Česko se ocitá na hraně. Příští týden mohou nemocnice přestat nápor zvládat

Česko se může už příští týden dostat do bodu, kdy některé nemocnice nebudou nápor pacientů zvládat. Vyplývá to z ankety Českého rozhlasu mezi řediteli a tiskovými mluvčími zdravotních zařízení.

Záchranná služba, ilustrační foto

V nemocnicích stoupá nejen počet hospitalizovaných pacientů, ale i chybějící zdravotníci, kteří sami končí po nákaze covidem-19 doma. Nedostatek lékařů na vytížených odděleních tak podle Rozhlasu kompenzují zdravotníci z ambulancí a vojenští lékaři.

"Je to velký problém, protože mezi chybějícím personálem jsou i lékaři. Skoro dvě třetiny z toho pak tvoří sestry a zbytek další zdravotnický personál," míní ředitel nemocnice v Kolíně Petr Chudomel. Ta je na tom se 107 hospitalizovanými covidovými pacienty nejhůře ve Středočeském kraji. 

Situaci se sice zatím daří zvládat, nemocnice ale omezila veškeré plánované zákroky a operace. Podobně je na tom řada dalších nemocnic.

"Situace se mění každým dnem. Zajištění provozu všech oddělení zvládáme, omezujeme počty zdravotníků na směnách, sloužíme přesčasy. Pracovní nasazení je vysoké," uvedla Markéta Singerová, mluvčí Nemocnice Ostrov a Nemocnice Sokolov.

Nemocnice v Příbrami umístí některé pacienty s covidem na gynekologické oddělení. Naopak gynekologické pacientky budou umístěny na oddělení šestinedělí. I zde už omezili provoz poraden a ordinací.

Podobné problémy má i Fakultní nemocnice Olomouc. Nedostatek personálu je podle ředitele Romana Havlíka kritické místo boje s epidemií. "Omezili jsme veškerý neakutní provoz. Spojujeme týmy a vytváříme nové lůžkové kapacity pro pacienty s covidem," podotkl. Špatná situace panuje i v Uherskohradišťské nemocnici.

"Pokud půjde situace takhle dál, naše kapacita se naplní příští týden. Už se opravdu blížíme k hraně,“ řekl Rozhlasu mluvčí nemocnice v Příbrami Martin Janota.

Stejného scénáře se obává i šéf kolínské nemocnice Chudomel. "Pokud bude vrchol v příštím týdnu, tak se domnívám, že bychom to mohli zvládnout. Jestli ale počat hospitalizovaných dál poroste, obávám se, že naše nemocnice není schopná ošetřit víc než 200 pacientů," varuje.

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Související:

Právě se děje

reklama