Česko se ocitá na hraně. Příští týden mohou nemocnice přestat nápor zvládat

Česko se může už příští týden dostat do bodu, kdy některé nemocnice nebudou nápor pacientů zvládat. Vyplývá to z ankety Českého rozhlasu mezi řediteli a tiskovými mluvčími zdravotních zařízení.

Záchranná služba, ilustrační foto
doporučujeme

V nemocnicích stoupá nejen počet hospitalizovaných pacientů, ale i chybějící zdravotníci, kteří sami končí po nákaze covidem-19 doma. Nedostatek lékařů na vytížených odděleních tak podle Rozhlasu kompenzují zdravotníci z ambulancí a vojenští lékaři.

"Je to velký problém, protože mezi chybějícím personálem jsou i lékaři. Skoro dvě třetiny z toho pak tvoří sestry a zbytek další zdravotnický personál," míní ředitel nemocnice v Kolíně Petr Chudomel. Ta je na tom se 107 hospitalizovanými covidovými pacienty nejhůře ve Středočeském kraji. 

Situaci se sice zatím daří zvládat, nemocnice ale omezila veškeré plánované zákroky a operace. Podobně je na tom řada dalších nemocnic.

"Situace se mění každým dnem. Zajištění provozu všech oddělení zvládáme, omezujeme počty zdravotníků na směnách, sloužíme přesčasy. Pracovní nasazení je vysoké," uvedla Markéta Singerová, mluvčí Nemocnice Ostrov a Nemocnice Sokolov.

Nemocnice v Příbrami umístí některé pacienty s covidem na gynekologické oddělení. Naopak gynekologické pacientky budou umístěny na oddělení šestinedělí. I zde už omezili provoz poraden a ordinací.

Podobné problémy má i Fakultní nemocnice Olomouc. Nedostatek personálu je podle ředitele Romana Havlíka kritické místo boje s epidemií. "Omezili jsme veškerý neakutní provoz. Spojujeme týmy a vytváříme nové lůžkové kapacity pro pacienty s covidem," podotkl. Špatná situace panuje i v Uherskohradišťské nemocnici.

"Pokud půjde situace takhle dál, naše kapacita se naplní příští týden. Už se opravdu blížíme k hraně,“ řekl Rozhlasu mluvčí nemocnice v Příbrami Martin Janota.

Stejného scénáře se obává i šéf kolínské nemocnice Chudomel. "Pokud bude vrchol v příštím týdnu, tak se domnívám, že bychom to mohli zvládnout. Jestli ale počat hospitalizovaných dál poroste, obávám se, že naše nemocnice není schopná ošetřit víc než 200 pacientů," varuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 13:08 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

Vláda opět požádá o prodloužení nouzového stavu, rozhodne Sněmovna

29.11.2020 12:50 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znovu požádá Sněmovnu o prodloužení…

Blatný: Hromadné očkování proti covidu by mohlo být v nemocnicích

29.11.2020 11:49 Očkování proti covidu jednou z vakcín, která má náročnější skladování, bude hromadné. Větší skupiny…

Ministerstvo zdravotnictví bude vyvracet dezinformace o covidu, kampaň…

29.11.2020 11:39 Ministerstvo zdravotnictví bude od pondělí pravidelně informovat o nejčastějších dezinformacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama