Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící dobrovolník

Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat vážně nemocným pacientům své krvetvorné buňky. Jubilejního potenciálního dárce, třiadvacetiletého Václava Kalluse, zapsal registr dnes při náboru ve Starém Městě na Uherskohradišťsku.

Nábor byl součástí celorepublikové akce Čechy, Morava a Slezsko - vstupuje celé Česko, kterou ČNRDD oslavuje Světový den dárců kostní dřeně. ČTK o tom informovala mluvčí registru Klára Conková.

O náboru se student práv a filozofie dozvěděl díky příspěvku na facebooku. "Jsem z (Uherského) Hradiště, mám to sem do Starého Města kousek, tak nebylo nad čím váhat. Vím, že šance, že budu reálně darovat, je poměrně malá. Každopádně proto také je důležité, aby se přihlásilo co nejvíc lidí, aby ten vzorek byl co největší, aby bylo z čeho vybírat," řekl dnes ČTK Kallus.

Při náboru do registru absolvoval stěry z dutiny ústní, vyplnit musel také dotazník. "Se spoustou lidí, co už jsou členy nebo co už vstoupili dříve, jsme se o tom často bavili. Může to zachránit život, takže to smysl určitě má," uvedl Kallus. Spolu s ním se do registru zapsali i další dobrovolníci. Tyčinky s jejich DNA, ze které lékaři mohou určit míru shody s pacientem, poputují do centra ČNRDD v Brně, kde je zanesou do databáze. Nově zapsaní budou nemocným lidem k dispozici do 60 let, nebo dokud jim to dovolí vlastní zdravotní stav.

Český národní registr dárců dřeně vznikl v roce 1992. Od založení umožnil transplantaci 1784 nemocným, z toho asi 20 procent tvořily děti. Jen loni se do registru zapsalo rekordních 10.845 dobrovolníků a 50 dárců své krvetvorné buňky darovalo. "Magické číslo 100.000 registrovaných dárců představuje zhruba polovinu naší cesty ke splnění letitého snu, totiž, aby většina českých pacientů nalezla svého dárce u nás a nemuseli jsme je hledat v zahraničí" uvedl vedoucí lékař ČNRDD a primář hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni Pavel Jindra.

Nyní je podle zástupců registru každoročně pouze 15 až 20 procent nepříbuzenských transplantací v Česku prováděno s dárcem z českého registru, takzvaným národním dárcem. Pro zbývající pacienty se musejí krvetvorné buňky vozit ze zahraničí. Podle Jindry je hlavním cílem registru podíl zvýšit, byť je dnes mnohem příznivější než v jiných vyspělých zemích. Jmenoval například Rakousko s šesti procenty transplantací s národním dárcem, Francii a Nizozemsko s osmi procenty a Švýcarsko, Belgii nebo Dánsko pouze s asi třemi procenty. "Transplantovat českého pacienta s dárcem ze zahraničí je nejenom dražší, ale i organizačně a časově náročnější, zvláště v současné době omezeného cestování kvůli protipandemickým opatřením. Přitom pro úspěšnost transplantace je její včasné provedení zásadní," doplnil Jindra

Záměrem ČNRDD je posunout podíl českých pacientů transplantovaných s lokálním dárcem alespoň na čtvrtinu, případně třetinu. Česká republika by se tím přiblížila státům jako je Španělsko s 24 procenty transplantací s národním dárcem, USA s 49 procenty nebo Německo se 74 procenty.

Související

Ilustrační foto

Darujte kostní dřeň: Do českého registru se přihlásilo již 60 tisíc lidí

Praha - Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) dosáhl 60.000 dobrovolných dárců, za posledních 13 měsíců se jejich počet zvýšil o 10.000. V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity.

Více souvisejících

Český národní registr dárců dřeně Zdravotnictví život Zlínský kraj

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 54 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 58 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy