Česko očkuje proti koronaviru, první dávku dostal Babiš

V České republice se dnes začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, která je zatím jediná registrovaná pro použití v Evropské unii, mají k dispozici další tři pražské a dvě brněnské nemocnice.

Andrej Babiš jako první podstoupil očkování proti koronaviru.
doporučujeme

Babiš před začátkem očkování řekl, že vakcína objednaná Evropskou unií je nadějí k návratu do normálního života po nejhorším roku v moderní historii. Česko podle něj uplatnilo opci u firmy Pfizer, od které dostane další čtyři miliony dávek navíc, dohromady osm milionů. Celkově Česko dostane 15,9 milionu vakcín pro 8,95 milionu lidí, řekl Babiš. Premiér počítá s tím, že se bude očkovat po následujících devět měsíců.

Ředitel ÚVN Miroslav Zavoral řekl, že vakcinace je jedinou cestou, jak se dostat ze současné pandemické situace. "Naše nemocnice začíná dnes očkováním zdravotníků, přihlásilo se jich 700," uvedl. Chorobu podle něj v nemocnici už prodělalo přes 500 zdravotníků. Babiš řekl, že s očkováním chtěl jít příkladem, protože kolem tématu koluje řada dezinformací. "Lidé nemusí mít obavu, vakcína je bezpečná," uvedl premiér.

Do Česka v sobotu dorazilo prvních 9750 dávek vakcíny, v prosinci a lednu by jich podle Babiše mělo být dohromady 355.000. Stát podle něj nebude dělat zásoby, ale všechny doručené vakcíny plánuje hned využít. "Strategie, kterou já prosazují, je taková, abychom očkovali co nejdříve. Abychom měli náskok, ne zásoby," uvedl. Stát musí rozšířit počet očkovacích center, kterých je v současnosti 31, dodal.

Jako první v Česku mají být očkováni právě zdravotníci a také senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči. Babiš odhadl, že běžná populace se začne očkovat koncem března. Stát podle něj připraví objednávkový systém, podobný jako funguje v případě antigenních nebo PCR testů na koronavirus.

Úřad vlády odpoledne k začátku očkování zveřejnil video s úryvkem básně Jitřní píseň od Jiřího Wolkera. V závěru po původním verši "Snad plakali jsme, ale teď chcem' žít!" dodává: "A budeme. Tak, jako dřív!". Spot podle Strakovy akademie vysílají Česká televize, Nova a Prima.

Babiš ráno řekl, že u kampaně na očkování má ministerstvo zdravotnictví zdržení. Video podle něj připravil ve spolupráci s resortem úřad vlády. Chystá se komplexní kampaň na očkování, na kterou je ale čas vzhledem k tomu, kdy má začít očkování pro širokou veřejnost. "Vyhodnocení, ta soutěž ke kampani, by měla být nejpozději do konce ledna," řekl.

ÚVN je nyní připravena denně naočkovat asi 300 lidí, kromě zdravotníků a sociálních pracovníků budou vakcíny aplikovány také ohroženým pacientům v seniorském věku. "Mezi prvními budou v průběhu dneška očkováni klienti Domova Vlčí mák, kde pečujeme o válečné veterány z druhé světové války. Průměrný věk obyvatel Domova Vlčí mák je 93 let," uvedl ředitel nemocnice. V nemocnici se bude očkovat denně od 08:00 do 18:00 v šesti ordinacích. U osob po prodělaném onemocnění covid-19 se doporučuje vakcinace nejdříve po 90 dnech od prvního pozitivního odběru.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke dnes uvedla, že vakcinace pokračovala bez problémů a v nemocnici do 15:00 dávku obdrželo asi 210 lidí, takže plánovaných 300 očkování bude splněno. Problémy nehlásily ani další pražské nemocnice. V Nemocnici na Bulovce, kde dnes plánovali naočkovat 200 zaměstnanců, již aplikace vakcín po 15:00 končila. Všeobecná fakultní nemocnice poskytla třetinu svých dávek Vinohradské nemocnici, po 15:00 měla obě zařízení naočkováno dohromady kolem 200 lidí. Primářka oddělení primární péče motolské nemocnice Jaroslava Kulhánková ČTK řekla, že i tam vše bylo bez problémů, jen asi tři zdravotníky bylo nutné odmítnout kvůli nachlazení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Registrace na očkování je horor. Seniorům vůbec nikdo neporadí, jsem…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno REPORTÁŽ – Hned ráno zapnula počítač, aby zaregistrovala téměř pětaosmdesátiletého manžela na…

K očkování je zaregistrováno už 137 275 seniorů

16.01.2021 20:09 Na očkování proti covidu-19 se zatím k dnešním 18:00 registrovalo v centrálním rezervačním systému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama