Česko přispěje přes 300 milionů korun do fondu EU na vývoj vakcíny

Česko přispěje více než 305 miliony korun do evropského fondu, z něhož je financován vývoj a výzkum vakcíny proti nemoci covid-19. Vláda to na dnešním zasedání schválila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu uvedl, že celkově mají členské státy Evropské unie přispět 750 milionů eur (20 miliard korun), Česká republika tak do fondu dá zhruba 1,5 procenta částky.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Fond byl podle Vojtěcha využíván nejen pro financování vakcíny, ale též se z něj nakupovaly například lék remdesivir nebo respirátory. "Nyní fond potřebuje příspěvek od jednotlivých členských států, byli jsme o to požádáni německým předsednictvím," uvedl ministr.

"Garantuje nám to, že budeme součástí hry, protože jsme součástí celého projektu pod Evropskou komisí, která vyjednává s jednotlivými výrobci vakcín. Takto máme předběžný zájem o vakcínu od společnosti AstraZeneca, to byla první předobjednávka, a teď budou následovat další podle postupu vývoje. Díky tomu, že participujeme na tomto fondu, tak máme možnost být součástí hry a případně se podílet na nákupu dalších vakcín," dodal Vojtěch.

Evropská komise minulý týden dokončila předběžná jednání o nákupu vyvíjených vakcín proti koronaviru již se šestým výrobcem. Exekutiva Evropské unie tehdy oznámila, že je s farmaceutickým konsorciem BioNTech-Pfizer na cestě k dohodě o koupi až 300 milionů dávek očkovací látky. Brusel na základě předchozích rozhovorů počítá s nákupem více než miliardy dávek vakcíny, které budou moci využívat kromě států EU také obyvatelé chudších zemí.

Už o prázdninách se komise dohodla či uzavřela alespoň část jednání s firmami Sanofi-GSK, Johnson & Johnson, AstraZeneca, CureVac a Moderna. Od každé z nich si slibuje několik stovek milionů dávek testovaných vakcín.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 16:13 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

Spor Hamáčka se SÚKL lze vyřešit velmi snadno, míní Prymula

23.09.2020 16:04 Řešit spor vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a Státního ústavu pro kontrolu léčiv …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama