Česko tiše toleruje prodej nelegálních respirátorů, stěžuje si nanotechnologická asociace

Český stát toleruje prodej nelegálních respirátorů s označením KN95 a N95. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. V Evropské unii se podle ní pod pojmem respirátor smí prodávat jen výrobky, které nesou označení FFP1 až FFP3, splňující evropskou normu. Z toho vyplývá, že KN95 nebo N95 se nesmí v členských zemích Evropské unie legálně prodávat, podotkla asociace. Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Asociaci vadí to, že respirátory s označením KN95 a N95 zmiňuje například ministerstvo financí v rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory, které v Česku na dva měsíce začne platit od středy. Kabinet chce zrušením daně dosáhnout toho, aby byly respirátory dostupnější. Ke snížení nebo zrušení DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali vládu výrobci respirátorů.

"Pokud produkty s mimoevropským označením KN95 a N95 nemají současně evropský certifikát opravňující k označení FFP2, nesmějí se na českém, respektive evropském trhu prodávat. Tolerance a podpora nelegálního prodeje výrobků bez evropského certifikátu deklarovaná ve výstupech české vlády je ostudná. Jarní výjimka Evropské komise pro tyto produkty skončila 15. června minulého roku," řekl dnes předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Asociace se při svém tvrzení odvolává na dokument ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) - Průvodce základy regulace obličejových masek, jakožto osobních ochranných prostředků a zdravotnických prostředků. Materiál podle asociace objasňuje, že na dovoz respirátorů KN95 a N95 na trh EU byla kvůli koronavirové krizi udělena výjimka, která ale platila pouze od 13. března do 15. června 2020. Prodej byl nelegální vždy, podotkla asociace.

"Dokument v bodě IV. Rozdíly mezi označeními obličejových masek (respirátorů) FFP2 a KN95 dále objasňuje, v jakých parametrech čínské respirátory KN95 nesplňují evropské normy a proč nechrání před viry jako respirátory evropské třídy ochrany FFP2. V bodě VI. Veřejné zakázky autoři dokumentu z MPO zdůvodňují, proč respirátory KN95 nelze považovat za rovnocenné řešení s respirátory ochranné třídy FFP2," dodala v dnešní zprávě asociace.

V Česku jsou nyní povinné respirátory minimálně třídy FFP2 nebo KN95 pro žáky a instruktory v autoškolách. Vláda zvažuje jejich zavedení v obchodech nebo veřejné dopravě, zatím je jen doporučuje. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně apelovala na výrobce a prodejce, aby dočasné zrušení daně z přidané hodnoty promítli do ceny těchto ochranných prostředků, někteří prodejci už cenu upravili.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Počet těžkých případů nákazy vzrostl, Finsko a Maďarsko zpřísňují…

08.03.2021 09:23 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

V neděli vzrostl počet těžkých případů, přibylo téměř 4 tisíce nakažených

08.03.2021 09:18 V neděli stoupl v Česku počet pacientů s nemocí covid-19 ve vážném stavu na 1728, což je o 155 více…

Políček dezinformátorům: S firmou vyrábějící ivermektin spolupracuje Bill…

07.03.2021 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ - Když zazní A, mělo by zaznít i B. V případě ivermektinu je to ale problém, některá média…

Policie dohlížela na demonstrace, přibylo 9 tisíc nakažených

07.03.2021 21:53 Aktualizováno Sedmým dnem platí v Česku přísná opatření proti šíření koronaviru, epidemická situace v zemi je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama