Česko jde do čtvrtého stupně. Zavřou restaurace, školy, muzea, vrací se zákaz vycházení

Kvůli zhoršující se situaci vláda znovu zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Česko se od pátku 18. prosince vrátí do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Po dvou týdnech se zase zavřou restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny.

Vláda ČR

Začne platit noční zákaz vycházení, setkávání se omezí na maximálně šest lidí. Všechny obchody a služby ale tentokrát mohou zůstat otevřené. V pátek půjdou děti naposledy před Vánocemi do školy. Od stejného dne mohou otevřít lyžařská střediska, návštěvníci se tam ale nebudou moci ubytovat. Vláda dnes rozhodla také o kompenzacích pro zasažená odvětví.

Už ve středu 16. prosince začne dobrovolné antigenní testování veřejnosti na covid-19, tedy o dva dny dříve, než ministerstvo zdravotnictví původně plánovalo. Na testy se zatím registrovalo víc než 18.000 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že denní kapacita bude až 60.000 lidí. Oznámil také, že první dávky vakcíny proti covidu by mohly do Česka dorazit do konce roku. Jde o propočet, pokud bude vakcína schválena 21. prosince.

Třetí stupeň pohotovosti v systému PES platil v republice od 3. prosince, kdy se po několika týdnech otevřely obchody bez ohledu na nabízený sortiment, restaurace a provozovny služeb, rozšířily se možnosti shromažďování nebo sportování. Obchody a služby se nyní ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou, mohou fungovat při omezené kapacitě a při dodržení dalších restrikcí. Nakupovat bude možné i v neděli.

Obnoven naopak bude zákaz vycházení mezi 23:00 a 05:00, shromažďovat se znovu bude moci pouze nejvíc šest osob. Od pátku budou muset znovu zavřít hotely pro rekreační účely a restaurace, stravovací podniky mohou fungovat jen s pomocí výdejových okének nebo rozvozu. Vláda zrušila kritizovaný zákaz prodeje nealkoholických nápojů s sebou, omezení se dál týká jen alkoholu.

Oproti původní verzi čtvrtého stupně systému PES budou moci být prodejny i obchodní centra otevřeny i o nedělích. Zavřeno budou muset mí ve státní svátky. Nouzový stav platí nyní do 23. prosince. Pokud by nebyl prodloužen, budou moci obchody podle dosavadních pravidel fungovat 24. prosince do 12:00. "Pokud bude nouzový stav prodloužen, domluvíme režim na Štědrý den," napsal na dotaz ČTK ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Počty lidí na bohoslužbách se koncem týdne sníží z 30 na 20 procent kapacity kostela, svateb či pohřbů se bude moci účastnit maximálně dvacet namísto 30 osob. Uzavřou se znovu vnitřní sportoviště pro amatéry, nebude možný ani trénink více než šestičlenných skupin venku.

Návštěvy v domovech seniorů budou i po přechodu do přísnějšího stupně PES možné, pokud příchozí předloží negativní test na covid.

"Bylo to velmi těžké rozhodnutí, protože si samozřejmě uvědomuje, jaký dopad to má na životy lidí," řekl po zasedání kabinetu premiér Andrej Babiš (ANO). Počty nových případů podle něj stoupají i mezi seniory, reprodukční číslo je 1,2 a hrozí to, že ke konci měsíce bude až 10.000 nakažených denně.

Stát podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií přispěje na komerční nájem za čtvrté čtvrtletí. Na program vláda schválila tři miliardy korun. Ubytovací zařízení budou moci za každý den nuceného zavření a pokoj žádat o státní dotaci. Výše příspěvku bude od 100 do 330 korun. Na podporu stravovacích zařízeních kabinet vyčlenil 2,5 miliardy korun.

Kvůli epidemii koronaviru ministerstvo školství prodloužilo vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy už v pátek 18. prosince, k prezenční či distanční výuce se vrátí až 4. ledna. Rodiče budou moci za pondělí a úterý, které ministerstvo označilo za dny boje proti covidu, čerpat ošetřovné. Mateřské a vysoké školy budou příští pondělí a úterý fungovat už podle přísnějšího čtvrtého stupně v systému PES.

Antigenní testování pro veřejnost bude od středy zajišťovat zejména 170 stávajících míst, zapojit se mohou i praktičtí nebo ambulantní lékaři, kteří budou test provádět u svých pacientů. Dosud bylo v Česku provedeno přes 350.000 antigenních testů, odhalili 10.000 pozitivních osob. Testovalo se povinně v zařízeních sociální péče a dobrovolně na testy chodili také pedagogičtí pracovníci. Kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu se změní hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Od úterý bude ministerstvo zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů, druhé nově z PCR testů i testů antigenních.

Stát se rovněž chystá na očkování proti covidu, označované za jednu z nejnáročnějších logistických operací v dějinách českého a československého zdravotnictví. První vakcíny by měly dorazit ještě do konce roku. Podle České vakcinologické společnosti by v Česku mohlo být 28. prosince 9750 dávek vakcíny, napůl v Praze a v Brně. Látku od firmy Pfizer by Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) měla schválit 21. prosince.

Babiš chce zřídit funkci vládního zmocněnce pro očkování proti koronaviru. Po dnešním jednání kabinetu nepotvrdil, zda se jím stane bývalý ministr zdravotnictví a jeho poradce Roman Prymula (za ANO), který potvrdil, že o tom už s předsedou vlády mluvil.

Od pátku se znovu uzavřou vnitřní sportoviště pro amatéry

Páteční přechod na čtvrtý stupeň PES, o kterém dnes rozhodla vláda, znamená opětovné uzavření vnitřních sportovišť a bazénů pro amatéry. Po bezmála dvouměsíčním uzavření se přitom otevřely teprve 3. prosince. Omezení shromažďování na maximálně šest lidí navíc znemožňuje organizované tréninky větších než šestičlenných skupin i venku.

V praxi to znamená, že od pátku bude po krátkém uvolnění pro amatéry znovu povolený jen profesionální sport. Amatéři mohou sportovat prakticky jen individuálně venku. Od 18. prosince se pro ně otevřou lyžařská střediska. Zakázané jsou amatérské soutěže. Ty profesionální jsou povolené ve zvláštním režimu. Vyplývá to z matice opatření publikované na webu ministerstva zdravotnictví.

Vnitřní sportoviště a bazény nejsou mezi výjimkami, které na dnešní tiskové konferenci jmenovali vládní představitelé. V součtu s jarním uzavřením nemohli amatéři včetně dětí a mládeže letos plnohodnotně trénovat bezmála čtyři měsíce.

Sport podporuje imunitu a je prevencí proti obezitě, která je jedním z rizikových faktorů při onemocnění covid-19, ale od jara při rozhodování vlády převažuje epidemiologické hledisko. Z tohoto pohledu je společná pohybová aktivita zejména na vnitřních sportovištích riziková podobně jako zpěv nebo pobyt a konzumace v restauracích. Proto je také ve školách v současné době zakázaný tělocvik.

Na umožnění pohybu zejména dětem dříve apelovala lékařská komise Českého olympijského výboru. Její předseda Pavel Kolář, odborník na pohybovou medicínu, poukázal na to, že právě v dětském věku se tvoří a upevňuje vztah k pohybu. Považuje za nezbytné, aby se vedle krátkodobého efektu zohledňovaly také dlouhodobé důsledky. "Nemůžeme nikdy vyhrát 100:0. Ty dopady nejsou vidět dneska, ale budou vidět za rok, za dva, za tři," řekl koncem listopadu.

Amatérský a rekreační sport se pak od 3. prosince uvolnil, ale s rouškami při sportovních aktivitách uvnitř. Teprve 7. prosince vláda povolila, že registrovaní amatéři budou moci trénovat a hrát bez roušek, pokud se budou pravidelně testovat. Při pravidelné přípravě by potřebovali testy co pět dní. To ale od pátku znovu platit nebude.

V ČR se od pátku znovu zavřou muzea, galerie a památky

Po 15 dnech se v Česku znovu uzavřou muzea a galerie. Vláda dnes rozhodla, že život v zemi se bude od pátku 18. prosince prosince znovu řídit čtvrtým stupněm protiepidemického systému. Ten počítá s tím, že muzea, galerie a památky jsou pro veřejnost zcela uzavřené. Pro kulturní instituce neplatí žádná z výjimek, které dnes vláda udělila. Novinářům to po dnešním jednání vlády řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Od 3. prosince mohla být muzea a galerie otevřené z jedné čtvrtiny své kapacity, památky mohly navštěvovat skupinky do deseti lidí. Uzavřou se také knihovny, budou moci opět vydávat jen předem objednané knihy přes výdejní okénko.

Během necelých dvou týdnů, kdy se muzea a galerie otevřely, do nich jen v Praze přišly tisíce lidí. Zástupci některých muzeí a galerií dnes vyzvali ministry kultury a zdravotnictví, aby tyto instituce dostaly výjimku v rámci čtvrtého stupně protiepidemických opatření. Jsou přesvědčeni, že uzavření galerií žádným způsobem nesnižuje riziko nákazy nemocí covid-19 a nepřispívá ke zlepšení epidemiologické situace.

Návštěvníci muzeí a galerií na krátké otevření výstav reagovali okamžitě a přišly jich jen v Praze tisíce. "Od znovuotevření galerií jsme zaznamenali velký zájem o výstavy Mikuláš Medek: Nahý v trní, ale především Rembrandt: Portrét člověka," sdělila dnes ČTK mluvčí Národní galerie Eva Sochorová. Na Medkově výstavě je průměrná denní návštěvnost v období od 3. do 14. prosince přibližně 125 osob denně při povolené kapacitě.

Výstava Rembrandta má přes 450 návštěvníků denně; kapacita je také čtvrtinová, ale počet diváků navyšuje prodloužená otevírací doba od 9:00 do 21:00. Při stoprocentní kapacitě byla návštěvnost okolo 1000 osob denně. Průměrná denní návštěvnost Národní galerie Praha byla v minulých dnech podle mluvčí asi 490 lidí. "Na Rembrandta lidé stojí i fronty v minulých týdnech zhruba hodinové, o víkendu byly fronty až na tři hodiny, protože se již mluvilo o přechodu do čtvrtého stupně. Tím si vysvětlujeme ještě více zvýšený zájem o tuto výstavu," dodala mluvčí.

Velkému zájmu návštěvníků vyšli vstříc i v Národním muzeu, kam lidé nejvíce směřují na výstavu archeologických nálezů z Egypta nazvanou Sluneční králové. Prodloužili otevírací dobu a od 3. prosince přišlo na výstavu přes 5000 lidí. Mluvčí muzea Lenka Boučková dnes ČTK řekla, že do všech čtyř otevřených objektů NM přišlo za uplynulých deset dní asi 7400 návštěvníků.

Pro divadla a kina se ale s přechodem na čtvrtý stupeň protiepidemického systému nic nemění, tam diváci do hlediště nebo do kinosálu nemohli přicházet ani ve třetím stupni. Divadla mohou zkoušet a svá představení přenášet. Zástupci audiovizuálního průmyslu žádali vládu, aby kina přeřadila do jiného typu zařízení, než jsou divadla, chtěli by se řídit stejnými pravidly, jako restaurace.

Vánoční prázdniny začnou dřív, budou od 21. prosince

Ministerstvo školství kvůli epidemii covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do konce týdne zůstanou školy v režimu opatření podle třetího stupně systému PES. Mateřské a vysoké školy pak budou kvůli zhoršení epidemické situace příští pondělí a úterý fungovat podle přísnějšího stupně čtyři. ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

"Žáci a studenti budou do konce tohoto týdne docházet do škol za stávajících režimových opatření. Pro základní, střední, vyšší odborné školy a konzervatoře, ale stejně tak pro základní umělecké školy platí, že půjdou do školy v tomto kalendářním roce naposledy v pátek 18. prosince 2020. Pondělí 21. a úterý 22. prosince 2020 budou pro tyto typy škol vyhlášeny jako dny boje proti covidu," uvedla mluvčí. Rodiče podle ní budou moci po oba dny čerpat ošetřovné.

Vánoční prázdniny měly podle původní organizace školního roku začít ve středu 23. prosince a skončit v neděli 3. ledna. Žáci by se měli do lavic vrátit 4. ledna.

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Interval po třetí dávku vakcíny se zkrátil na půl roku

18.10.2021 07:57 Ode dneška budou moci lidé dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 po šesti měsících od…

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Související:

Právě se děje

reklama