Česko trasovat nezvládá. Čas na tvrdý lockdown, říká lékař

Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Masarykovy univerzity Petra Husy se Česko dostalo do fáze, kdy nakažené už není nikdo schopen dotrasovat. Podle něj to je čas na tvrdý lockdown, který by počet nakažených omezil.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Tvrdý lockdown je nevyhnutelný. Domnívám se, že čím déle se to bude oddalovat, tím víc bude infikovaných. Bohužel se velká část lidí neztotožnila s tím, že je velice zle a omezení nedodržují," řekl Českému rozhlasu.

Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha je problém v tom, že je nadále vysoký podíl pozitivních testů. Ten se pohybuje nad 30 procenty a nedaří se jej snížit.

"Indikuje to, že v populaci je skutečně vysoká virová nálož," uvedl. I on se proto přiklání k tomu, že je potřeba udělat hluboký a krátký řez, než opatření protahovat. 

V boji s covidem-19 by mohla pomoci vakcína, Hus si ale nedělá přehnané naděje. "Zdá se, že je všechno na dobré cestě, ale myslím, že to bude trvat delší dobu. Mrzí mě, že dvě třetiny lidí podle průzkumu neví, jestli se nechají očkovat, nebo vakcinaci zásadně odmítají," uvedl.

"Je mi ale líto zdravotníků, kteří se s obrovským nasazením musí denně oblékat do ochranných pomůcek a bojovat s infekcí, když je přístup populace takový," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 13:48 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Zdravotnické prostředky mají být i na elektronický poukaz, návrh prošel…

02.12.2020 10:59 Poukazy na zdravotnické prostředky budou moci lékaři vydávat zřejmě také elektronicky. V nové…

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

02.12.2020 09:46 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama