Česko opsalo očkovací strategii od Německa, navíc špatně

Česká republika se při přípravě strategie očkování proti koronaviru ve značné míře inspirovala textem, který o měsíc dříve připravilo Německo. Uvedl to dnes zpravodajský server Seznam Zprávy, podle kterého ale v české verzi některé klíčové pasáže a analýzy chybějí. Zásadní rozdíl je podle serveru v počtu vakcín, Česko má v přepočtu na obyvatele objednáno od výrobců zhruba desetkrát méně vakcín než Německo. V české strategii nejsou na rozdíl od německé také informace týkající se bezpečnosti vakcín.

Očkování, ilustrační foto

Český dokument uvádí, že v první vlně ministerstvo zdravotnictví objednalo přes Evropskou komisi deset milionů dávek pro 6,9 milionu lidí a zaplatí za ně 1,8 miliardy korun. Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes novinářům řekl, že nyní má Česko objednáno 12 milionů dávek. Německo v dokumentu píše, že zatím počítá s 800 miliony dávek, neuvádí ale, pro jaký počet lidí s nimi počítá ani jaká je jejich cena. Německo má zhruba 83 milionů obyvatel.

Další rozdíl je podle serveru v kapitole, která řeší, kdo vakcínu dostane jako první a proč. Německá strategie se v postupu opírá o analýzu a doporučení Stálé komise pro očkování Institutu Roberta Kocha. Česká strategie se podle serveru neodkazuje na nic. "My jsme českou strategii dostali pouze k připomínkování, spolupracovali jsme na tom pouze okrajově, jestli takový nějaký dokument u nás existuje, to se našeho ústavu neptejte," řekl serveru ředitel Státního zdravotního ústavu Pavel Březovský.

Detailní analýza není podle serveru Seznam Zprávy uvedena ani v kapitole týkající se bezpečnosti vakcín. V českém plánu je v kapitole o sledování nežádoucích účinků napsáno pouze to, že pro monitoring a zaznamenávání proočkovanosti má sloužit Informační systém infekční nemoci, tzv. ISIN, a centrální úložiště dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Naproti tomu Německo chce bezpečnost vakcín sledovat například pomocí mobilních aplikací v telefonech, případových studií v nemocnicích a pomocí dat získaných od pojišťoven. Rizika hodlá sousední země průběžně vyhodnocovat a postupovat podle toho v jednotlivých fázích očkování.

Podle zdrojů Seznam Zpráv z ministerstva zdravotnictví i Státního ústavu pro kontrolu léčiv je česká varianta problematická. ISIN je totiž systém, kam lékaři uvádějí veškerá data o pacientech, osobní údaje, anamnézy a monitoring takových informací by byl snadno zneužitelný.

Očkovací strategii schválila vláda 7. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný serveru sdělil, že se strategie nyní aktualizuje. Vedoucí mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví Kateřina Baťhová serveru řekla, že experti při přípravě pracovali s německou a rakouskou strategií. "Lidé z mého odboru prostě sehnali německou strategii a také rakouskou, najali jsme překladatelskou agenturu, no a přeložené jsme to pak dali našim expertům jako podklad, dál už o tom nevím," řekla serveru Baťhová.

První dávky vakcíny by do Česka měly dorazit 26. prosince, půjde zhruba o 9750 dávek. Další dodávka asi 20.000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou pokračovat v týdenních intervalech.

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Související:

Právě se děje

reklama