná," soudí Vojtěch. Mnohem větší problém představují podle něho chřipková onemocnění. "Jsme na hraně epidemie," uvedl ministr. Na chřipku podle něho letos zemřelo v Česku už 12 lidí.

Debatu o opatřeních proti koronaviru navrhoval Bohuslav Svoboda (ODS). Rovněž on zdůrazňoval, že jeho cílem není vyvolávat paniku, která ani není, jak řekl, namístě. Svoboda chtěl údaje například o lůžkových kapacitách i kapacitách personálu a o počtu zdravotnických pomůcek.

Virus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Některá opatření přijalo pražské letiště, například lety z Číny jsou směřovány ke dvěma vstupům do příletové části haly. Celosvětově je kolem 4500 případů onemocnění, většina v Číně. Nemoci podlehlo přes 100 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

13.06.2021 22:05 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Vakcína Pfizer pro děti by mohla být v Česku dostupná v září

13.06.2021 19:01 Aktualizováno Vakcína od firem Pfizer/BioNTech by od září mohla být k dispozici praktickým lékařům pro děti od…

Za sobotu přibylo pouhých 74 nakažených

13.06.2021 18:35 Aktualizováno V sobotu testy v Česku odhalily 74 případů koronaviru, za tento den v týdnu nejméně od loňského 11.…

Při očkovacím maratonu se ve středních Čechách naočkovalo 5535 lidí

12.06.2021 20:28 Při očkovacím maratonu se ve Středočeském kraji naočkovalo vakcínou proti covidu-19 5535 lidí. Akce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama